R2000 Serisi 2 Boyutlu Lazer

2D lazer tarayıcılarda kullanılan 2D Lidar sensörleri, yüzeylerde algılama ve mesafe belirleme görevlerini gerçekleştirmek için geliştirilmiş bir sistemdir. Kurulum açısı ne olursa olsun 2D Lidar sensörleri, hem iç hem de dış mekânlarda büyük bir doğrulukla çalışır. Algılama veya ölçüm için; 2D lidar sensörleri, navigasyonlarda bir dizi görevi yerine getirerek, güvenilir ölçüm verileri sağlar.

R2000 serisi 2D lazer tarayıcılar, içerdiği 2D Lidar sensörleri sayesinde, hızlı tarama ve doğru ölçümler yapabilir. R2000 serisi 2D lazer tarayıcılar, basit bir konfigürasyona sahiptir, içerdiği metin ve grafik bilgilerinin yanı sıra etkileşimli ekranı sayesinde uygulamayı kolaylaştırır. Çok küçük nesneler, uzun mesafelerde bile tutarlı bir şekilde algılanır. Uygulamaya bağlı olarak R2000’in çeşitli versiyonları mevcuttur.

R2000 UHD, karmaşık ölçüm görevleri ve navigasyonlar için uygundur. Doğal nesneler ve yansıtıcılar arasında ayrım yapabilir. Ölçüm verilerindeki doğru zaman damgası, dinamik ölçüm görevlerine tam entegrasyon sağlar.

R2000 HD, robotikteki görevler için uygun bir çözümdür ve güvenilir nesne profili oluşturmak üzere tasarlanmıştır. R2000 Algılama lazer tarayıcı ise, kullanıcı tarafından yapılandırılabilen dört algılama alanı sunar. Kullanıcı dostu yazılım ile her alan düzenlenebilir ve belirli bir çıktıya atanabilir.

R2000 serisi, yüksek hassasiyette, görülmesi kolay durum bilgisi, 360° ölçüm açısı ve sabit, sallanmayan bir tarama ekseni sağlar. R2000 serisi 2 boyutlu LiDAR sensörleri, 360° boşluksuz, her yönden görünürlük özelliği sayesinde; depolarda,  robotlarda veya otomatik yönlendirmeli araçların(AGV) navigasyonu için dinamik uygulamalarda kullanılmaktadır. Gelişmiş lazer tarayıcılar, güvenilir ve son derece hassas ölçüm sonuçları sağlamaya yardımcı olan yenilikçi Pulse Rangeing Technology (PRT) ile birlikte gelir.

Bu yazımızda R2000 serisi 2D tarayıcının donanım ve yazılım özelliklerini inceleyeceğiz.

R2000 Serisi 2 Boyutlu Lazer Tarayıcının Yazılım Özellikleri

Tarama Verisi Filtresi

Tarama verisi filtreleme fonksiyonu, tarama verileri çıkış miktarını azaltmak için R2000 ön işlenmesine bir seçenekler ekler, yüksek tarama çözünürlüğü ve çıkış verilerinde daha yüksek bir performans sağlar.

Tarama verileri filtreleme, önceden tanımlanmış çeşitli algoritmalardan birini kullanarak yapılandırılabilir, sayıda N bitişik tarama noktasını (pencere boyutu) tek bir tarama noktasında (blok bazında işleme) birleştirir. Filtre algoritması, giriş verilerinden bir mesafe değeri ve genlik değeri

hesaplar. Ortaya çıkan tarama noktası, hem açısal değer hem de zaman damgası değeri için işleme penceresinin ortasına yerleştirilir. Tüm işlemler sensör koordinat sisteminde gerçekleştirilir.

Pepperl+Fuchs R2000

Kullanıcılar, ön işleme için; bir ortalama/medyan filtresi, maksimum filtre ve bir resmiyon filtresi olmak üzere farklı filtre arasından seçim yapabilir.

 • Ortalama / Medyan Filtreler: Gürültü seviyesini en aza indirmek için ve daha yüksek ölçüm hassasiyeti elde etmek için kullanılır.
 • Maksimum filtre: Açık havada yapılan çalışmalarda, toz vb. zorlu ortam koşullarında; çok küçük nesnelerin hatalı ölçümlerini azaltmaya yardımcı olur.
 • Remisyon filtre: Üzerinde bulunan reflektör aydınlatması sayesinde; düşük yansıtıcılığı bulunan hedeflerin doğru ölçülmesini sağlar.

