Güneş Panellerinin Tarım Alanlarına Kurulması

Oregon State University’in yaptığı çalışmaya göre Dünya’da güneş enerjisi için en verimli yerler tarım arazileri olduğu belirlenmiştir.

Scientific Reports dergisinin yayınladığı araştırmaya göre tarım arazilerinin %1’inin altı güneş panellerine dönüştüğü zaman,  küresel elektrik enerjisi talebini yerine getirebilmek için yeterli olduğu söylenmektedir.

Hem güneş fotovoltaik gücü hem de geleneksel tarım için aynı toprak alanını birlikte geliştirmesi,  agrivoltaik olarak bilinir.  OSU Ziraat Fakültesi Koleji’nden doçent Chad Higgins  “sonuçlarımız,  güneş ve tarımın güvenilir enerji sağlamak,  birlikte çalışması için büyük bir potansiyel olduğunu gösteriyor”  ifadesinde bulundu.  8.000 yıl önce çiftçilerin dünyaya güneş enerjisi toplamak için en iyi yerleri buldukları ortaya çıkmıştır.

Higgins,  sonuçların çöllerde büyük güneş enerjisi dizileriyle inşa ederek şu anki uygulamada ne kadar etkili olduğunu söylemiştir.

“Verimlilik panellerin ısınmasıyla daha da düşüyor.  Çorak arazi daha sıcak olup verimlilik dönüm başına olabileceğinden daha az.”  OSU araştırmacıları,  çalışmaları için Oregon Eyaleti’nin sahip olduğu tarım arazilerine beş büyük ızgaraya bağlı,  yere monte güneş elektrik dizisi kuran Tesla’nın topladığı güç üretim verilerini analiz ettiler.

Özellikle,  ekip her 15 dakikada bir toplanan verilere,  2013 yılında OSU’nun  Corvallis Kampüsünün batı tarafına kurulan 35. Sokak Solar Dizisine baktı.  Araştırmacılar,  Tesla bilgilerini,  ortalama hava sıcaklığını,  bağıl nemi,  rüzgârın hızını,  rüzgârın yönünü,  toprak nemini ve gelen güneş enerjisi miktarlarını kaybeden dizide kurdukları mikro klima araştırma istasyonlarıyla toplanan verilerin senkronize edilmesini sağladı.

Bu sonuçlara bakılarak,  Elnaz Hassanpour Adeh,  yeni bir doktora OSU’nun su kaynakları mühendisliği programından mezun olarak çalışmanın ortak yazarlarından birisi olmuştur.  Hava sıcaklığı,  rüzgâr hızı ve bağıl nemin bir fonksiyonu olarak fotovoltaik verimlilik için bir model geliştirdiği gözlenmiştir.

Higgins,  “dışarıda hava serin olduğu zaman verimliliğin düzeldiğini tespit ettik” dedi.  “Sıcaksa verimlilik kötüleşir .”  Ancak bazı rüzgârları daha iyi hale getirdiği gözlenmiştir.  Koşullar daha nemli hale geldikçe,  paneller daha çok kötüleşir.  Güneş panelleri insanlar ve hava gibi serin,  havadar kuru olduğunda daha mutludurlar.

Uydu görüntülerinden küresel haritaları kullanarak,  Adeh daha sonra dünya genelinde uygulanan ekin arazilerini,  karma ormanlar,  kent ve savana gibi sınıflarda dahil olmak üzere,  dünya çapında kabul edilen 17 toprak örtüsü sınıfını kapsamasını sağlanmıştır.  Sınıflar daha sonraki dönemlerde güneş panelinden en verimli olacak yerler bakımından en iyileri (ekim alanları) en kötüleri (kar/buz)sıralandığı gözlenir.

Model daha sonra,  Dünya bankası tarafından belirlenen küresel elektrik enerjisi talebini karşılamadaki agrivoltaik potansiyeli değerlendirmek adına yeniden değerlendirildi.  Higgins ve Adeh daha önce,  güneş panellerinin kuru,  sulanmamış,  tarlalarda tarımsal üretimi artırdığını gösteren bir araştırmaya imza attılar.  Bu sonuçlar,  güneş panellerinin mera ve tarım alanlarına yerleştirilmesinin mahsul verimini artırabileceğini böylece göstermiş oldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here