Google Pixel 6 Pro

Google Pixel 6 Pro, yükseltilmiş kameralar, büyük bir 120Hz dinamik ekran ve tamamen yeni Tensor çipi ile Google’ın ileriye dönüş ciddi bir adımını temsil ediyor. Tensor çipi, fotoğrafçılık, konuşma tanıma, çeviri ve diğer şık özellikleriyle heyecan veriyor.

Google Pixel 6 Pro, Google’ın Tensor işlemcisini destekleyen 12 GB RAM özelliği, arkasındaki 50 MP ana kamera, 12 MP ultra geniş kamera ve 48 MP telefoto kamerasıyla, performans ve kamera özelliklerini bir arada arayanların ilgisini çekiyor.

Android 12 sürümüyle, rakiplerinden ayrılan Pixel 6 Pro, mükemmel yeni kamerası, değişken ekran yenileme hızıyla en iyi kullanıcı deneyimi sunuyor. Ancak Google Pixel 6 Pro, 5.000 mAh pile sahip olmasına rağmen, diğer amiral gemisi telefonların çok altında pil-saat ömrüyle tek dezavantajını ortaya koyuyor.

Google Pixel 6 Pro Özellikleri

Google Pixel 6 Pro’nun dezavantajının sadece pil ömrü olduğunu düşünürsek, Apple ve Samsung gibi en iyilerin yanında düşünülmeyi hak ettiğini söyleyebiliriz. Google 6 Pixel Pro özelliklerini birlikte inceleyelim.

1. Tasarım ve Ekran

Önceki alçakgönüllü görünümlere sahip Google cihazlarının aksine, Google Pixel 6 Pro çok farklı bir estetiğe sahip. Telefonun arkasında, vizöre benzeyen bir kamera muhafazası mevcut. Google Pixel 6 Pro, 6.7 inçlik ekran boyutuna ve IP68 sertifikası suya dayanıklılık standardına sahiptir. Pixel 6 Pro, IP68 sertifikası sahip olması sayesine sağanak yağışlara dayansa da, suyla karşılaştığında elde tutuşu zorlaştıran kaygan bir dış yapısı var.

Google Pixel 6 Pro tasarımını incelerken microSD kart yuvası gözümüzden kaçmadı, bu da telefonun 128 GB veya 256 GB depolama alanının yeterli olmayabileceğini gösteriyor. Özellikle çok sayıda RAW fotoğraf veya video çekmeyi planlıyorsanız dâhili depolama alanı sorun olacaktır.

Google Pixel 6 Pro, ekran için parmak izi tarayıcı

Google Pixel 6 Pro, ekran için parmak izi tarayıcıya sahip ilk Google el cihazıdır. 120 Hz ekran yenileme özelliğine ve değişken ekran yenileme hızına sahip olan Pixel 6 Pro,  oyun oynarken harika bir oyun deneyimi sunar. Yüksek yenileme hızı sayesinde, ekranın kullanımını önemli ölçüde daha yumuşak hissettirir ve her görüntü arasındaki gecikmeyi azaltarak çevrimiçi oyun oynarken performansa yardımcı olabilir.

OLED ekran teknolojisi, HDR içerik izlemek için harika bir seçim sunuyor. Ekran doğrudan güneş ışığının dışında çoğu koşulda okunaklı kalmak için uygun maksimum parlaklık seviyeleri sunuyor.

Pixel 6 Pro’nun tek dezavantajı, telefonun alt kısmında, USB C şarj bağlantı noktasının yanında tek bir tek bir hoparlöre sahip olmasıdır. Film müdavimlerini üzen bir haber olsa da, ses kalitesi ve ses seviyesi oldukça iyi diyebiliriz.

2. Kamera

  • Normal ve düşük ışıkta mükemmel performans
  • Harika portre çekimleri yapar
  • En iyi yakınlaştırma işlevine sahip değil

Pixel telefonlar, mobil fotoğrafçılık dünyasında güçlü bir geçmişe sahiptir. Her yıl, her yeni Pixel Trusted Labs testi, o yılın en iyi kameralı telefon listelerinde yer almayı başarıyor. Mutlu bir şekilde aradan geçen bir haftanın ardından bu miras, bir Google telefonunda görülen en gelişmiş kameralardan birine sahip Google Pixel 6 Pro ile devam ediyor.

Pixel 6 Pro, 82 derecelik görüş alanına sahip 50 megapiksel (f/1.85) ana kamera ve ikincil 12 megapiksel (f/2.2) ultra geniş kamera içeren normal Pixel 6’ya benzer bir kamera yapısına sahiptir. 114 derecelik bir görüş alanına sahip kamerasının, Pixel 6’dan tek büyük farkı, 4x optik zoom ve 20x’e kadar Super Res Zoom ile üçüncü bir 48 megapiksel (f/3.5) telefoto kameraya sahip olmasıdır.