Tarama İşlevini Atlama

Gezinti Tarama fonksiyonu, küresel parametre tarama frekansı ile tanımlanan tarama kayıt frekansına kıyasla tarama veri bağlantısı üzerinden çıkış frekansını azaltmak için ikinci taramaya transfer edilir ve çıkış için bastırılır. Bu seçenek, dinamik bir ortamda (örneğin AGV) tarama verilerinin kaydedilmesinde, hareket bulanıklığı etkisini azaltmak için yüksek tarama frekansı gerektiren uygulamalarda için kullanışlıdır, ancak tüm tarama verilerinin yüksek frekansta olmasını gerektirmez.

R2000 Serisi 2 Boyutlu Lazer Tarayıcının Donanım Özellikleri

Donanım Zaman Damgası

Donanım zaman damgası, sensörün ham sistem zamanının harici bir istemcinin sistem zamanı ile son derece hassas bir senkronizasyonunu sağlar. Bu sayede, Ethernet üzerinden yazılım senkronizasyonunun gecikme süresini ve titremesini ortadan kaldırılarak, 1 ms’den daha gecikme süresi ve senkronizasyon doğruluğu sağlanmış olur. Ayrıca, otomatik yönlendirmeli araçların navigasyonu sırasında konum doğruluğunu artırır.

I/O Erişimi

Bu özellik, dijital giriş veya dijital çıkış olarak kullanılabilen iki I/Q kanalına komut erişimi sağlar. Bu, tarayıcıya yakın çevre birimi donanımının kolay desteklenmesine veya sınırlı I/Q’ lara sahip istemci kontrolörleri için avantajlar sağlar.

Lens Kirlilik İzleme Monitörü

Lens kirlilik izleme (LCM), tarayıcı merceğin saydamlığını veya kirlenmesi sürekli olarak izler. Saydamlık önceden tanımlanmış bir düzeyin altına düşerse; tarayıcı, aralık azaltma etkinleşmeden önce merceğin temizlenmesi için bir uyarı verir. Uyarı seviyesi; düşük, orta ve yüksek hassasiyet olmak üzere üç farklı seviyeye ayarlanabilir. Lens 30’ar derecelik on iki sektöre bölündüğünden, her sektör için LCM bağımsız olarak etkinleştirilebilir.

R2000 Lens Kirlilik İzleme Monitörü

R2000 serisi 2D Lazer Tarayıcının Avantajları

 • Yüksek hassasiyet ve güvenilirlik için; Yenilikçi Darbe Aralığı Teknolojisine sahiptir.
 • Keskin ve noktasal ışık noktası; küçük nesnelerin, reflektörlerin veya kenarların kolaylıkla algılanmasını sağlar.
 • Çok yönlü görüş için 360° ölçüm yapabilir.
 • Basit mekanik entegrasyon için kompakt tasarımı sahiptir.
 • Etkileşimli, etrafı saran LED ekran, görülmesi kolay durum bilgileri sağlar.

R2000 Algılamanın Öne Çıkan Özellikleri

 • Kararlı, sallanmayan tarama ekseni, tarama yüzeyinin hassas bir şekilde izlenmesini garanti eder.
 • Piyasadaki herhangi bir dijital I/O tarayıcısının ile karşılaştırıldığında; R2000 UHD’ den sonra, en yüksek açısal çözünürlüğe sahip olduğu görülür. 0.071° çözünürlüğü sayesinde, son derece küçük nesnelerin algılanmasını sağlar.
 • Kullanımı basittir. 4 adet yapılandırılabilir algılama alanı bulunur ve dijital çıkışlara kolayca bağlanır.

R2000 UHD’nin Öne Çıkan Özellikleri

 • 50 Hz’lik hızlı tarama hızı sayesinde yüksek hızlı uygulamalar için uygundur.
 • 0,014° ile piyasadaki en iyi açısal çözünürlüğe sahiptir. Bu sayede son derece doğru algılama sağlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here