Hidroelektrik santralı

Doğal ve yenilenebilir enerji kaynaklarından bir tanesi olan su, elektrik enerjisinin meydana getirilmesi adına kullanılan kaynaklar arasında yer almaktadır. Hidroelektrik enerji santrali olarak bilinen HES içerisinde sınırsız bir enerji üretmek de mümkündür.

Debileri yüksek olan akarsulara inşa edilen hidroelektrik santralleri; suyun akış hızına bağlı olarak elektrik enerjisinin üretilmesini de sağlamaktadır. Akış hızına bağlı olarak çalışan dinamolar sayesinde elektrik üretimi kolaylıkla gerçekleştirilecektir. Aynı zamanda da HES içerisinde herhangi bir doğaya zararlı çalışmalar da yapılmayacağından dolayı; tercih edilen yöntemler içerisinde de yer almaktadır. Hidroelektrik santral akarsuların içerisinde bulunan suya bağlı olarak elektrik üretimini ortaya koyacağından dolayı da mevsimsel olarak değişkenlik göstermektedir.

Hidroelektrik Santral Nasıl Çalışır?

Barajlar gibi su depolamayarak akarsuların devamlı olarak akışkan kalmasını sağlayan projeler olarak bilinmektedir. Çevirmeli ya da çevirmesiz olarak bilinen HES projelerinde de elektrik üretmek mümkün olacaktır. Çevirmesiz Hidroelektrik santral içerisinde elektrik enerjisi üretme amacı güdülmesi halinde ortaya konulacak olan santrallerin akarsuyun yanına ya da üzerine dahil edilmesi planı uygulanacaktır.

Çevirmeli HES projelerinde ise su toplayan hazneler olarak bilinen regülatör sayesinde enerji üretimi mümkün olmaktadır. Regülatör içerisinde bulunan iletim boruları ile suların devamlı olarak santrale aktarılması da sağlanabilecektir. Çevirmesiz hidroelektrik santrallerine göre daha fazla elektrik üretimi bu tip yapılarla sağlanabilecektir.

HES’in Faydaları

HES kurulumunu gerçekleştirmede temel amaç akarsu içerisinde var olan suyun boş yere akmasını önlemeye dayalı olarak gerçekleştirilmektedir. Enerji ihtiyacını karşılamak için tamamen doğal bir plan olarak da görülebilmektedir.

Çevre dostu olarak ifade edilen hidroelektrik santralleri çevreye uygun olmasından ve her hangi bir atığın ortaya çıkmaması bakımından da önemli bir enerji üretim tesisi olarak değerlendirilmektedir. Enerji üretiminin yenilebilir kaynaklardan olan sudan ortaya konulması da yüksek verimin sağlanabilmesi bakımından ideal bir tercihtir.

Yatırımını da kısa süre içerisinde karşılayacak olan HES projeleri bulunduğu bölgelerdeki ekonomik refah seviyesini de arttırarak iş gücü potansiyelini arttıracak olan önemli bir etken olarak değerlendirilmektedir. Çevreye uygunluğu ve ucuz meblağlar ile ortaya konulabilmesinden dolayı da herkesi memnun edebilmektedir.

HES’in Zararları

Hidroelektrik santrallerinin yapım aşamasında çevreye zarar verebilmesi durumu ortaya çıkmaktadır. Yapım esnasında su kaynaklarının ve canlıların temel yaşam alanlarını doğrudan etkileyebilecektir.

HES yapımının gerçekleştirildiği bölgelerde erozyon ve sel gibi afetlerin meydana gelmesi riskinde gözle görülür bir artış ortaya çıkabilmektedir. Bu da toprakların zaman içerisinde verimsiz hale gelmesine de neden olabilmektedir.

Santralin yapılması halinde HES yapılan bölgede yüksek oranda buharlaşmanın olacağı da görülecektir. İklim ve sıcaklıkta gözle görülür bir değişim ortaya çıkacak olup; bu durumun da toprağın tuz oranında da artışın yaşanmasına neden olacaktır. HES ile doğal alanın dengesinde değişimler görülerek iklimsel ve yaşamsal olarak olumsuz yönde değişimlerin oluşması da kaçınılmazdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here