Çinli teknoloji şirketi huawei 2019 yılında ABD, ulusal güvenliğe risk oluşturuyor iddiaları ile huawei şirketine ambargo koydu. ABD hükümetinin yaptırımlarının bir sonucunda silikon vadisinde bulunan Google Android işletim sisteminin huawei’nin geliştirmiş olduğu akıllı telefonlara erişimini engelledi.

Android işletim sisteminin engellenmesiyle Dünyada birçok huawei akıllı cep telefonu kullanıcısı bir telaşa kapılarak huawei artık hangi işletim sistemini kullanacak yada kendi işletim sistemini mi çıkaracak soruları sıkça sorulmaya başlanmıştı. Çok geç kalmadan Çinli akıllı telefon üreticisi huawei, B planlarının olduğunu söylemişti.

Çinli teknoloji şirketi Huawei, Android’e olan güveninin yerini almak için geliştirdiği söylenen işletim sistemi HarmonyOS’u 2019 yılında resmi olarak duyurmuştu. HarmonyOS Dünyanın ilk açık kaynak kodlu mikro çekirdek tabanlı işletim sistemi olma özelliğini taşımaktadır.

Bu yıl CEO Richard Yu, yıllık Huawei Geliştirici Konferansı açılış konuşması sırasında HarmonyOS 2.0’ı duyurdu ve nihayet daha fazla cihaza genişletildi. Temel olarak, şirket bu HarmonyOS’u yalnızca akıllı telefonlar için değil, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve diğer IoT ürünleri gibi diğer cihazlar için de geliştirdi. Aslında şirket, HarmonyOS ile çalışan ilk akıllı telefonunun piyasaya sürülmesi için 2021’i bekliyor.

Hangi Ürünler Harmonyos 2.0’ı Kullanacak?

Huawei tarafından yapılan açıklamalara göre Akıllı TV’ler, saatler ve araba kafa üniteleri için HarmonyOS 2.0 SDK 10 Eylül itibarıyla geliştiricilerin erişimine açıldı. Akıllı telefon versiyonu ise Aralık ayının sonlarında sunulacak. HarmonyOS 2.0 işletim sistemi görünüşe göre kendi sistemini çalıştıran ilk akıllı telefonların kullanımı başlangıçta Çin ile sınırlı olacak.

HarmonyOS-2.0 cihazlar

HarmonyOS 2.0’ın Özellikleri

Huawei, HarmonyOS 2.0’ı birçok özellikle bir araya getirdi ve işletim sistemini Apple ekosistemi gibi benzer bir ekosistem geliştirmek istiyor.

  • HarmonyOS 2.0, cihazların cihaz hızlanmasını fark edecek ve veri kaybını% 30 azaltacak
  • Şirket, ses tanıma sistemini iyileştirmek ve kullanıcılar için daha iyi kullanılabilirlik sağlamak için AI görsel-işitsel kullanacak.
  • HarmonyOS 2.0 ayrıca güvenliği iyileştirmeyi ve geliştirmeyi hedefliyor ve cihazlar arasındaki iletişim de daha güvenli hale gelecek.
  • Navigasyon özellikleri, HarmonyOS 2.0 ile çalışan bir akıllı saat ve diğer giyilebilir cihazlar kullanılarak kontrol edilebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here