Temel otomatik ayarı kullanarak bile, Pixel’de çekilen görüntüler olağanüstü gerçekçi görünüyor. Çok hızlı odaklanan kamera, ultra geniş açısıyla oldukça yetenekli ve sorunsuz bir çekim deneyimi ile harika sonuçlar sunar.

Google Pixel 6 Pro’yu diğer telefonlara göre öne çıkaran şey, son derece basit ama etkili düzenleme seçenekleridir. Bunlar arasında kontrast ayarı veya kırpma gibi temel şeyler ve başka hiçbir yerde bulamayacağınız birkaç özel hizmet bulunuyor. Bunların en havalısı, olaylardan sonra görüntülere bokeh efekti ekleme yeteneği ve Google Pixel 6 Pro ‘nun “Sihirli Silgisi”. Sihirli silgi, bir görüntünün istenmeyen kısımlarını birkaç basit dokunuşla kırpmanıza izin vermek için telefonun yapay zekasını(AI) kullanır.

Telefoto lens, 2x zoomlu çekimler yeterince iyi çalıştığı gibi, 4x optimal ve 20x dijital yakınlaştırma limiti de onu birçok rakibin gerisinde bırakıyor. Pro’nun video yetenekleri de oldukça iyi görünüyor, telefon, 60 fps’de 4K kayıt yapabiliyor ve çoğu insanın ihtiyaç duyacağı tüm modlara sahip.

3. Performans

Yeni Tensör çipi, Qualcomm’unkiyle rekabet halindedir ve çoğu görev için sağlam bir performans sergilemektedir.

Pixel 6 Pro, Pixel 6 ile aynı Tensör çipini kullanarak çalışır. Tek yükseltme, normal Pixel 6’nın 8GB’sine kıyasla 12GB RAM’e sahip olmasıdır. Etkileyici bir performans sahip bu çip, oyunların grafik ayarları maksimumda çalıştırılsa bile sorunsuz çalışır. Görünüşe göre Pixel 6 Pro’nun üstün görüntü işleme gibi şeyler sunabilmesinin yanı sıra gerçek zamanlı çeviri ve transkripsiyon hizmetleri gibi şık ekstralar sunabilmesinin nedeni budur.

Telefonun sentetik testleri, çipi çok çekirdekli performansta Qualcomm’un rakip Snapdragon 888 yonga setini çalıştıran bazı rakiplerin ilginç bir şekilde biraz gerisine koydu. Aşağıdaki tabloda Galaxy S21 Plus’ın Snapdragon 888 varyantına karşı nasıl performans gösterdiğini görebilirsiniz.

Pixel 6 Pro performans

Google, çipi daha iyi AI ve makine öğrenimi güçleri sunmaya yardımcı olmak için geliştirdiğini açıkça söyledi. Bu da şunu ifade ediyor ki; ilerleyen günlerde Google Tensör çipini, performans testlerinde, Snapdragon’un önünde görebiliriz.

4. Pil Ömrü

  • Google Pixel 6 Pro, düzenli kullanımla tam bir gün sürecek pile sahip.
  • Ancak bazı görevler pili büyük ölçüde tüketiyor.

Google, Tensor yonga setinin güç verimliliği konusunda da oldukça iddialı açıklamalarda bulunmuştu, 24 saatlik düzenli kullanımda pili günü tamamlayabileceğini söylemişti. Yapılan testler Google’ın bu iddiasını doğruladı. Google Pixel 6 Pro pil ömrü, 24 saatlik bir süreyi başarıyla tamamlayabilecek şekilde bir güce sahip.

Google Pixel 6 Pro pil ömrü testi şu şekilde gerçekleşti; arama ve gelen aramayı yanıtlama, sürekli olarak sosyal medya uygulamalarından gelen bildirim ve mesajları kontrol etme, internette gezinme, Youtube’da birkaç video izleme, GeForce Now’da 30 dakikalık bir oyun oynama.

Pixel 6 Pro pil ömrüyle ilgili ekstra bir bilgi olarak şunu söyleyebiliriz ki; bekleme süreleri de mükemmel. Telefonu bir gece bırakıldığında, %1-3’den fazla pil seviyesi düşmüyor. Ancak aktif kullanımdaki bazı görevler pili biraz daha fazla tüketiyor, örneğin bir video izlediğinizde telefon şarjının ortalama %6-7’si azalırken, oyun oynama ve video kaydı gibi daha fazla güç gerektiren işlemler, pili önemli ölçüde tüketir. Çevrimdışı oyun oynarken, telefon saat başına şarjının %25-30’u kadarını kaybediyor.

Neyse ki, bu durumlarda Google Pixel 6 Pro’yu hızlı şarj etmek mümkündür. Cihaz, 30W hızlı şarj desteği sunuyor.  Hızlı şarj özelliği sayesinde, 30 dakika gibi bir sürede pili %50 seviyesine getirebiliyor, bu da oldukça etkileyici bir şarj performansı olduğunu gösteriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here