Hibrit Motor Nedir

Hibrit, arabayı hareket ettirmek elektrik motor ve benzinli motoru birleştiren bir sistemdir. Rejeneratif frenleme yoluyla enerjinin yeniden yakalanmasını sağlar. Bazen tüm işi elektrik motoru yapar, bazen gaz motoru, bazen de birlikte çalışırlar. Bu sistem, daha az benzin yakılmasına olanak sağlayan, iyi bir yakıt tasarruf sistemidir. Elektrik gücü eklemek, belirli durumlarda performansı bile artırabilir.

Hibrit otomobiller, kaputun altında biri benzinli diğeri elektrikli olmak üzere iki motor taşırlar. Duruma göre bu iki motordan yalnızca biri veya her ikisi birden çalışır. Hibrit motorların, elektrikli motorlardan en büyük farkı, dışarıdan şarj edilmeye gerek duymamasıdır. Hibrit araçların içerisindeki sistem, elektrik motoru kendi şarj eder.

Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan hibrit otomobiller, ilk satın alma maliyeti açısında diğer araçlardan biraz pahalı olsa da, sağladığı yakıt tasarrufuyla uzun vadede satın alma maliyetini amorti edebilir. Hibrit otomobiller, geleneksel otomobiller kadar hızlanamayabilir. Özetle, fazla hıza ihtiyaç duymuyorsanız, yakıt tasarrufu sizin için önemliyse, hibrit otomobilleri tercih edebilirsiniz.

Hepsiyle birlikte, elektrik, geleneksel otomobillerde frenler tarafından üretilen ısıya tipik olarak kaybolan yavaşlamadan kaynaklanan enerjiyi yakalayarak yenilenen yüksek voltajlı bir pil paketinden gelir. Otomobil şirketleri, minimim yakıt harcaması ile maksimum performans sağlama görevlerini gerçekleştirmek için farklı hibrit tasarımlar kullanır.

Hibrit Motor Nasıl Çalışır?

Hibrit elektrikli araçlar (HEV), benzinli motorların ve elektrik motorlarının faydalarını birleştirir. Daha iyi yakıt ekonomisi veya daha fazla güç gibi farklı hedeflere ulaşmak için tasarlanabilirler.

Hibrit Motor Nasıl Çalışır

Hibrit Motor Nasıl Çalışır?

Çoğu hibrit motor birkaç gelişmiş teknoloji kullanır:

 • Rejeneratif Frenleme: Rejeneratif frenleme, normalde boşta seyir veya frenleme sırasında kaybedilen enerjiyi yeniden yakalar. Motoru döndürmek için tekerleklerin ileri hareketini kullanır. Bu elektrik üretir ve aracın yavaşlamasına yardımcı olur.
 • Elektrik Motoru Tahrik/Yrd: Elektrik motoru, motora hızlanma, geçme veya yokuş tırmanmada yardımcı olmak için güç sağlar. Bu, daha küçük, daha verimli bir motorun kullanılmasına izin verir. Bazı hibritlerde, benzinli motorların en az verimli olduğu düşük hızlarda, tek başına elektrik motoru aracı hareket ettirir.
 • Otomatik Durdur/Başlat: Araç durduğunda motoru otomatik olarak kapatır, gaza basıldığında yeniden çalıştırır. Bu sistem, rölantide boşa harcanan enerjiyi azaltır.

Hibrit motor nasıl çalışır? Maddeler halinde adım adım inceleyelim.

 • Araç durur pozisyondayken, benzinli motor da elektrikli motor da çalışmaz.
 • Kalkış hareketi esnasında elektrikli motor devreye girer.
 • Kalkıştan sonraki, seyir halindeyken, elektrik motor çalışırken, benzinli motor yardımcı görev yapar.
 • Hızlandıkça veya yokuşlarda, hem benzinli hem de elektrikli motor tam güç çalışırlar.
 • Hızlı sürüşte, asıl gücü benzinli motor sağlar, elektrikli motor yardımcı rol üstlenir.
 • Yavaşlarken, benzinli motor durur. Elektrikli motor, hibrit akünün şarj edilmesine yardımcı olur.

