Güneş Panelleri Gürültü Yapar Mı

Güneş panelleri, eviniz için çevre dostu ve uygun fiyatlı bir güç çözümü olabilir. Çatınıza kuracağınız güneş panelleri, evinizde hiç yer kapamadan elektrik üretebilmeniz için harika bir fikirdir. Ancak evinize güneş paneli kurdurma kararı alıp, önceden evlerine güneş paneli taktıran kişilerin düşüncülerini okuduğunuzda, güneş panellerinin gürültü oluşturduğu ile ilgili sorunları duymuş olabilirsiniz. Bu yazımızda, güneş panelleri hakkında çok merak edilen bir sorun olan güneş panelleri gürültü yapar mı? Sorusunu yanıtlayıp, olası güneş paneli gürültü nedenleri ve çözümleri hakkında bilgi vereceğiz.

Güneş panelleri gürültü yapar mı? Sorusunun cevabı aslında iyi bir kurulum yapılıp yapılmamasıyla ilgilidir. Mükemmel kurulan güneş panellerinin, gürültü yaratmayacağından emin olabilirsiniz. Güneş paneli, güneş ışığını elektriğe dönüştüren fotoiletkenlere sahip olduğundan gürültü oluşturmaz. Güneş panelleri gürültü yapar mı? Sorusuna evet gürültü yapar cevabını veren kullanıcıların, kötü kurulum, hatalı inverter seçimi, yanlış bağlantılar veya diğer benzer sorunlar nedeniyle bu soruya evet yanıtı verdiklerini söyleyebiliriz. Burada bahsedilen gürültü olmaması durumu elbette ki sıfır gürültü anlamına gelmemektedir. Güneş panelleriniz, hafif uğultu veya ara sıra çatırtı sesi çıkarsa bile bu çok rahatsız edici değildir. Güneş paneli gürültüsü olarak bahsedilen sorunlu durum, sizi gece uyutmayacak derece ses gelmesidir.

Ayrıca evinizde arızalı bir solar inverter olsa bile, güneş panellerinin sadece gündüz elektrik ürettiğini el alırsak geceleri gürültü olmayacaktır. Yine de gündüz de olsa kimse rahatsız edici bir gürültü duymak istemez. Bu yüzden güneş panellerinizin doğru şekilde kurulduğundan emin olun. Bu sayede gündüz veya gece fark etmeksizin, güneş panellerinin gürültü çıkardığını duymayacaksınız.

Güneş Paneli Gürültü Türleri: Nedenleri ve Çözümleri

Genel olarak güneş panelleri gürültü yapar mı? Sorusuna cevap vererek, gürültü olarak kastedilen şeyin ne olduğunu tanımlayıp, kurulum aşamasına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdik.

Doğru kurulum yapılmış bir güneş panelinin rahatsız edici bir ölçüde gürültü oluşturmayacağından ancak hafif uğultu veya ara sıra çatırtı sesleri çıkarabileceğinden bahsetmiştik. Hafif gürültü olarak nitelendirebileceğimiz bu sesleri de kesmek isteyebilirsiniz. Bu durumda, güneş paneli gürültü türlerini öğrenip, güneş paneli gürültü nedenleri ve çözümleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

1.      Vurma ve Patlama Sesleri

Çok yaygın olmasa da bazen güneş panellerinizden gelen bir çarpma veya patlama sesi duyabilirsiniz. Bu durum ile karşılaştıysanız panik yapmanız gerek yok. Bu sesler, büyük olasılıkla daralma ve genişlemeden kaynaklanmaktadır.

Güneş panelinizdeki büzülme ve genleşme hareketleri bu gürültü türüne neden olmaktadır. Bu sorunun üstesinden gelmek için güneş panelleriniz arasında yeterli boşluk olduğundan emin olmanız gerekir.

2.      Gıcırtı Sesleri

Güneş panellerinizden gıcırtı sesleri geliyorsa, güneş panellerinin büküldüğü ve esnediği anlamına gelir. Bu, güneş panellerini bükülmeye zorlayan hızlı rüzgarlardan kaynaklanmaktadır. Güneş panelleri oldukça esnek olduğundan, böyle bir sorunu önlemek için doğru şekilde kurulduklarından emin olmanız gerekir.

3.      Vuruş Sesleri

Bir şeyin güneş panellerinize tekrar tekrar çarptığını duyarsanız, büyük olasılıkla rüzgar nedeniyle hareket eden ve güneş panellerinize çarpan bir kablolardır. Bu nedenle, güneş panellerinizin tüm kablolarını kontrol etmelisiniz. Tüm kabloların doğru şekilde kurulduğundan ve hiçbir şeyin gevşek olmadığından emin olmalısınız.

4.      Koşma veya Düşme Sesleri

Bazı nadir durumlarda, açılı olarak monte edilmiş güneş panellerinizin üzerinde çalışan veya düşen bir şeyin seslerini duyabilirsiniz. Bunun nedeni, bir kuşun veya küçük bir böceğin büyük olasılıkla güneş panellerinizin etrafında hareket etmesidir. Bu sorunla oldukça sık karşılaşıyorsanız, güneş panellerinizi açılı yerine düz bir şekilde kurmayı düşünebilirsiniz.

5.      Titreme veya Bowling Gürültüsü

Rüzgarlı bir bölgede yaşıyorsanız, güneş panellerinizden, sık sık bir sarsıntı veya bowling sesi duyabilirsiniz. Genellikle, bölgenizde güneş panellerinizi sallayabilecek hızlı rüzgarlar olduğunda böyle bir gürültü oluşur. Titreşim emilimi için güneş panellerinizin altına lastik pedler ekleyerek bu sorunun üstesinden gelmek oldukça kolaydır.

6.      Tıkırtı Sesleri

Sallama seslerine benzer şekilde sesler duyuyor olabilirsiniz. Bu, güneş panelleriniz rüzgar nedeniyle sallanmasından kaynaklanır. Bununla birlikte, titreme sesinden farklı olarak, tıkırtı sesleri çok daha yüksektir. Bu sesler, son derece kötü kurulumdan kaynaklanır. Bu nedenle, herhangi bir tıkırtı sesi duymak istemiyorsanız, güneş panellerinizi düzgün bir şekilde yeniden takın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here