karanlık fabrika insansız üretim

Aralık ayında, 2017 için en iyi teknoloji trendleri arasındadır. Ve bu listenin en üstünde yapay zeka ve robotların yükselişi  vardı. Otomasyon yıllardır fabrika işlerini değiştiriyor. Ama şimdi işler daha da hızlanıyor. Birçok üretici, herhangi bir insan işçisi olmayan “karanlık fabrikalar” kurarak fabrikalarını izliyor. Sadece ışıkları kapatın ve bitmek bilmeyen enerjileri ile durmadan çalışan robotlara yapılacak işleri  bırakarak kapıyı kapatabilirsiniz. Eğer bunun bilim kurgu üzerine inşa edilmiş uzak bir gelecek olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz demektir. Gerçekte, düşündüğünüzden çok daha yakın.

Changying hassas teknoloji şirketi üretim geleceği için model olabilir. Cep telefonu Fabrikası 650 işçi istihdam ediyordu. Şimdi sadece 60’a ihtiyacı var. Şirket, insan işgücünün %90’ını ortadan kaldırdı ve 60 robot koluyla değiştirdi. Sonuçlar akıllara durgunluk veriyor. Verimlilik %250 arttı, ürün kusurları %80 azaldı. Robotlar 7/24 giden 10 üretim hattını çalıştırıyor. Geriye kalan tek insan işçisi, her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlıyor. Ancak Changying Precision Technologies, insan sayısının 20 kadar azına indirilebileceğine inanıyor. Ve bu yoldan kendini ön plana atan bir tek Çinli üretici değil.

Bu basit teknik analiz araçları yatırım başarısı için hayati önem taşımaktadır

Teknik analiz, borsadaki fiyat ve hacim aktivitesinin incelenmesidir ve piyasada satın alma fırsatları bulmanıza yardımcı olacak üç güçlü araç vardır. Herhangi bir yatırımcı bu basit satın alma ve satış göstergelerini kullanarak teknik analiz yanlısı olabilir. Ayrıca sizin için araştırma yaptık ve şu anda bu acil satın alma sinyallerine çarpan beş hisse senedi bulduk

Başka bir şirket olan Cambridge IndustriesGroup (CIG), 3.000 insan işçisinin üçte ikisini bu yıl makinelerle değiştirmeyi araştırıyor. Almanya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki rakiplere ayak uydurmak zorundadır. Aynı zamanda, Şanghay’daki ücretler son yedi yılda iki katına çıktı. Ve 2001 yılından bu yana, Çin’de ücretler yılda ortalama %12 arttı. İnsanlar kendilerini piyasadan fiyatlandırdılar. Böylece cıg ve Changying Precision gibi şirketler, önümüzdeki birkaç yıl içinde makinelerin yerini alan iş güçlerinin büyük çoğunluğunu görebiliyordu.

Ülke, ABD’nin yaptığı rotayı alıyor. Ölçek katlanarak daha büyüktür.

Çin’de yaklaşık 100 milyon üretim çalışanı var.  Karşılaştırma için, ABD’de yaklaşık 12 milyon imalat işçisi var tabii ki , İkinci Dünya Savaşı’nda,  ABD işlerinin neredeyse üçte biri imalattaydı. 2015 yılında %8.7  idi. Bunun nedeni robotlar ve otomasyondur.Ancak bu, ABD üretiminin mücadele ettiği anlamına gelmez…

Daha Az İle Daha Fazlasını Yapmak

1990 yılında Çin, küresel üretim üretiminin yaklaşık %3’ünü oluşturdu. Bugün,  %25’e daha yakın. Dünyanın klimalarının,  cep telefonlarının ve tenis ayakkabılarının  %60’ından fazlası Çin’de üretilmektedir.

Ama Çin robot devriminde kalıyor.Bu yüzden önümüzdeki birkaç yılın yatırımları otomasyonda olacak.Bir kez daha, ABD’yi bir kriter olarak kullanarak, her 10.000 işçi için 164 robot var. Dünyadaki en yüksek robot-işçi oranları Güney Kore’de (478) ve Almanya’da (292) bulunmaktadır.Çin’de sadece 36 .Yani üretim işçilerinin sayısı ABD’nin 10 katıdır-ancak robotların sayısının dörtte birini kullanır. Potansiyel bu. Şimdi, ABD üretim çıkışı 1984’ten beri iki katına çıktı.

Karanlık Fabrikalar

Ancak üretim işlerinin sayısı son yirmi yılda %30 oranında azaldı. Daha fazla mal üretiyoruz. Ama insan gücü açısından hiçbir yerde ihtiyacımız yok.Önümüzdeki yirmi yıl içinde, Oxford Üniversitesi ve Oxford Martin Okulu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ABD’de işlerin %47’si otomatik olma riski altındadır. Geçen yıl, Amazon’un (Nasdaq: AMZN) robot iş gücünün 50 sipariş yerine getirme merkezlerinde 45,000’e %20 arttı. Amazon’un robot ordusu artık Hollanda’nın gerçek ordusundan daha büyük. Ama Amazon hala şu anda 200.000 tam zamanlı ve mevsimsel insan işçileri istihdam etmektedir.

Robotlar çok daha uygun maliyetli ve verimli. Deutsche Bank tarafından yapılan bir çalışma, Amazon’un Kiva robotlarının depo başına %20 veya $22 milyon gider azalttığını tahmin ediyor. Ve aynı zamanda, robotlar envanter kapasitesini %50 artırır. 2010 yılında, Çin dünyanın en büyük üretim ekonomisi olarak ABD’yi aştı. Ama bu sadece başlangıç. Ülke, 2049 yılına kadar en sofistike imalat endüstrisine sahip olmak istiyor

Bu, milyonlarca robotu benimsemesi gerektiği anlamına geliyor. Ve Hükümet bunun olmasına yardımcı oluyor. Guangdong Eyaleti hükümeti, fabrikaları robotlarla donatmak için 150 milyar dolar harcıyor ve gelişmiş otomasyona adanmış iki yeni Merkez yaratıyor.Sadece 2015’te, 35 Tayvanlı şirket, imalattaki insan kafa sayısını azaltmak için bir hareketin parçası olarak yapay zekalara 610 milyon dolar harcadı. Karanlık Fabrikalarda yatırımcılar robot devriminden korkmamalı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here