Grafen Termal Ped

Isınan bilgisayar sorunu birçoğumuzun başına gelmiş önemli sorunlardan biridir. Bilgisayarın ısınması soğutma sistemiyle ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Bilgisayar, genelde iki nedenden dolayı ısınır. Birincisi, fanın tam devrinde dönememesi veya devrinde dönmesine rağmen dışarı üflediği sıcak havanın, hava çıkış yerlerinin toz ve yabancı maddelerle kapalı olması nedeniyle tekrar geri dönmesidir. Fan, dişleri kırılmadığı veya elektriksel bir sıkıntı yaşamadığı sürece görevini yapmaya devam eder. Genelde buradaki sorun, hava çıkış noktalarının yabancı maddelerle kapanmış olmasıdır ve ufak bir iç detay temizlikle sorun giderilir. Bunu birçok kullanıcı yapabilir. Ancak bir de işlemcinin altında yer alan termal macunun ilerleyen zamanla birlikte katılaşarak kuruması durumu vardır. Bu macunu her kullanıcı kolay kolay değiştiremez. Genelde bilgisayar donanım ve bakım hizmeti veren yerlerden destek alınır.

Bilgisayar donanım ve bakım hizmeti firmalar, işlemciyi yerinden titizlikle çıkarıp, termal macun olarak ifade edilen sıvıyı sürerek, işlemciyi tekrar monte ederler. Bununla ilgili yanlış bir şey yoktur. Geleneksel termal bileşikler, ucuz, güvenilir ve bilgisayarınızın parçasını serin tutan maddelerdir. Ancak mükemmel bir performansa sahip kalıcı bir çözüm istiyorsanız grafen termal ped olarak adlandırılan termal dolguya göz atmanızı tavsiye ederiz. Grafen termal dolgu, geleneksel termal macun ve sıvı metale alternatif olarak kullanabileceğiniz bir tür termal arayüz malzemesidir. Grafen termal dolgu, bir karbon allotropu olan grafenden yapılmıştır. Esasen, yalnızca bir atom kalınlığında altıgen bir kafes yapısında tek bir karbon atomu tabakasıdır. Diğer tüm termal arayüz malzemeleri gibi grafen termal pedin görevi, CPU gibi sıcak bir bileşen ile soğutucu arasında maksimum termal temas sağlamaktır.

Grafen pedleri bu kadar heyecan verici yapan şey, mükemmel termal iletkenlikleridir. Örneğin, TG-P100 grafenin yatay termal iletkenliği 1500–1800W/mK ve dikey iletkenliği 12W/mK’dir. Bilgisayarlar söz konusu olduğunda, ısının bir bileşenden bir soğutucuya gittiği yön olduğu için dikey iletkenliğe daha çok önem verilmektedir. Bu, geleneksel metalik olmayan bir termal macunun yaklaşık 4–10W/mK’lık termal iletkenliğinden daha yüksektir. Aslında grafen iletkenliği, boyuta göre ölçeklendiğinden, potansiyel olarak sınırsız termal iletkenliğe sahiptir. Teknoloji geliştikçe, bundan birkaç yıl sonra sıvı metalden daha iyi performans gösteren pedler görebiliriz.

Grafen Termal Ped ile Geleneksel Termal Macun Karşılaştırması

Grafenin mükemmel termal iletkenliğe sahip olduğu konusunda bilgi sahibi olduk. Ancak gerçek dünyada senaryolar göz önüne alındığındaki performansına da göz atmak gerekir. Bunun için Thermal Grizzly firmasının KryoSheet adlı termal ped ürünüyle yine aynı firmanın Kryonaut adlı geleneksel termal macun ürünleri karşılaştırıldı. Testlerde RX 7900 XTX ekran kartı kullanıldı. Maksimum yüklerde yapılan testler, termal pedin geleneksel termal macundan yaklaşık 3-5°C daha iyi performans gösterdiği görüldü.

Grafen termal dolgunun avantajları, yeniden kullanılabilir olmaları, zamanla kurumamaları ve sıvı metale göre daha kolay çalışılabilmesidir. Grafen termal pedin avantajları görüldüğü gibi oldukça fazla ancak asıl sorun, grafenin elektriksel olarak iletken olmasıdır, bu nedenle kısa devreye neden olabilir. Yani doğru uygulanmazsa bilgisayarınızı öldürebilir. Bu yüzden grafen pedlerin inanılmaz derecede hassas ve kullanımının zor olduğu gerçeğine unutmayalım.

Grafen ve Grafit/Karbon Termal Dolgular Aynı Değildir

Üst düzey termal pedler için alışveriş yaparken karbon, grafen ve grafit ile karşılaşacaksınız. Bu malzemeleri daha iyi anlamak için kimyayı kullanalım. Karbon, sembolü C ve atom numarası 6 olan kimyasal bir elementtir. Grafen, yalnızca bir atom kalınlığında olan karbon atomu tabakasıdır. Grafit, üst üste yığılmış bir grup grafen katmanıdır. Bu nedenle, “karbon termal ped” terimi teknik olarak malzemedeki herhangi bir karbon kullanımını ifade edebilir. Bu, grafit ve grafen gibi karbon allotroplarının yanı sıra Thermal Grizzly Carbonaut ürünündeki gibi karbon bazlı polimerleri içerir.

Thermal Grizzly, KryoSheet Grafen Pedi için ürün detaylarında, bazal düzlem boyunca grafit katmanlarını parçalayarak grafen pedleri oluşturduğunu açıklıyor. Her bir grafen katmanını doğrudan yüzeye maruz bırakarak, olağanüstü bir termal ve elektriksel olarak iletken malzeme elde edildiğinden bahsediyor. Bir grafit pedde, ısının bir soğutucuya ulaşana kadar her bir grafen tabakası arasında aktarılması gerekir. Ancak bir grafen pedi ile ısı, ısının yapısı boyunca verimli bir şekilde hareket etmesi için doğrudan bir yol sağlar. Teorik olarak, grafen termal ped, grafit pede kıyasla çok daha üstün performansa sahiptir.

Grafen Pedler PC Soğutmasında Bir Sonraki Büyük Gelişme Olabilir

KryoSheet gibi grafen pedler, meraklıların kurcalaması için yeni ve pahalı ürünler olsa da uzun vadeli etkileri anıtsaldır. Geleneksel termal macunun optimum performansı korumak için birkaç yılda bir değiştirilmesi gerekirken, sıvı metal risklidir ve işlenmesi zordur. Bir grafen ped, elektriksel olarak iletken olduğu için dikkatli olmazsanız PC bileşenlerini öldürebilir, ancak yine de yapışması ve yıllarca dokunmaması çok daha kolaydır. Ayrıca, yıpranmamışsa ve boyutlar eşleşiyorsa bir sonraki CPU’nuz için yeniden kullanabilirsiniz.

Bir başka heyecan verici alternatif, sıcak bir bilgisayar çipi ile temas ettiklerinde eriyen faz değişimli termal pedlerdir. Uygulamaları, dizüstü bilgisayarlar ve grafik kartları gibi sökülmesi zaman alan cihazlar için özellikle yararlı olabilir, çünkü daha iyi soğutma performansı elde etmek için onları asla parçalamanız gerekmez.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here