Gerilebilir Cilt Sensörü

SLIMS sensörü teknolojisiyle geliştirilen ve robotlara entegre eldiven sayesinde, gerilebilir sensörlerin robotların çalışma ve hislerini değiştirebileceğini söylemek zor değil. Bu sensörler sayesinde robotlar artık daha fazla hissedebilecekler.

Cornell Üniversitesi araştırmacıları, düşük maliyetli LED’leri ve boyaları birleştiren bir fiber optik sensör yarattı. Bu sensörler sayesinde; basınç, bükülme ve gerilme gibi deformasyonları algılayan gerilebilir bir ” yüzey ” ortaya çıktı. Bu sensör sayesinde robotik sensörlere; yumuşak dokunuşlar ve artırılmış gerçeklik hissi veriyor. Bu sayede; memelilerin doğal dünyada gezinmek için bağımlı oldukları aynı zengin, dokunsal hisleri hissetme yeteneği verilmesini mümkün kılıyor.

Makine ve havacılık mühendisliği Doçenti Rob Shepherd liderliğindeki araştırmacılar, fizik tedavi ve spor tıbbi teknolojisini ticarileştirmek için çalışıyorlar.

Sensörlerin Çalışma Mantığı

Science dergisinde yayınlanan ” Stretchable Distributed Fiber-Optic Sensors ” makaleleri; Gazetenin yardımcı yazarları, doktora öğrencisi Hedan Bai ve Shuo Li Bai; sensörlerin çalışma mantığını şöyle açıklıyor;

“ Bu teknoloji geliştirilirken; silika bazlı dağıtılmış fiber optik sensörlerinden ilham alındı ve çok modlu algılama (SLIMS) için gerilebilir bir ışık kılavuzu geliştirdi. Bu uzun tüp, bir çift poliüretan elastomerik şeffaf çekirdek içeriyor. Diğeri birçok yerde emici boyalarla doldurulur ve bir LED’e bağlanır. Her bir çekirdek, optik ışık yolundaki geometrik değişiklikleri kaydetmek için kırmızı, yeşil,  mavi bir sensör çipi ile birleştirilmiştir.

SLIMS Sensörü ile Çalışan Eldivenin Teknik Özellikleri

Hedan Bai;  “ Her parmak boyunca çalışan bir SLIMS sensörüne sahip 3 boyutlu baskılı eldiven; bir lityum pille çalıştırılır ve Bluetooth ile donatılmıştır, böylece eldivenin hareketlerini ve deformasyonlarını gerçek zamanlı olarak yeniden yapılandıran Bai’nin tasarladığı temel yazılıma veri iletebilir.

Shepherd; ” Şu anda, algılama çoğunlukla vizyonla yapılıyor. Dokunuşu gerçek hayatta neredeyse hiç ölçmüyoruz. Bu cilt, şu anda telefonlarımızdaki kameraları kullandığımız şekilde kendimizin ve makinelerin dokunsal etkileşimleri ölçmesine izin vermenin bir yoludur. Dokunmayı ölçmek için vizyonu kullanıyor. Bu en uygun olanıdır ve bunu ölçeklenebilir bir şekilde yapmanın pratik yolu. ” dedi.

Bai ve Shepherd, fizik tedavi ve spor tıbbındaki uygulamalara yönelik bir bakış açısıyla teknolojiyi patentlemek için Cornell’in Teknoloji Lisanslama Merkezi ile birlikte çalışıyor. Her iki alan da hareket izleme teknolojisinden yararlandı, ancak şimdiye kadar kuvvet etkileşimlerini yakalama yeteneğinden yoksundu.

Rob Shepherd, ” VR teknolojisi ile artırılmış gerçeklik, sadece hareketleri yakalamaya mantığı üzerine çalışıyordu. VR teknolojisi ile arttırılmış gerçeklikte, dokunma hissi neredeyse hiç orada değildi. SLIMS teknolojisi kullanılarak bu eldiven ile dokunma hissi de artık işin içinde olacak ” dedi.

Araştırmacılar ayrıca SLIMS sensörlerinin, sanal ve artırılmış gerçeklik deneyimlerini artırmanın yollarını araştırıyorlar.

Arabanızı nasıl tamir edeceğinizi veya bir lastiği nasıl değiştireceğinizi öğreten bir artırılmış gerçeklik simülasyonuna sahip olmak istediğinizi varsayalım. Bu eldiven sayesinde örneğin bijon somunlarını sıkarken; yapacağınız sıkma hareketinde bijonların fazla sıkılmaması için basıncı ve hareketi ölçebileceksiniz, böylece bijon somunlarınızı fazla sıkmazsınız. Daha fazla hassasiyetle daha çok simülasyon hedefi olan bu teknolojinin ne kadar geliştirilebileceği ve neler yapabileceği merak konusu olmaya devam ediyor.

Kaynak: https://techxplore.com/news/2020-11-stretchable-skin-sensor-robots-human.html

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here