Güneş Enerjisiyle Çalışan Drone SolarXOne

Her gün yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan bir yatırım haberi alıyoruz. Yenilenebilir enerji yatırımları genelde elektrik üretimine yönelikken, yenilenebilir enerji sektöründe yapılan yeni elektronik buluşlar, bu sektörün sadece elektrik üretimi olmadığını gösteriyor.

Yakın zamanda yenilenebilir enerji sektörüne ait bir buluş olan; Açık Deniz Rüzgar Alanları için Tasarlanmış Uzaktan Kumandalı Kurtarma Gemisi projesine ait bir haberden bahsetmiştik. Bu sefer ki haberimiz, yenilenebilir enerjinin göklerdeki kullanımına ait bir buluşu anlatıyor. XSun firması, tam otomatik görevler için hem enerjiden bağımsız hem de kendi kararlarını verebilen bir Drone tasarladığını duyurdu.

Benjamin David, Airbus Defence & Space’teki on yıllık deneyimden yararlanarak kurduğu XSun firmasını; Uzay teknolojilerini daha düşük irtifalarda kullanım için uyarlamayı misyon edindi. Bu yaklaşım ile ürettiği SolarXOne; Tandem kanat tasarımına sahip, güneş enerjisiyle çalışan, elektrikli, bağımsız bir drone olarak karşımıza çıktı.

Güneş Enerjisiyle Çalışan Drone SolarXOne Özellikleri

SolarXOne, yusufçuk benzeri tasarımıyla, mükemmel aerodinamik performansa ve mümkün olduğunca fazla güneş enerjisi toplamak için geniş bir güneş panelleri yüzey alanına sahip.

Benjamin David, “ Yeni teknolojilerin ve yenilenebilir enerji kaynaklarının bir kombinasyonunun mevcut çevresel, ekonomik ve toplumsal zorlukları en iyi şekilde karşılayacağına kesinlikle inanıyoruz. ” dedi. Ayrıca güneş enerjisinin yerleşik pil ömrünü 3 kat artırdığına dikkat çekiyor.

SolarXOne, tıpkı bir uydu gibi teknolojilerle doludur. Yarı uçak, yarı insansız bu İHA, 25 kg ağırlığında, 4,50 m kanat açıklığına sahip ve birçok yönden yenilikçi bir yapıya sahip. Güneş enerjisiyle çalışan Drone SolarXOne özelliklerini inceleyelim.

 • Kullanımı kolay: SolarXOne‘ın kullanımı bir drone kadar kolay, performansı bir uçak kadar yüksektir.
 • Hızlı hazırlanma: 30 dakika içinde uçmaya hazırdır.
 • Menzil: 12 saat kesintisiz uçuş imkanı sunar.
 • Sessiz: Drone tamamen elektrikli olduğu için hiç ses çıkarmadan uçar.
 • Mükemmel yol tutuşu: Uygulanan teknik seçenekler ve aerodinamik konfigürasyonu sayesinde gök yüzünde hakimiyet sağlar.
 • Güvenilir: Kullanıcılar için yüksek derecede güvenilirlik sağlamak için yedek sistemler sahiptir.
 • Düşük bakım: Tamamen elektrikli cihazları az bakım gerektirir.
 • Gündüz veya gece uçabilme özelliği Güneş enerjisi ile şarj edilen yerleşik pillere sahiptir.
 • Olağanüstü yük kapasitesi: Jiroskoplar, yüksek performanslı kameralar, termal görüntüleme kameraları, LIDAR, gibi donanımlara sahip olan SolarXOne, en son iletişim ve güvenlik teknolojileri dahil olmak üzere 5 kg’a kadar yük taşıyabilir.
 • Havacılık standartlarına uygun bir sistem: SolarXOne, İHA’nın en üst düzeyde sertifikalandırılabileceği ve Dünya çapında kolayca uçuş yetkisi alabileceği anlamına gelir.

