iCloud Nedir

iCloud, Apple’ın, iOS VE Mac Os cihazlarında kullanılabilen bulut depolama hizmetidir. Gelişen teknolojiyle birlikte; flash bellek, harici hard disk gibi bazı depolama yöntemlerinin yerini bulut depolama hizmetleri aldı.

Verilerini güvende tutmak isteyen iOS kullanıcılarının aklına gelen en önemli sorulardan birisi de iCloud’a neler yedekleniyor? iCloud bulut depolama sisteminin içerisine; fotoğraf, dosyalar, mail, kişiler, takvim, notlar, anımsatıcılar, mesajlar, oyun ve programların kayıt dosyaları, passbook bilgileri gibi birçok şey yedekleniyor.

iCloud Ne İşe Yarar?

iOS kullanıcılarının tüm verilerini yedekleme yarayan iCloud, bulut depolama sistemi olması dolayısıyla günden güne iTunes’un yerini almaya devam ediyor. iOS kullanıcılarının, iTunes yerine iCloud’u tercih etmelerinin sebebi bir bilgisayara ihtiyaç duymamasıdır.

iCloud, bir bilgisayara ihtiyaç duymaksızın kullanıcıların verilerini yedeklemesi için sadece internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor. iCloud yedeklemesi, isteğe göre elle veya otomatik olarak başlatılabiliyor. Dileyen kullanıcılar internet bağlantı olduğunda veya ihtiyaç duyduklarında iCloud kendisi başlatabiliyorken, dileyen kullanıcılar ise iCloud otomatik senkronizasyonu etkin konuma getirerek, hiç uğraşmaksızın otomatik olarak verilerinin yedeklenmesini ve güvende tutulmasını sağlıyor.

iCloud, sistemi yedekleme yaptığı tarih ve saati hafızasında tutup aynı zamanda iCloud’a yedeklenen verilerin isimlerini karşılaştırarak bir sonraki yedeklemede bunları tekrar yedeklemiyor, sadece o yedeklemeden sonra gelen verileri yedekliyor. Bu sayede mükerrer dosyalar oluşmuyor ve iCloud bulut depolama hafızası kolaylıkla dolmamış oluyor. iCloud ne işe yarar? Maddeler halinde kısaca inceleyelim.

  • iTunes’a ihtiyaç duymadan, cihazınızı, Wi-Fi veya mobil ağ bağlantısı üzerinden yedekleyebilir ( backup ) veya geri döndürebilirsiniz.
  • Yedeklenen fotoğraf, dosyalar, mail, kişiler, takvim, notlar, anımsatıcılar, mesajlar, oyun ve programların kayıt dosyaları, passbook gibi tüm verileri otomatik olarak senkronize edip güncelleyebilir, başka iOS tabanlı cihazlarınıza aktarabilirsiniz.
  • Fotoğraf yayını ( photo stream ) sayesinde çekmiş olduğunuz fotoğrafları, başka bir iOS işletim sistemli cihazınızda anında görüntüleyebilirsiniz.

iCloud Nasıl Kullanılır?

iCloud kullanımı için önerilen sistem gereksinimleri iOS 14 versiyonudur. Her ne kadar minimum sistem gereksinimi olarak iOS 5 belirlenmiş olsa da, yedeklemenin kapsamlı olarak her şeyi yedeklemesi için Apple iOS 14’ü tavsiye etmektedir.

Verilerinin güvenliğine önem veren tüm Apple kullanıcılarının aktif olarak kullanıp, memnun kalan ve depolama alanı yetmeyenlerin depolama alanını genişlettiği iCloud’un kullanımı günden güne artıyor. iCloud nasıl kullanılır? Sorusu Apple cihazına yeni sahip olan veya Apple cihazı olup iCloud’u şimdiye kadar kullanmamış olan kullanıcıların en çok sorduğu sorular arasındadır. İCloud nasıl kullanılır? Maddeler halince inceleyelim.

  • iCloud kullanımı için Apple kimliği, etkin bir internet bağlantısı ve güncel iOS yazılımı gerekmektedir.
  • Bu şartları sağladıktan sonra iCloud hesabınıza giriş yapın.
  • İCloud’a giriş yaptıktan sonra ücretsiz sürüm ile kullanım başlıyor ve size neleri yedeklemek isteğinizi soran bir ekranlar karşılaşacaksınız, burada seçimlerini yaptıktan sonra işlemler tamamlanıyor ve iCloud aktif hale geliyor.
  • İlk kurulum ile birlikte yedeklemek istediğiniz şeyleri otomatik olarak yedekleyecek yani senkronize edecektir. Eğer otomatik olarak değil elle yedeklemek veya yedekten geri almak isterseniz, iCloud otomatik senkronizasyon ayarını kapatmanız gerekmektedir.

iCloud şifresi unutulduğunda ne yapılmalı?

iCloud şifresi unutulduğunda; cloud şifre sıfırlama için icloud.com web sitesini ziyaret ederek, burada yer alan, Apple Kimliğini veya parolayı mı unuttunuz? Seçeneğini kullanarak, güvenlik sorularına yanıt vererek, Apple kimliğinizi öğrenebilir ya da parolanızı sıfırladıktan sonra hesabınıza yeniden giriş sağlayabilirsiniz.

Son zamanlarda artan veri hırsızlığının önüne geçecek olan iCloud bulut depolama sistemini, Apple tüm kullanıcılarına tavsiye ediyor ve denenmesi için de ilk kurulum ile birlikte 5 GB ücretsiz depolama alanı veriyor. iCloud bulut depolama sisteminden memnun kalan ve kullanmaya devam etmek isteyen kullanıcılar; 10,20 ve 50 GB’lık depolama alanlarına sahip paketlere geçiş yapabiliyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here