Güneş enerjisi , çevreye zarar vermeyen dünyadaki en bol ve en ucuz  enerji kaynağıdır. Güneşten yayılan enerji, elektrik ve ısı enerjisi olarak kullanılabilir ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak temiz enerji geleceğimizin önemli bir parçasıdır.

Güneş Enerjisinin Oluşumu ve Dünya’ya Yansıması

Güneş 150 milyon kilometre uzakta olmasına rağmen, ışınım enerjisi tüm canlıların hayatta kalması için hayati önem taşımaktadır. Güneş enerjisinin oluşumu nükleer füzyon  gerçekleşmesi ile meydana gelir ve dünyaya elektromanyetik radyasyon olarak ulaşır.  Dünya’ya ulaşan güneş enerjisinin % 70’i Dünya’nın atmosferinde emilir, geri kalan % 30’luk kısmı  tekrardan uzaya yansımaktadır.

 1. yüzyılın başlarından bu yana, güneş enerjisinden elektrik üretimi büyük ölçüde artarak evlerde, iş yerlerinde ve elektrik üretim tesislerinde yenilenebilir enerji kaynağını kullanmalarını mümkün kılmıştır.  Her yıl gelişen güneş paneli teknolojisiyle, güneş enerjisinin ekonomik faydaları artarak önümüzdeki yıllarda hızla yayılmaya devam edecektir

Güneş Enerjisinden Elektrik üretimi

Güneş ışınları , güneş panelleri  tarafından doğrudan elektriğe dönüştürülebilir. Bu tür hücrelerde, ışık bir metal ile yarı iletken arasındaki bağlantıya çarptığında küçük bir elektrik voltajı üretilir .  Tek bir fotovoltaik hücre tarafından üretilen güç düşük olduğundan dolayı çok sayıda ayrı hücreyi birbirine bağlayarak, güneş paneli dizilerinde olduğu gibi, yüzlerce hatta binlerce kilowatt elektrik enerjisi elde edebilirsiniz.

Güneşten Elektrik Üreten Sistemin Çalışması

Güneş enerji elektrik üretimi

Günümüzde, güneş enerjisi kullanmanın en yaygın yolu, bir dizi güneş paneli ve akümülatör ve dc gerilimi ac gerilime çeviren yarı iletken teknolojili invertörlere ihtiyaç duyulmaktadır. Güneş pilleri parlak ışığı toplar ve emilen enerjiyi pillerde veya akülerde saklar. Depolanan enerji güneş olmadığı zamanlarda (gece) çeşitli makine ve ev aletlerini çalıştırmak için gerçek zamanlı olarak kullanılabilir. Gece kullanılan enerjinin kullanım zaman aralığı kullanılan depolama aygıtları olan akü ve pillerin kilowatt-saat (kWh) kapasitelerine göre değişmektedir.

son yıllarda Güneş panellerinin fiyatları önemli derecede  düşüş göstererek  yeni güneş sistemleri de önceki nesillere göre çok daha verimlidir ve bu onları hem ev sahipleri hem de girişimciler için daha cazip hale getirir.

Güneş Enerjisi Kullanım Alanları

 • Çatı üzeri GES projeleri OSB’ler, tarım, hayvancılık, AVM, oteller, okullar,  hastaneler, akaryakıt istasyonları gibi çok geniş kullanım alanlarına sahiptir.
 • Dağ Evlerinin elektrik ihtiyacını karşılamada çok avantajlıdır.
 • Uygun maliyetli bir enerji alternatifi olması nedeni ile Tarımsal sulama alanlarında elektrik enerjisine kolay ulaşım imkanı sağlar.
 • Park lambaları Trafik lambaları, işaret lambaları ve sokak lambaları da güneş enerjisinin kullanım alanları arasında yer almaktadır.
 • Güneş ışığından etkili bir şekilde faydalanmanın yenilikçi bir uygulaması, fotovoltaik (PV) enerji ile çalışan taşımacılıktır. Örnek demir yolları, metrolar, otobüsler ve  uçaklar
 • Şarj edilebilir el fenerleri, Dondurucular / mini buz dolapları, Müzik hoparlörleri ve tabletler gibi Tüketici elektroniğinde güneş enerjisi yaygın kullanım haline geldi

Güneş Enerjisinin Avantajları

 1. Güneş dünyanın sonuna kadar sınırsız bir güneş ışığı kaynağımız olacak. Güneş enerjisi yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji olarak hayatımızda her zaman yerini alacaktır.
 2. Bu temiz enerji , kırsal bölgelerde yaşayan insanlar için elektrik enerjisini elde etme adına büyük kolaylıktır.
 3. Güneş teknolojisi ekipmanları yerine yerleştirildikten sonra, güneş enerjisinin çalışması için hiçbir şekilde yakıt gerektirmez. Ayrıca temiz enerji kaynağı olarak çevreye sera gazı yaymaz veya Toksik maddeler Güneş enerjisinin kullanılması çevre üzerindeki etkimizi büyük ölçüde azaltabilir.
 4. Üretilen fazla elektrik depolanarak tekrar elektrik şebekesinde kullanılarak aylık elektrik faturanızda indirim sağlayabilirsiniz.
 5. Güneş enerjisi sessizdir ve kirlilik oluşturmaz. Bu, dünyadaki birçok insan tarafından tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biridir.
 6. Güneş enerji santralleri diğer enerji tesisleriyle karşılaştırdığımızda bakım ve işletme maliyetleri düşüktür. Yılda sadece birkaç kez temizlik gerektirirler.
 7. fotovoltaik güneş panelleri  dayanıklı malzeme yapısı sayesinde, zor hava koşullarına karşı koyabilmesidir.

Güneş Enerjisinin Dezavantajları

 1. Güneş enerjisi sadece gündüz kullanılabilir. Bu basitçe, bu enerji kaynağını sadece yarım gün boyunca kullanabileceğiniz anlamına gelir.
 2. Bir binanın çatısına güneş panelleri takmak veya monte etmek için, çatı sağlam, geniş ve kullanılacak olan panellerin güneş yoluna doğru yönlendirilmiş olmalıdır.
 3. Bulutlu ve yağmurlu günlerde, güneş panellerinin verimi azalır. Güneş enerjisinin yılın çoğu zaman bulutlu kaldığı bölgelerde kullanımı başarılı olmayabilir.
 4. Güneş enerji sistemlerinde kullanılan depolama ürünlerinin ömürleri kısa veya dayanıksız olduğu için bozulur ve kullanıcıyı enerji kalitesinden dolayı olumsuz yönde etkiler.
 5. Ne kadar çok elektrik üretmek istiyorsanız, güneş panelleri için çok fazla alana ihtiyaç duyarsınız bazı çatılar sahip olmak istediğiniz güneş paneli sayısına uyacak kadar büyük olmayabilir.

Güneş Enerjisinin Gelecekteki Rolü

güneş ve panel

Güneş enerjisinin, 2050 yılına kadar dünyadaki elektrik ihtiyacının  yaklaşık dörtte birini oluşturması bekleniyor. Tüm enerji kaynaklarının yüzde 11’inin güneş enerjisi ile üretilmesi, ev ve iş yerlerinde  kullanılması beklenirken, yüzde 11’inin yoğun nüfuslu şehir ve bölgelerde elektrik ihtiyacı merkezi güneş enerjisi santralleri tarafından üretilmesi bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here