George Westinghouse Kimdir

Günümüzde elektrik denince akla Nicola Tesla, aydınlanma ampul deyince akla Thomas Edison geliyor fakat hiç George Westinghouse ismini duydunuz mu? Havalı frenlerden, alternatif akımlara birçok başarılı proje yürüterek, 100’den fazla patente imza atmıştır. Gelir birlikte George Westinghouse kimdir? George Westinghouse’un icatları nelerdir? Konularına bakarak kendisini yakında tanıyalım.

George Westinghouse, 6 Ekim 1846 Central Bridge, New York, ABD’de doğmuştur. Babasının bir makine satış dükkânı olan George Westinghouse, bu dükkânda babasına yardım ederek çocukluğu boyunca makinelerle içli dışlı olmuştur. Babasının dükkânında tarım makineleri ve buhar makineleri yapılıyordu. 17 yaşında New York Kolejine gitti fakat ama kolej başkanı George Westinghouse’daki ışığı görerek klasik dersler dışında bu gencin yeni makineler tasarlaması yönünde yönlendirmesi gerektiğini belirtti. George Westinghouse, kolej başkanının sözleriyle okulu bıraktı ve babasının yanında öğrenmiş olduğu ve fazlaca merak duyduğu buharlı makineler üzerinde çalışmaya başladı.

İç savaş yıllarında kara ve deniz kuvvetlerinde görev yapan George Westinghouse, 1865 yılında dönme hareketini sağlayan buhar makinesini yaparak, makinenin patentini almaya başardı. Bu makinenin çok kullanışlı olmaması sebebiyle, yine bu makinede kullandığı çalışma prensibini baz alarak yeni bir su sayacı geliştirdi. Aynı zamanda demiryollarına daha çok ilgisi olan Westinghouse, aynı yıl içerisinde raydan çıkmış yük vagonlarını tekrar raylara üzerine yerleştiren bir düzenek icat etti.

Büyük bir mucit olan George Westinghouse birçoğumuz tarafından bilinmese de 1869 yılında ilk büyük icatı olan havalı freni ortaya çıkarmıştır. Aynı yıl içerisinde kendi şirketi olan Air Brake Company’i kurmuştur. 1893 yılında kabul edilen Demiryolu Güvenlik Aygıtları Anayasa’sı, George Westinghouse’un icatını doğrular nitelikte bir karar alıp; trenlerde bu tür fren sistemi kullanılmasını onaylayıp, zorunlu hale getirmiştir.

George Westinghouse’un demiryoluna duyduğu ilgi ve merak sürekli artarak devam ediyordu. Havalı fren sistemini bulduktan sonra yine demiryolu üzerinde işaret sistemleri üzerine çalışmaya başlamıştı. Önce paten satın alıyor, bu patenlerin üzerine kendi buluşlarını ekleyerek elektrik ve basınçlı havayla çalışan işaret sistemi geliştirdi. George Westinghouse adı çok bilinmese de iki yıl içerisinde 38 adet patente ulaşmış, toplamda ise 100’den fazla patent sahibi olmuştur.

Sadece demiryollarına değil, elektriğe de merakı olan Westinghouse, farklı sektörlere yatırım yapmaya başladı. 1886 yılında kurduğu  Westinghouse Electric Company şirketini elektrik merakı yönünde geliştirmeye başladı. Alternatif akım üzerinden çok önceden beri çalışan Nicola Tesla ile tam bu noktada kesişti. George Westinghouse, Nicola Tesla’nın alternatif akım motoruna ilişkin patentini satın alıp, Nicola Tesla’yı da Westinghouse Electric Company şirketinde işe aldı. Motorun geliştirilmesi için hem kurmuş olduğun şirketin imkânlarını seferber eden hem de patentini aldığı alternatif akımlı motor üzerinde Nicola Tesla ile birlikte çalışmalarını devam ettirdi. Alternatif akıma yönelik çok eleştirili almalarına rağmen, çalışmalarını devam ettirip, alternatif akımla çalışan motoru geliştirdiler.

Ayrıca 1893 yılında düzenlenen Chicago Dünya Fuarı’nın aydınlatılması projesi, Westinghouse’un şirketine verildi. Niagara Şelalesi üzerindeki çağlayanlardan elektrik enerjisi elde edilmesi maksadıyla, alternatif akımlı sistemler kurma hakkını da Westinghouse alarak, bir başarıyla daha imza atmıştır.

George Westinghouse, temellerini attığını Westinghouse Electric Company şirketinin, 1907 yılındaki borsa krizinde denetimini yitirdi. 1911 yılında şirket ile olan tüm ilişkisini kesip, 1914 yılında doğduğu yer olan New York’ta öldü.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here