Güneş Panellerinin Yıldırımdan Korunması

Günümüz koşullarında bakıldığında Dünya’nın en önemli denilebilecek yenilenebilir enerji kaynağı güneştir. Güneş enerjisinin son günlerde yaygınlaşmış olması yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde en temizinin olması, evinizde, iş yerinizde veya başka çoğu yerde kullanabilme imkanı tanımasına dayanmaktadır. Tabii bunun yanında normal hattan gelen elektriğe oranla çok daha uygun olması da insanları güneş enerjisi sistemini kullanımına yöneltiyor. Geniş kullanım yelpazesine sahip olan güneş enerjisi sistemleri diğer sistemlere oranla çok daha üstündür. Bu üstünlüklerin birkaçından bahsedecek olursak:

  • Güneş sonsuz ve tükenmeyecek bir enerji kaynağıdır.
  • Güneş panellerinin güneşi görmekten ziyade gün ışığını görmesinin yeterli olduğu panelleri kullanarak enerji çok rahat üretilebilmektedir.
  • Güneş enerjisi çevre dostu bir enerji kaynağı olduğu için diğer enerji kaynakları gibi zararlı maddeler içermemektedir.
  • Güneş ışınlarından alınan enerjiyi elektrik enerjisine çevirmek diğer sistemlerde olduğu kadar karışık ve zor bir yapıya sahip değildir.

Güneş Panellerini Yıldırımlardan Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

Yıldırım, güneş enerjisi sistemlerinde ve bileşenlerinde meydana gelen arızaların bir numaralı nedenidir. İlk önemli neden, birçok PV sisteminin kötü topraklanmış ve kötü korunmuş olmasıdır. Bu aynı zamanda 2. ve 3. ana nedendir.

Doğrudan veya dolaylı yıldırım çarpmaları, hasarlı parçaların belirlenmesi ve değiştirilmesinde hem arıza süresine hem de masraflara neden olabilir. Doğrudan darbeler nadir olmakla birlikte panelleri, invertörleri vb. Tahrip eder (eritir). Daha muhtemel olan dolaylı darbeler, sisteme yüksek voltajların, iletkenleri, PV panelleri ve bileşenleri parçalamasına ve yanıcı tutuşabilecek tehlikeli kıvılcımlara neden olur.

Paneller Arası Topraklama

Güneş panellerinin çevrelerinde bulunan metal çerçevelerin zorunlu olduğundan ve risklere karşı tedbir almak gerektiğinden dolayı topraklanması gerekmektedir. Sadece güneş panellerinin çerçevesi değil güneş enerjisi sisteminin metal çerçeveye sahip olan tüm teçhizatları topraklamak için bağlanmak zorunluluğundadır. Güneş enerjisi sistemleri evlerin çatılarında, arsaların tepelik ve güneş gören yerlerinde olduğu için herhangi bir yıldırım durumunda yıldırımın düşmesi için en tehlikeli görülen yerler arasındadır. Kurulan güneş enerji sistemlerinin daha uzun ömürlü olup daha verimli çalışmasını sağlamak için yıldırımlardan korunması gerekmektedir. Aksi halde güneş enerji panellerine en büyük zararı veren etken paneller üzerinde oluşan yüksek gerilimdir. Yıldırımın düşmesi sonucu da bir hayli yüksek gerilim aktarıldığı için panellerin zarar görmesi kaçınılmaz olur. Bu tarz bir durumla karşılaşıldığında güneş enerjisi sisteminin tekrardan tamirinin yapılması bir hayli masraflı bir işlem olduğu için en doğrusu tedbiri önceden doğru şekilde almaktan geçiyor.

Güneş Paneli ile Güneş Sehpası Arası Topraklama

Güneş enerjisi sistemlerinin de bu topraklama çeşidinin kullanımına karar verildiyse TT topraklama sistemi kullanılmalıdır. TT topraklama sistemi, hat topraklama noktasının doğrudan bağlanarak gövdelerin hat topraklama elektrotlarından ayrı bir topraklama elektrotuna bağlandığı sistemlerdir. Güneş paneli ile güneş sehpası arası topraklama yapılacağında trafoya yalnızca faz ve nötr hat çekilir. Güneş panelleri metal çerçeveye sahip olduğu için bu güneş panelleri topraklanmış olacaktır. Güneş panellerini metal montaj kızaklarına monte ettiğimiz içinde çerçeve ve bu kızaklar temas halinde olduğu için hem güneş paneli çerçevesi hem de güneş sehpası topraklanmış olur. Bir panelden diğer panele geçiş yaparken ki montaj rayları ve panel çerçevelerinin ek yerleri elektriksel bağlantıyla birbirlerine bağlanmalıdır.

Güneş Panellerinin Yangın Sebepleri

Güneş enerjisinin sıkça kullanılmasıyla beraber elektriksel arızalar, arklar, kısa devre, topraklama hatası gibi daha birçok sebeple yangınlar çıkmaktadır. Bu tarzdaki hatalardan dolayı güneş enerji sisteminde bulunan yanıcı malzemelerin bir kıvılcımla beraberinde tutuşmalarına yol açmaktadır. Güneş enerji sistemlerinde dönen yüksek akım ve yüksek voltaj değerlerinden dolayı bu yangınların çıkmaması için gerekli önlemleri doğru şekilde almalıyız. Yoksa olası bir yangında dış havanın etkisiyle diğer ağaçlara, evlere vs. sıçrayarak çok daha kötü sonuçlara yol açabilir. Panelleri topraklamak için birkaç farklı metot bulunuyor. Birazda bunlardan bahsedelim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here