HD Ne Demek

Her gün internetten izlediğimiz videolarda, filmlerde veya bir televizyon satın alırken HD kalite ibaresiyle karşılaşıyoruz. HD ne demek? Olarak sözlüğe baktığımız zaman; Türkçe karşılığının, yüksek kalite anlamına geldiğini görüyoruz.

HD açılımı nedir? Olarak inceleme sağlandığında ise “ High Definition ” olduğunu görürüz. Türkçe karşılığı yüksek tanım, yüksek netlik gibi anlamlara gelen HD nedir? Bu yazımızda tüm detaylarıyla inceleyeceğiz. HD ne demek? Biraz daha detaylandırmak adına bir örnekle inceleyelim. Örneğin bir sinema salonunda film izlediğinizde her şeyin çok net gözüktüğü yüksek bir kalitede izleme sağlarsınız fakat HD kalite desteklemeyen bir televizyonda izleme sağladığınızda sinema salonunda izlediğiniz gibi bir netlik göremezsiniz. Bu yüzden HD kalite destekleyen bir televizyon alarak, HD kalitede bir yayın yapan kanal izlediğiniz ya da HD kalitede çekilmiş, HD kalite destekleyen bir film izlediğinizde sinema salonunda izlediğiniz aynı netlikte bir izlenim sağlayabilirsiniz.

HD Kalitesi Nedir?

HD ne demek? Tanımsal anlamda öğrenip, örneklendirdik. HD kalitesi ne demek? Biraz da teknik olarak inceleyip, detaylandıralım. Her detayın en ince ayrıntısına kadar görülebildiği, gerçekçi ve net görüntüleri evlerimize kadar getiren HD teknolojiye sahip bir televizyon ile normal bir televizyon arasındaki farkı, işin içine biraz teknik bilgi katarak inceleyelim;

Normal bir görüntü, piksel adı verilen küçük noktalardan oluşur. Pikseller, bir görüntü sağlamak için, Scan Line ( Görüntü Hattı ) adı verilen enine hatlar oluştururlar, bu tip sistemlerde standart bir görüntüyü elde etmek için 525 hatta ihtiyaç vardır. HD kalite ise; 720 progressive ( 720p ) hattan veya 1080 interlaced ( 1080i ) hattan oluşup, 16:9 formatında; daha detaylı, daha net ve yüksek görüş açılı kaliteli bir görüntü sağlar. Günümüz filmleri 16:9 formatına göre çekildiği için; HD kalite desteği bulunan bir televizyonda izleme sağlandığında, standart görüntü boyutu olan 4:3 oranına göre daha kayıpsız bir izleme keyfi sunar.

HD nedir? Konusunu bir de televizyon tarafından inceleyelim. Yeni nesil televizyonları ekran boyutu ve nokta sayısı üzerinden incelediğimiz zaman; 1080i (1440 x 1080i), 720p (1260 x 720p) ifadeler kullanıldığını görürüz. Bu ifadeleri basitleştirecek olursak; ekranın yatay konumdaki uzun boyunda 1440 nokta, dikey konumundaki kısa boyunda ise 1080 nokta bulunduğu ifade eder. Bu noktaların piksel olarak ifade edildiğinden bahsetmiştik ve ne kadar çok piksel varsa o kadar net görüntülü oluşur. Yatay ve dikey pozisyondaki piksek sayılarından sonra bir de en son da yer alan p ve i harfleri vardır. Bu harfler ise; i Harfi Interlaced anlamına gelen, yarım nokta sıralarıyla ikinci bir sıranın birleşerek görüntü oluşturduğunu, p Harfi ise sıranın tam şekilde görüntü verdiğini ifade eden harflerdir, yani teknolojinin türü hakkında bize bilgi vermektedirler.

HD Kalite Teknoloji Türleri

HD kalite görüntülerde bahsetmiş olduğumuz i ve p harflerine ait, Interlaced tarama yöntemi ve progressive tarama yöntemlerinden bahsederek HD ne demek? Konusunun teknik boyutuna biraz daha inelim.

Interlaced tarama yöntemi; 1,3,5,7 gibi tek sayılardan oluşan hatlar ile ekrana yerleştirildikten sonra; 2,4,6,8 gibi çift sayılarla ekrana doldurulmaya başlanır. Bu işlem 1080 adet hattın tamamı doluncaya kadar iki geçiş yapılmasını gerektirir.

Progressive tarama yöntemini inceleyecek olursak; 720 enine hattın doldurularak, resmin bir anda görüntülenmesini sağlar ve Interlaced tarama yöntemine göre iki kat fazla kare görüntülediğinden dolayı daha zengin bir görüntü imkânı sunar. Progressive tarama yönteminde bütün resim için tek bir tarama yeterli olacağından dolayı; resimler, daha belirgin ve daha parlak olmaktadır. Ayrıca progressive tarama yönteminin, Interlaced tarama yöntemine göre bir diğer avantajı da titreşim durumunu ortadan kaldırmasıdır.

HD Kalite Film Nedir? HD Yayın Nedir?

Yayıncılık sektöründe kullanılan son noktalardan biri olan HD teknolojisi; izleyicilere daha kaliteli görüntü, ses ve izleme keyfi sağlar fakat sadece yayıncının HD yayın yapması veya HD bir film çekilmesi onu HD kalitede izleyebileceğimiz anlamına gelmez. Çünkü HD yapılan bir yayını ya da HD bir filmi izlemek için kullanıcı tarafında da gelişmiş cihazlar olması gerekir.

HD kalitede bir yayın, alışılmış bir standart televizyon yayınının yaklaşık 4 katı daha kaliteli bir görüntü sunar. Örneğin; bir futbol maçı seyrederken standart bir görüntü olan 4:3 oranı yerine, 16:9 geniş ekran bir görüntü oranında izleme sağlamak sahanın daha geniş bir bölümünü görmemiz yarar. HD kalitesi sadece görüntü de değil, çeşitli yüksek teknoloji ses standartlarını desteklediği için, yüksek kaliteli ses iletimini de olanak sağlar.

Full HD Ne Demek?

Yine HD teknolojisiyle bağlantılı olan ve daha yüksek çözünürlük sunan Full HD teknolojisinden de kısaca bahsedelim. Yüksek çözünürlük anlamına gelen Full HD kelimesinin açılımı Full High Definition’ dur. Pikselin fazla olması durumunda görüntü kalitesinin daha iyi olacağından bahsetmiştik. Görüntü kalitesinin ulaştığı son noktalardan biri olan Full HD bir LCD televizyona sahip olduğumuzu düşünürsek, televizyonumuzun 1920 sıra ve 1080 satır pikselden oluştuğunu dolayısıyla bizlere; daha net, keskin, kaliteli ve derin bir görüntü sağlayabildiğini söyleyebiliriz. Ülkemizde de son üretilen televizyonların hemen hemen hepsinde Full HD teknolojisi kullanılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here