Xerox’ un ünlü Ar-Ge laboratuvarı Xerox Parc‘ ın fotokobi makinalarında kullanılan mürekkeblere benzeyen ve sıvı halde olan bu mürekkebin fotokobi çekimi sırasında katılaşarak elektronik devre işi görecek çipler üreten bir baskı cihazı geliştirdiler.

MIT’ in aylık bilim teknolojisi dergisi Technology Review isimli Teknoloji portalında güneş enerjisi panellerinin daha ucuz maliyetlerle üretilebilmesini sağlıyacak Xerox buluşu olarak tanıtıldı. Bu çipler sayesinde güneş ışığını odaklamak için mercekler kullanılarak güneş hücrelerinin verimi artırılabilir ve bu teknolojiyi Xerox parc’ tarafından 3 yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Xerox’ bu çip basan baskı cihazı güneş enerjisi sistemlerinde her türlü teknolojik cihazların üretiminde kullanılacağını bildirdi. Bu çipler sayesinde maliyetli ve yer kaplayan güneş panellerinin yerini alarak daha az malzeme ve uygun maliyetle verimli şekilde enerji üretilerek teknolojiye daha rekabetci bir hava getirilecek.

Xerox parc’ın bu cihazı sıvı bir alaşımdan elektronik devre fotokobi cihazlarına benzeyen bir modelle çalışaçak. Bu baskı makinasında kullanılacak sıvı mürekkep, elektronik devreleri oluşturacak çipler olacak. ve sıvı bir alaşımın içinde milyonlarca küçük çipler bulunarak kullanılmak istenilen yüzeylerde rahatlıkça basılarak güneş enerjisi üretecek solar hüçrelere dönüşecek

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here