Güneş Enerjisiyle Çalışan Drone SolarXOne Kullanım Alanları

Günlük 600 km uçuş menzili olan SolarXOne, binlerce akre üzerinde uçabilir ve cm hassasiyetinde görüntü çözünürlüğü üretebilir. Sonuç olarak, SolarXOne; birçok sektör ve çok çeşitli görevler için kullanılabilir. Güneş enerjisiyle çalışan Drone SolarXOne kullanım alanlarından bazıları şunlardır:

 • Doğa koruma alanları gibi karada veya denizde bulunan geniş alanların haritalanması ve topografyası,
 • Büyük ölçekli lineer altyapı (boru hatları, elektrik hatları, yollar, nehirler vb.) için çok yüksek çözünürlüklü fotoğraflı araştırmalar,
 • Orman haritalama bağlamında hassas tarım için fotoğrafik araştırmalar,
 • İzleme ve denetleme görevleri.

XSun, Drone’unu pazarlıyor, aynı zamanda operasyon ekibi aracılığıyla SolarXOne hizmetleri de sunuyor. Ekip, yalnızca veri toplamak isteyen müşteriler adına Drone’u uçuruyor.

SolarXOne

Maxon Kesinlikle En İyisi

SolarXOne tasarımının yol gösterici ilkeleri; verimlilik, kalite, güvenilirlik ve dayanıklılık. Benjamin David; Tamamen elektrikli tasarım nedeniyle, her montajda maliyet ve enerji verimliliği için çaba sarf etmek zorunda kaldık. Bu yüzden sadece en iyilerle çalışmak şarttı ve bu da tahrik sistemi için Maxon anlamına geliyor” dedi.

Benjamin David: “Tahrik için zorluk, havacılık sektöründekiyle hemen hemen aynı gereksinimlerle, mümkün olan en güvenilir, en yüksek performanslı ve en küçük sistemleri bulmaktı. Bu üç alanda Maxon kesinlikle en iyisi. NASA’ya robot motorlarını vermelerinin çok iyi nedenleri var. Maxon’un drone pazarına girdiğini görmek bizi çok mutlu etti ve işbirliğimiz çok hızlı bir şekilde kuruldu,” diye sözlerine ekledi.

Uçağın 12 saatten fazla tamamen bağımsız olarak uçabilmesi için teknolojinin her yönünün sınırlarına kadar zorlamış gözüküyor. XSun, Maxon’un üç alandaki uzmanlığından yararlandı:

 • Denetleyici
 • Motor
 • Tahrik

Maxon’da 2019’dan beri XSun ile çalışan Havacılık ve Uzay Proje Mühendisi Michael Niemaz, “Enerji açısından bakıldığında amaç; mümkün olduğunca hafif kalırken tüketimi mümkün olduğunca düşük tutmaktı. O zamanlar Maxon ilk drone motor serisini piyasaya sürmüştü. Maxon, XSun’un gereksinimlerini karşılamak için fırçasız drone motorlarından biri olan ECX 87 Flat’i uyarladı.

SolarXOne, uçağın önüne yerleştirilmiş iki adet uyarlanmış ECX 87 Flat motorla donatılmıştır.

SolarXOne‘ın şehirler üzerinde tam bir güvenlik içinde uçabilmesi için XSun, drone’unun mümkün olduğunca sertifikalandırılmasını istedi.

Michael Niemaz; “ Bu noktada Maxon’un uzmanlığı önemli bir rol oynadı, çünkü gelecekte sertifikalandırılabilecek kadar güvenilir bir motoru garanti eden bir yapı kalitesi sağlıyoruz. “ dedi. XSun’un kurucusu buna katıldı ve ekledi: “ Maxon dışında bir ortakla aynı kalite seviyesini elde etmek zor olurdu. Çok az şirket son derece ayrıntılı 25 sayfalık bir test raporu sunabilir”

2019’daki Paris Air Show’da tanıştıklarından beri Maxon ve XSun ekipleri yakın işbirliği içinde çalışıyor. Temmuz 2020’de SolarXOne, ilk uzun menzilli güneş uçuşu için 12 saat boyunca CO2 emisyonu olmadan ve tamamen bağımsız olarak sessizce uçmayı başardı. O zamandan beri, Fransa’da ve Avrupa’nın diğer bölgelerindeki çeşitli müşteriler için operasyonel görevleri tamamladı.

Kaynak: https://www.therobotreport.com/drone-powered-by-solar-energy/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here