on grid ve off grid bağlantı Sistemleri

On grid  ve off grid bağlantı, güneş enerjisinden elektrik  elde edilen PV sistemlerde kullanılan bir bağlantı türüdür.  On Grid sistem, yalnızca elektrik şebekesi ile beraber  kullanılabilir. Şebekeye bağlı olan bir sistem dir.  Off Grid sistem, Şebeke dışı bir sistem dir; elektrik şebekesine bağlı değildir ve bu nedenle elektrik enerjisinin akülerde depolanmasını gerektirir.

İki ayrı bağlantı yöntemini  yukarıda  giriş olarak çok kısaca bahsetmiş olduk gelin hep beraber bu iki ayrı bağlantı yöntemini aşağıda yazmış olduğumuz başlıklar ile  daha detaylı olarak açıklayalım.

On Grid  Bağlantı

Güneş enerji elektrik üretimi

Şebeke içi güneş enerjisi sistemi,  merkezi elektrik  şebekesine bağlı olan  ve güneş panellerinden elektrik üreten  sistem dir.  Fotovoltaik Sistemler  ile üretilen elektriğin, üretildiği anda kullanılan ve  hiçbir ilave depolama (akü-batarya vb.) ara birimi bulunmadığından dolayı  ihtiyacınızdan fazla üretilen enerjiyi anında şebekeye aktaran Şebekeye bağlı (On-Grid) Sistemler olarak adlandırılmaktadır.

Şebeke bağlantılı sistemler, yüksek güçte-santral (GES) boyutunda kurulabileceği gibi konut ihtiyaçlarını karşılamak için daha düşük  güçlü kurulumlar da gerçekleştirilebilir.

On Grid  Bağlantının Avantajı

Evinizin Çatısına veya cephelerine kurmuş olduğunuz güneş panelleri,  sizin şebekeden elektrik kullanımını azaltarak elektrik faturanızı büyük ölçüde azaltacaktır. Şebekeye bağlı bu sistem ile fazla üretmiş olduğunuz yada kullanmadığınız elektrik enerjisini çift yönlü elektrik sayacı kullanarak dağıtım  şirketlerine satabilirsiniz. Kurmuş olduğunuz bu sistem ile kendinize yeni bir gelir kapısı sağlayabilirsiniz.

Off Grid  Bağlantı

off grid sistem

Fotovoltaik sistemlerin merkezi şebekeye bağlı olmayan ve bu nedenle üretilmiş olan elektrik enerjisini depolama ihtiyacı duyan sistemdir. Şebekeden bağımsız sistemler şebekeye bağlı sistemlerden çok daha karmaşıktır.

Kullanımı şebeke dışı güneş sistemleri (Off Grid), hiç şebeke hattı bulunmayan yada şebeke hattına bağlanmanın ekonomik olmadığı , yayla-dağ evleri ve kırsal bölgelerde  orta ve düşük güçlü  enerji talebini  karşılamak için kesinlikle mükemmeldir. Şebeke dışı bu sistem elektrik enerjisinin  akülerde  depolanmasını gerektirir. Sisteme bağlı yükleri (klima, televizyon, lambalar vb.) karşılamak için yeterli akü kapasitesine sahip olacak şekilde tasarlanmalıdır.

Yayla, dağ, köy evleri ve kırsal bölgelerde  yaşamak için, elektriğin ne zaman ve nasıl kullanılacağına ilişkin düzenlemeler  ve  elektrik tüketiminin evinizdeki kullanacağınız elektrikli aletlerin belirlenmesi ve enerji tüketiminin (kWh) yüksek ve minimumda olduğu  karanlık kış günleri, Güneşe maruz kalma, Konum  ve geceler için hesaplanması çok önemlidir. Off grid sistemi kurulacak evlerde enerji tasarruflu cihazların kullanımına dikkat etmeliyiz.

Off Grid Bir Sistemin 5 Ana Parçası

Güneş Paneli

Kullanacağınız güneş panelinin  büyüklüğü,  adeti  ve üretim yetenekleri bölgenizdeki mevcut güneş ışığının miktarına , kullanılabilir  alanına  ve enerji tüketimi ihtiyacınıza  bağlı olarak ihtiyacınız olacak güneş  panellerinin  türünü ve miktarını etkileyebilir.

Güneş Pilleri (Akü)

Evinizin güneş battıktan sonra da çalışmaya devam edebilmesi  için (akü-batarya vb.) depolama elemanlarına ihtiyaç olacaktır.

Bir güneş invertörü, güneş enerjisinden elektrik üretiminde en önemli unsurlarından biridir. Güneş panellerinin üretmiş olduğu doğru akımı  (DC) evlerinizdeki televizyon, klima, lamba ve buzdolabı gibi AC akımda çalışan  cihazlarınızı çalıştırmak için doğru akım  çıkışını alternatif  (220 Volt) akıma dönüştürür. Uzun ömürlü güneş enerjisi sistemleri, yüksek kaliteli bir invertör gerektirir.

Solar Şarj kontrol cihazı

Şarj kontrol cihazı ,  güneş panellerinden gelen elektrik akımını  uygun şekilde yöneterek  akü ve güneş pillerini  şarj eden  ve  güneş pillerinin aşırı şarj edilmesini ve aşırı deşarj olmasını önleyen bir cihazdır.  Solar şarj kontrol cihazı güneş panelinden gelen elektrik akımına  ve toplam güneş paneli gücüne göre seçilmelidir.

Alternatif enerji kaynağı

Sisteminiz için yedek alternatif bir enerji kaynağı olarak bir jeneratör bulundurmanız faydalı olabilir. özellikle güneş enerjisi üretimi en düşük olduğu zaman, kışın derinliklerinde kullanışlı olabilir.

Evler İçin Avantajları

Belirli bir günde evler için Off Grid güneş enerjisi sistemlerine sahip olmanın bir çok yararı vardır , çünkü özellikle bu sistemler, elektrik kesildiğinde ve herkesin elektriği olmadığında eviniz hala tam güce sahip olacak.

Özetle, şebekesiz güneş enerji sistemi tasarımı, güneş ışığını evler için tümüyle kullanılabilir bir enerjiye dönüştürmesini sağlayarak temiz bir enerji kaynağına sahip olabilirsiniz.  Diğer yenilenebilir enerji kaynakları (rüzgar türbinleri, jeotermal enerji kaynakları ve diğerleri gibi) gibi karbon ayak izini en aza indirebilir.

  • Bu sistem elektrik maliyetlerinden tasarruf etmenize yardımcı olabilir.
  • Şebeke dışı güneş enerjisi sistemi tasarımı, daha sonra evler için yedek bir güç olarak kullanılacak enerji depolaması (piller gibi) görevi görebilir.

Evler İçin Dezavantajlar

  • Off Grid sistemin ilk kurulumu yüksek maliyet gerektirebilir. Şebeke elektriği tamamen kesilirse, güneşin ışınlarının olmadığı  zaman (akşam, bulutlu havalar) yedekleme gücü kaynağına ihtiyacınız olacaktır. Bir pil bankası veya jeneratör almak, güneş enerjisi maliyetlerinizi yükseltebilir.
  • Güneş enerjisinin depolanması sınırlıdır. Birkaç gün bulutlu hava verildiğinde, depolanmış elektrikten tükenebilir.
  • Şebeke dışında yaşadığınızda, evinizdeki enerji kullanımına dikkat etmek zorundasınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here