General Motor kablosuz pil

General Motor, kablosuz pil yönetim sistemine özel bir bakış yaratıyor. Elektrikli araçların pillerini kablosuz şekilde yönetebilecek bu sistem, dünyada bir ilk olacak. Analog Devices, Inc. ile ortaklaşa oluşturulan kablosuz teknoloji,  tüm GM EV’lerde standart olacak ve şirket, on yılın ortasına kadar en az 1 milyon küresel satış yapmayı hedefliyor.

GM’nin kablosuz sistemi, kablo bağlantılarının yerine devre kartlarına entegre edilmiş RF antenlerine sahiptir. Bu antenler, Bluetooth’a benzer ancak daha düşük güçle çalışarak 2.4 gigahertz kablosuz protokolü aracılığıyla veri aktarımına izin verir.

Bağımlı modüller yerleşik bir ana merkeze rapor verir ve hücre voltajlarının ölçümlerini ve diğer verileri gönderir. Ayrıca sistem bulut aracılığıyla GM ile de konuşabilir.

Kablosuz yönetim sistemi, bu EV’lerin optimum performans için ayrı pil hücre grupları içindeki şarjı dengelemesine izin verecektir. Yazılım ve pil düğümleri kablosuz olarak yeniden programlanabilir.

General Motor’un pil sistemin elektronik baş mühendisi Fiona Meyer-Teruel, “Tüm bu cihazları izleyen bir merkezi deponuz olabilir” diyor.

Şu anda yapım aşamasında olan devasa GM ve LG Chem fabrikası, Tesla’nın Nevada’daki Gigafactory’sinden yüzde 50 daha fazla, her yıl 30 gigawatt-saat pil üretme kapasitesine sahip olacak . Fabrika yatırımı, GM’nin 2025 yılına kadar elektrikli ve otonom arabalara dökmeyi planladığı 20 milyar $ ‘ın bir kısmıdır.

GM’nin küresel elektrifikasyon direktörü Tim Grewe, tüketicilerin yakında pillerin bugünkünden dört ila beş kat daha uzun süre dayanmasını bekleyebileceklerini ve şirketlerin yanıt vermesi gerektiğini söylüyor. Bu amaçla, kablosuz sistem her bir hücreden alınan verileri depolar ve gerçek zamanlı olarak aracın ömrü boyunca pil sağlığını korur.

Araç sahipleri, sürüş modellerinin daha kapsamlı bir şekilde izlenmesini tercih edebilecek veya devre dışı bırakabilecek.

Kaynak: https://spectrum.ieee.org/cars-that-think/energy/batteries-storage/ieee-spectrum-exclusive-gm-can-manage-an-evs-batteries-wirelesslyand-remotely

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here