Hibrit Motor Tipleri

Paralel Hibrit

Paralel hibrit, en yaygın olan hibrit motor tipi tasarımıdır. Elektrik motor ve benzinli motorun gücünü harmanlayan ortak bir şanzımana bağladır. Bu şanzıman, otomatik, manuel veya sürekli değişken şanzıman (CVT) olabilir. Hibrit şanzıman örnek olarak; Toyota Prius ve Chevrolet Volt tarafından kullanılan, güç bölmeli bir CVT gösterilebilir.

Paralel hibritin nasıl hızlandığını, sesini ve hissini belirleyen ana faktörler; şanzıman tipi ve benzinli motorun boyutudur.

Seri Hibrit

Seri hibrit tasarımda, elektrik motorları tüm itişi sağlar. Motor ile tekerlekler arasında fiziksel mekanik bir bağlantı yoktur. Benzinli motor sadece aküyü şarj etmek için var. Bu, daha yumuşak, güçlü hızlanma ile elektrikli bir otomobilin daha göstergesi olan bir sürüş deneyimiyle sonuçlanır.

Benzinli motor devreye girdiğin zaman, daha az titreşim olur. Bununla birlikte, bu etkileşim her zaman sağ ayağınızın yaptığı şeyle uyumlu olmaz, bu nedenle araba sabit bir hızda giderken motor hızlanıyor olabilir. Bazıları bu davranışı rahatsız edici buluyor. BMW i3 aralığı uzatıcısı ile bir dizi melez örnektir.

Plug-in Hibrit

Plug-in hibrit, geleneksel hibrit konseptini çok daha büyük bir pil takımıyla geliştirir. Bu pil takımının, tıpkı bir elektrikli otomobilinki gibi, evinizden, ofisinizden veya halka açık şarj istasyonunuzdan harici bir elektrik kaynağı kullanılarak tamamen şarj edilmesi gerekir.  Uzun süreli tamamen elektrikli sürüşe izin verir (modele bağlı olarak 24 ila 88 km arasında) ve yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltabilir.

Bu durumda işe gidip gelme mesafeniz kısaysa, her gece şarj ederek, çoğu zaman elektrikte çalıştırabilirsiniz. Tamamen elektrikli menzili tüketirseniz, araba temel olarak geleneksel bir paralel hibrit olmaya geri döner. Chrysler Pacifica plug-in hibrit örneğidir.

Hibrit Motorun Avantajları

Hibrit motorların avantajlarından en önemlisi, düşük yakıt tüketimiyle yüksek performans sağlamasıdır. Hibrit motorun avantajlarından bazılarını inceleyelim.

 • Motordaki ses ve gürültü minimum seviyededir.
 • Performans kaybını önleyen vites geçiş sistemine sahiptirler.
 • Şarj edilmeye gerek duymazlar.
 • Kendi elektrik enerjisini kendisi üretirler.
 • Hibrit sistem, frene basıldığında kendini şarj edebilir.
 • Trafikte ve kırmızı ışıkta bekleme durumundan, harekete geçilirken, meydana gelen aşırı yakıt tüketimini engeller.
 • Zararlı gaz salınımı düşük seviyededir.

Hibrit Motorun Dezavantajları

Hibrit motorun avantajları yanında dezavantajları da vardır. Hibrit motorun dezavantajlarını inceleyelim.

 • Sıradan araçlara göre, maliyetleri daha yüksektir.
 • Yeni bir sistem olması dolayısıyla, arıza onarım maliyetleri de yüksektir.
 • Hibrit otomobiller, şehir içi trafik için oldukça kullanışlıdır fakat hız isteyen sürücülerin beklentilerini karşılamayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here