Fritzing Nedir

Son yıllardır açık kaynaklı kodlar moda oldu. Bunun sebebi açık kaynak kodlarının insanların kendi çıkarları doğrultusunda değiştirmesi ve kendilerine göre geliştirmesidir. Bu açık kaynaklı sistemlerden biriside fritzing olmuştur.

Bu yazımız da fritzing nedir nerelerde kullanılır ve neler yapabiliriz bunları size detaylı anlatacağız. Günlük hayatımızda projelerimizde kullanacağımız veri tabanlı uygulamalarımız mevcuttur. Bunların bir çoğu kapalı kaynak müdahale edilmeyen sistemler olsa da açık kaynaklı kodlu yazılımlarda mevcuttur. Bunlardan biriside Fritzing olmaktadır. Peki bu fritzing nedir ?

Open Source yani Türkçesi açık araştırma sınıfına giren Free Software kategorisi üzerinde değişiklik yapabileceğimiz kendi istediğimiz doğrultuda kütüphaneler oluşturabileceğimiz ücretsiz verilen yazılım ve donanım programlarına ve yazılımlarına verilen genel isimdir.

Açık kaynak yazılımları Özgürlük Felsefesi olarak da adlandırılır. Bu iş sadece yazılım ile sınırlı değildir. Bunun içerisinde donanım teknik bakım ve onarım da yer alabilir. Bu açık kaynak sistemi ortaya koyduğunuz ürünle bağlantılı olarak kendiniz oluşturabilirsiniz. Bir takım çalışmalar yaptıysanız yada az da olsa elektronik bilginiz varsa Arduino bilginiz var ise verebileceğimiz en iyi örneklerden birisidir. Arduino piyasada yer alan açık kaynaklı sistemlerin en bilindik ve en iyi örneklerinden birisidir diyebiliriz.

Fritzing Programı Nedir ?

Açık kaynaklı kodlu sistemler elektronik ile uğraşanların elinin altında olduğu elektronik devrelerin çizim programlarından birisidir. Bu programlardan aklınızda canlanması için bir takım örnekler verebiliriz.

Örneğin Altiumdesigne buna bir örnektedir. Yada piyasa da hala aktif kullanılan Proteus ve MultiSim örneklerini de verebiliriz. Bu söylediğimiz programlarda rahatlıkla eğitimsiz kendiniz deneyerek ve çalışmalar yaparak elektronik devre çizebilir hatta çalışıp çalışmadığını simule edebilirsiniz. İsterseniz bu işi farklı bir boyuta taşıyarak baskı devre çıkarabilirsiniz.

Fakat son zamanlarda geliştirme kartları ve bunların dahilinde farklı donanımlar girince bu programlar devre çizmek ve kütüphaneler oluşturmakta yetersiz kalmıştır. İşte bu durumda devreye bu tanıttığımız Fritzing programı devreye girmiştir. Diğer programlara göre alternatif bir programdır. Bu programda ve deney kartında yer alan sistem tamamen açık kaynak kodlu bir elektronik çizim ve kodlama programıdır. İsterseniz similasyon seçeneği ile çalıştırabilir devrelerde kullanabilirsiniz.

Diğer programlar gibi içerisinde harici donanımlar mevcuttur. Kafa elementlerden direnç,led ve diyot gibi malzemelerin yanı sıra röleler ve anahtarlama elemanları da mevcuttur. Bu programın en büyük avantajın biriside tamamen Türkçe olma seçeneğinin olmasıdır. Programda kendiniz hazırladığınız kütüphanede her şeyi barındırabilirsiniz. Kütüphaneye kendiniz eleman tanıtabilir ve ekleyebilirsiniz. Bu sayede programda olmayan yada elinizde olmayan devre elemanlarını programda kullanabilirsiniz. İsterseniz programda gelişmiş elektronik devreler yada tamamen hobi olarak da devreler yapabilirsiniz.

Fritzing devre programı kendi resmi sitesinden ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Sitede yer alan gelişmiş yada orta derece kütüphaneleri indirip kendi programınıza entegre edebilirsiniz. Programda yer alan sekmelerde isterseniz şematik çizimleri boş sayfaya aktırıp çıktı alabilirsiniz. İsterseniz baskı devre sekmesinde şema olarak hazırladığınız devreleri baskı devre ön izleme yaparak baskı devreler yapabilirsiniz. Kod kısmında ise Arduino İDE ile aynı kod yapasını kullanarak mikroişlemci ve mikro denetleyicilerinizi istediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz.

Kısacası bu program çok az bilinse de piyasada yer alan üçüncü parti programları gibi yazılımların yerine tek bir yerde toplayarak kendinizin istediği doğrultuda istediğiniz tarzda bir elektronik devre programı yaratabilirsiniz. İsterseniz kendi kütüphaneniz ve öğrendiğiniz bilgilerle piyasada ki ürün kalitenizi yada kendi donanım kalitesini artırabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here