Hidrojen Enerjisi ve Elektrik Üretimi

Sizlerin de bildiği gibi dünyamız büyük bir patlama sonucunda oluşmuştur. Bu patlama ile birlikte oluşan tüm varlıklar belirli bir düzen içerisinde beraberliklerini sürdürmektedirler. Bu düzen içerisinde dünya hem gökyüzüne doğru hem de kendi içine yani magmaya doğru katmanlara ayrılmış durumdadır.

Biz insanlar ise sadece yeryüzünde yaşayan, bu muhteşem güzelliklerin her geçen gün farkına varılarak kullanan ve ne yazık ki büyük oranda teknoloji ile birlikte eşsiz doğaya zarar veren konumundayız. İnsanlar, hayvanlar, bitkiler derken bilimin ilerlemesi ile en küçük hücreye ve maddenin en küçük yapı taşı atoma ulaşılmıştır. Tarih boyunca insanoğlu sürekli bir şeyleri arama, bulma ve keşfetme peşindeydi ki hala günümüzde de bu keşfetme arzusu katlanarak devam etmektedir. Şimdi sizlere bu vazgeçilmez keşfetme duygusunu iliklerinize kadar hissettirecek olan bir konudan bahsedeceğiz: Hidrojen enerjisi ile elektrik üretimi.

Hidrojen Elementine Genel Bir Bakış

Katı, sıvı ve gaz desem aklınıza ne gelir? Ortaokul Fen Bilgisi dersinden üniversite sıralarına hatta ve hatta iş yaşamımızda bile duymaya devam ettiğimiz bu üç kavram, maddenin halleri anlamına geliyor. İçtiğimiz sudan soluduğumuz havaya ve bastığımız toprağa kadar her şeyde bu üç kavramı yaşayarak görmekteyiz. İşte hidrojen de bu üç kavramdan bir tanesinin içerisinde yer alıyor: gaz. Havadan 14.4 oranında daha hafif ve zehirsiz olan Hidrojen, 1500 yılının ilk zamanlarında T. Von Hohenheim (diğer adıyla Paracelsus) tarafından asitler ile metalleri tepkimeye sokmasından sonra bulunmuştur. 1700lü yıllara gelindiğinde ise yanabildiği fark edilerek evrenin temel enerji kaynağı olduğu açıklanmıştır.

Karmaşık bir yapıdan ziyade diğer elementlere göre daha basit bir yapıya sahip olan Hidrojen, bütün bilinen yakıtlar arasında en yüksek enerji içeriğine sahip olan elementtir. Renksiz ve kokusuz olan Hidrojen elementi doğada tek başına bulunması mümkün değildir desek yanlış bir bilgi vermiş olmayız sizlere. En çok su içerisinde bulunan Hidrojen, 1 elektron ve 1 protona sahiptir. Hidrojen elementi çok verimli bir elementtir. Kısaca örnek vermek gerekirse, doğalgaz ve petrolü ele aldığımız zaman ağırlıkları açısından karşılaştırıldığında 1 kg hidrojen, 2.1 kg doğalgaza, 2.8 kg da petrole karşılık gelmektedir.

Hem hafif hem de yüksek enerji sahibi bu element, bileşenlerinden ayrılırken hiçbir şekilde çevreye zarar vermemektedir. Zararlı kimyasal madde üretimin sıfır olduğu bu element bir çok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır ve kullanılmaya da devam edecektir.

Hidrojen Enerjisi İle Elektrik Enerji Üretimi

Yüksek ısı sağlayan hidrojen elementinin enerjisini ortaya çıkarmak amacıyla güneş enerjisi kullanılmaktadır. Hidrojen enerjisi, güneş sayesinde ortaya çıkarılan bir yakıttır. Yani güneş enerjisi, hidrojeni diğer bileşenlerinden ayırmak için kullanılır. Ortaya çıkan hidrojen yakıtı ise sonsuza kadar enerji verebilecek tertemiz bir yakıttır. Yüksek ısı vermesi sebebiyle diğer yakıtlardan da daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Yenilenebilir bir enerji kaynağı olan bu element, birçok bilim adamı ve teknoloji devleri tarafından gelecekteki dünyanın tüm enerjisini karşılayabilecek potansiyele sahip olduğu düşünülmektedir. Özellikle ulaşım alanında ihtiyaç duyulacağı için araştırma ve geliştirme çalışmaları büyük yankı uyandırmıştır. Gece gündüz demenden insanlık ve dünyanın geleceği için çalışan bilim adamları ve aydınlar hidrojen enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek konusu üzerine yoğunlaşmış durumdadırlar. Enerji sistemleri içerisinde hem daha etkili hem daha verimli hem de daha kullanışlı olan hidrojen enerjisinden elektrik üretimi, kabaca hidrojen ve oksijenin bir araya getirilmesiyle oluşturuluyor.

Hidrojen yakıt pili denilen madde ile kimyasal tepkimeye giren bu maddeler, elektrik üretiminin gerçekleşmesini sağlayacak ve hidrojen varlığını devam ettirdikçe de elektrik enerjisi var olmaya devam edecektir. Son derece güvenli olan hidrojen enerjisinden yakıt pili sayesinde yakıt pili elektrik santralleri kurulmaya başlanmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here