2-3-ve-4-telli-PT100-baglanti

Direnç termometrelerinde Pt100, Pt1000 ve NTC en çok kullanılan ölçüm elemanlarıdır . pt100 lerin proses kullanım alanlarına göre 2,3 ve 4 telli olarak kullanımları  değişiklik göstermektedir. Bu yazımızda pt100 (RTD) lerin 2,3 ve 4 telli seçimi ve bağlantısını göreceğiz.
Direnç termometreleri, elektrik direncini sıcaklık fonksiyonu olarak değiştirirler. Bu fiziksel etki, bir işlemin sıcaklığını bir Pt100 ile ölçmeyi mümkün kılar. Direnç, sabit bir akım kullanarak ve voltaj düşüşünü ölçerek elektronik Sıcaklık vericisi tarafından belirlenir . Ohm yasasına (R = U / I) göre, direnç [R] ve voltaj [U] sabit bir akımda [I] birbirleriyle orantılıdır. Pt100’ü vericiye bağlamak için üç olası yol vardır: 2, 3 veya 4 telli bir bağlantıda.

2 TELLİ PT100

2 telli RTDler , üç devre tipinin en az hassas olanıdır ,2 kablolu bağlantıda, kablonun direnci ölçümde bir hata olarak eklenir. 0.22 mm’lik bir enine kesite sahip bir bakır kablo için 2 , aşağıdaki referans değer geçerlidir: 0.162 Ω / m → 0.42 ° C / m Pt100 için. Pt1000’li bir versiyon için besleme hattının etkisi (0,04 ° C / m’de) temel dirençle ilişkili olarak 10 kat daha küçüktür. Kurşun direnci, bir NTC ölçüm elemanına (R25 = 10k) sahip olan R25 temel direnci ile ilgili olarak hala daha az önem kazanmaktadır. NTC’nin eğimli karakteristik eğrisi nedeniyle, daha yüksek sıcaklıklarda etki orantısız olarak artmaktadır.

3 TELLİ PT100

3 kablolu RTD ler en çok kullanılan RTD sensörleridir. Kurşun direncinin etkisi, 3 telli bir bağlantı ile mümkün olan en büyük ölçüde telafi edilir. Bunun için gereksinim, 3-telli bir bağlantı ile varsayılabileceği gibi, kurşun dirençlerinin aynı olmasıdır. Bağlantı kablosunun maksimum uzunluğu iletken kesitine ve değerlendirme elektroniğinin (verici, gösterge, kontrolör veya proses kontrol sistemi) kompanzasyon seçeneklerine bağlıdır.

TELLİ PT100

4 kablolu RTD ler , yakın doğrulukun en önemli olduğu uygulamalarda kullanılır. 4-telli bağlantı, bağlantı ucunun kurşun direncindeki olası asimetrilerin de dengelenmesi nedeniyle, bağlantı ucunun ölçüm sonucu üzerindeki etkisini tamamen ortadan kaldırır. En yüksek ölçüm doğruluğu, yalnızca 4 telli bir bağlantıda bir Pt100 ile elde edilebilir. 2 telli RTD 10 mt’ye kadar , 3 telli RTD ise 150 mt’ye kadar kullanılabilir.

KAYNAK: http://blog.wika.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here