HART Protokolü nedir

Hart protokolü akıllı cihazlar ile kontrol veya izleme sistemi sonucu elde edilen iletişim cihazları arasındaki analog kablolar üzerinden dijital bilgi gönderip almak için standart oluşturmuştur. Hart kelimesinin Türkçe karşılığı veriyolu adreslenebilir uzaktan dönüştürücü anlamına gelmektedir.

Dünya çapında kurulan akıllı cihazların çoğunda Hart özellikleri kullanılmaktadır. Otomasyon alanında bazı yeniliklerin güçlü teknolojisiyle yeniliklere ihtiyaç duymaktadır.

Hart sistemleri DCS/ PLC veya Elde taşınabilir iletişim cihazları arasında veri erişimini sağlayan iki yönlü bir iletişim protokolüdür. Ana bilgisayar, teknisyenin elde tutulan cihazından veya dizüstü bilgisayardan bir tesisin proses kontrolüne varlık yönetimi ve güvenliğini kontrol eden başka bir sisteme kadar herhangi bir yazılım uygulaması olabilir.

HART Teknolojisi

Bu teknolojinin kullanımı oldukça kolaydır ve akıllı cihazların devreye alınması ve kalibrasyonu ile sürekli çevrimiçi teşhis için kullanıldığından oldukça güvenirlidir. İletişim kurması için birkaç nedeni vardır. Bunlar;

  • Cihaz Teşhisi
  • Cihaz Sorun Giderme
  • Cihaz Yapılandırması
  • Cihaz tarafından sağlanan ek ölçüm değerlerin okunması sağlaması
  • Cihaz Sağlığı ve Durumu

Bu avantajları kullanarak yıllar boyunca üst düzeyde başarı elde etmişlerdir. Hart teknolojisinin neden tüm iletişim protokollerinin en büyüğü olduğunu be dünya çapında 30 Milyondan fazla cihazda kurulu olduğunu açıklıyor.

Eski zamanlarda veya şimdi çalıştığınız kurumlarda sabit hatlı bir telefon kullandıysanız ve kimin aradığını not almak için arayan kimliği ekranını fark ettiyseniz, Hart protokolünün ne yaptığı zaten görmüşünüzdür. Ekranda “kimi” aradığını söyler. Endüstriyel otomasyon ağında, mikroişlemci tabanlı akıllı saha cihazı “kim” dir. Bu tür Akıllı cihazların “eve telefon etmesine” ek olarak, Hart iletişimi bir ana sistemin akıllı cihaza veri göndermesine izin verir.

1980 yılların sonuna doğru Hart arayan kimliğini analog olarak telefon getiren teknolojiye dayalı olarak ortaya çıktı. Yerleşik kablosuz Hart iletişimi ile gönderilen otomasyonlara kadar ve dahil olmak üzere sürekli ürünleri geliştirmeye tabi tutulmuştur.

HART Protokolü Nasıl Çalışır?

HART“, veriyolu Adreslenebilir Uzaktan Dönüştürücünün kısaltmasıdır. HART İletişim Protokolü, hibrit bir analog + dijital endüstriyel otomasyon açık protokolüdür. HART Protokolü, 4-20mA’nın üstüne düşük bir seviyede dijital iletişim sinyallerini bindirmek için Bell 202 Frekans Kaydırmalı Anahtarlama (FSK) standardını kullanır.

Frekans Kaydırmalı Anahtarlama Standartı

HART iletişim protokolü, Bell 202 telefon iletişim standardına dayanır. Frekans kaydırmalı anahtarlama standartı ilkesini kullanarak çalışır. Dijital sinyal, sırasıyla 1. ve 0. bitleri temsil eden 1.200 Hz ve 2.200 Hz olmak üzere iki frekanstan oluşur. Bu iki frekansın sinüs dalgaları, eşzamanlı analog ve dijital iletişim sağlamak için doğru akım ve analog sinyal kabloları üzerine yerleştirilir.

hart sinyal

Frekans kaydırmalı anahtarlama sinyalinin ortalama değeri her zaman sıfır olduğundan, 4–20 mA analog sinyal etkilenmez. Dijital iletişim sinyalinin ve analog sinyali kesintiye uğratmadan saniyede yaklaşık 2–3 veri güncellemesi yanıt süresi vardır. İletişim için minimum 230 W döngü empedansı gereklidir.

Bu, iki yönlü saha iletişiminin gerçekleşmesini sağlar. Ama sadece normal işlem değişkeninin ötesinde ek bilgilerin bir akıllı alan cihazına ve cihazından iletilmesini mümkün kılmaktadır.

HART Protokolü, 4-20mA sinyalini kesintiye uğratmadan 1200 bps’de iletişim kurar ve bir ana bilgisayar uygulamasının  bir akıllı saha cihazından saniyede iki veya daha fazla dijital güncelleme almasına izin verir.

HART teknolojisi bir master protokolüdür, yani akıllı alan  cihazı yalnızca bir usta tarafından konuşulduğunda konuşur. HART Protokolü, akıllı alan cihazları ve merkezi kontrol veya izleme sistemlerine ve bu cihazlardan bilgi iletimi için noktadan noktaya veya çoklu bağlantı gibi çeşitli modlarda kullanılabilir.

HART İletişimi, iki HART özellikli cihaz, tipik olarak bir akıllı saha cihazı ve bir kontrol veya izleme sistemi arasında gerçekleşir. İletişim, standart Enstrümantasyon sınıfı tel kullanılarak ve standart kablolama ve sonlandırma uygulamaları kullanılarak gerçekleşir.

HART Protokolünün İki Eşzamanlı İletişim Kanalı

  1. 4-20mA analog sinyal ve bir dijital sinyal.
  2. 4-20mA sinyali, en hızlı ve en güvenilir endüstri standardı olan 4-20mA akım döngüsünü kullanarak birincil ölçülen değeri iletir.
  3. Ek cihaz bilgileri, analog sinyal üzerine eklenen dijital bir sinyal kullanılarak iletilir.

Dijital sinyal, cihaz durumu, teşhis, ek ölçülen veya hesaplanan değerler vb. Dahil olmak üzere cihazdan gelen bilgileri içerir. İki iletişim kanalı birlikte, kullanımı ve yapılandırması kolay, düşük maliyetli ve çok sağlam bir eksiksiz saha iletişim çözümü sağlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here