İki tür sürdürülebilir enerjiyi tek bir sistemde birleştiren İsviçreli yat üreticisi Swiss Sustainable Yachts, temiz ve sessiz bir çalışmanın dışında menzil kelimesinin de devre dışı bırakıldığı bir çalışma sistemi vaat ediyor. 64-footer, kendi hidrojenini yaratmak için güneş enerjisinden yararlanarak, güneş parladığı ve kaptan seyir hızını geçmediği sürece, bir yakıt hücresi-elektrik sürücüsüne potansiyel olarak sınırsız özerkliğe güç sağlar. Aquon One, sürdürülebilir neslin lüks akıllı yatı olacak diyebiliriz.

Tüm Dünyadaki yenilenebilir enerjiye geçiş ile ilgili gelişmeler devam ediyor. Yenilenebilir enerji ile elektrik üretimi, yenilenebilir enerjinin en çok kullanıldığı alan olurken, bir yandan da yenilenebilir enerji ile çalışan araçlar üretilmeye devam ediyor. İsviçreli yat üreticisi Swiss Sustainable Yachts’ın ürettiği Aquon One, güneş hidrojen enerjisini bir araya getiren akıllı yat olarak dikkat çekiyor. Özellikle sınırsız menzil konusundaki iddiası, akıllı yatın en çok dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor.

Güneş ve hidrojen enerjisiyle çalışan akıllı yat Aquon One kullanım alanları arasında; ada turları, hafta sonu gezintileri ve diğer kısa gezintiler olacağı ön görülüyor. Özetle, bu teknolojik gelişmeyi takip edenler; yatın öngörülen kullanım alanlarını kısa mesafeli gezintiler gibi ön görseler de, yat üreticisi çok daha fazlasını iddia eden menzil açıklamasıyla, ilk teslimatın gerçekleşeceği 2023 yılına dikkat çekiyor.

Aquon One, hem tahrik hem de yerleşik elektrik kullanımı için kısa vadeli enerji ihtiyaçları için küçük bir pil bankası içerir. Hidrojen ise sıkıştırılır ve daha uzun süreli kullanım için tasarlanmıştır. SSY, hidrojen tanklarının tam boyutlu modern bir batarya sisteminin 100 katından fazla enerjiye sahip olduğunu ve bataryasının boyutunu genişleterek elde edebileceğinden daha fazla menzil ve yetenek sunduğunu iddia ediyor.

 

Güneş ve Hidrojen Enerjisiyle Çalışan Akıllı Yat Aquon One Nasıl Çalışır?

Aquon One‘ın her gövdesinde 134 beygirlik yakıt hücresiyle çalışan bir elektrik motoru bulunuyor. Swiss Sustainable Yachts (SSY), pillere veya fosil yakıtlara kıyasla hafifliği, uzun süreli depolama kapasitesi ve zararlı emisyon olmaması nedeniyle hidrojen gücünü tercih ettiğini açıklıyor.

Aquon One tasarımı için ayrıca kritik olan hidrojenin, bu durumda hidrojeni tuzdan arındırılmış deniz suyundan ayıran güneş enerjisiyle çalışan bir elektrolizör kullanılarak sürdürülebilir bir şekilde oluşturulabilmesidir. Aquon One hard top’unu kaplayan 64 m2‘lik güneş panelleri, hidrojeni geliştirmek için gereken tüm elektriği üretiyor ve daha sonra karbon tanklarında depolanıyor.

Güneş ve hidrojen enerjisiyle çalışan akıllı yat Aquon One’ın elektrik üretmek ve hidrojen dönüşümüne güç sağlamak için güneş ışığına ihtiyacı var. Sınırsız menzil iddiası, yalnızca bol miktarda güneş olduğunda ve geminin 8-knot (15 km/s) seyir hızının altına inerek 4 ila 6-knot (7.4 ila 11 km/s) hızlar. Bu nedenle, menzil teorik olarak sınırsız olsa bile, A noktasından B noktasına atlamak biraz zaman alacaktı. 64 fit (19,5 m) lüks bir katamaran için bu kötü bir şey değil, ancak yine de yavaş gerçekleşecek bir yolculuk olduğunu bilmek de fayda var.

Güneş ve Hidrojen Enerjisiyle Çalışan Akıllı Yat Aquon One Özellikleri

Kendi kendine yetebilecek şekilde kendi yakıt tedarikini sağlamak için mevcut güneş enerjisini kullanan bir yat oldukça çekici geliyor. Güneş ve hidrojen enerjisiyle çalışan akıllı yat Aquon One, sınırsız menzil sloganıyla kafalarda soru işareti oluştursa da, dünyanın uzak bölgelerini keşfetmek isteyen, acelesi olmayan macera severler için oldukça ilgi çekicidir.

Güneş ve hidrojen enerjisiyle çalışan akıllı yat Aquon One, daha çok kısa mesafeli 10 yolculu bir “cep yat” olarak adlandırılıyor ve ada ziyaretleri, hafta sonu gezileri ve diğer kısa geziler için uygun görülüyor.

Güneş-hidrojen gücü, Aquon One tasarımının tek sürdürülebilir bileşeni değildir. Bir su geri dönüşüm sistemi gri ve siyah suyu ayırır, arıtır ve suya ikinci bir hayat verir. İnşaat süreci, bambu da dâhil olmak üzere sürdürülebilir yöntemlere ve malzemelere dayanır. Daha kısa yolculukların birincil gemi kadar sessiz ve emisyonsuz olmasını sağlar.

Güneş ve hidrojen enerjisiyle çalışan akıllı yat Aquon One, adeta denizdeki akıllı ev gibidir. 250 m2 büyüklüğündeki yaşam alanı, akıllı enerji yönetimi, son teknoloji iletişim ve buzdolabı, çamaşır makinesi, kurutucu, bulaşık makinesi ve daha fazlasını içeren cihazlar içerir. Mobil cihaz kontrolü, havalandırmayı artırmayı, pencere gölgeliklerini indirmeyi veya yükseltmeyi veya aydınlatmayı ayarlamayı kolaylaştırır.

Aquon One oturma odası

Ana güverte oturma ve yemek odaları

Güneş ve hidrojen enerjisiyle çalışan akıllı yat Aquon One, tam U şeklinde salon, ızgaralı açık mutfak ve bar içeren bir açık hava sosyal alanına ev sahipliği yapar. Ana güverte, yolcuların büyük cam pencerelere ve kendi terasına sahip bir oturma odası, yemek alanı ve ana mutfak dâhil olmak üzere kapalı sosyal alanların keyfini çıkaracakları yerdir. Alt güvertede ise ana ve misafir yatak odaları, banyolar ve mürettebat odaları bulunuyor.

Swiss Sustainable Yachts, Aquon One tasarımını 2021 boyunca etkinliklerde sergiledi, geçen ay sadece deniz aracı kurumu Fraser Yachts ile ortaklık kurdu ve bu tasarımı 6 milyon Euro olarak sergiledi. Letonya tersanesi Latitude Yachts inşaatı üstlenecek ve ilk teslimatların 2023 yılında yapılması planlanıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here