Dünyanın ilk elektrikli otonom kargo gemisi

Dünya, kirlenmenin önüne geçmek için yenilenebilir enerji kaynaklarına ve sıfır emisyon hedeflerine hızla ilerlemeye devam ediyor. Birçok ülke, yenilenebilir enerji kaynakları ile elektrik üretimi gerçekleştirirken bir yandan da yeni taşıtlar üretmeye devam ediyor. Sıfır emisyon hedefleri doğrultusunda büyük bir adım atan ülkelerden biri de Norveç oldu. Norveç sıfır emisyon ve sıfır mürettebat ile, Dünyanın ilk elektrikli otonom kargo gemisini duyurdu. Tamamen elektrikli otonom gemisi, iklim etkisini azaltmaya yönelik küçük ama umut verici bir adım olarak dikkatleri üstüne çekti.

Yara Birkeland adlı ilk elektrikli otonom kargo gemisi, Güneydoğudaki Porsgrunn kasabasındaki bir fabrikadan 120 konteyner gübreyi, yaklaşık 13 kilometre uzaklıktaki Brevik limanına göndererek, çok gecikmeli sevkiyat sürecini ve yılda yaklaşık 40.000 kamyon yolculuğu gereken kirletici dizel yakıtı ortadan kaldırmış oldu.

Norveçli gübre devi Yara’nın CEO’su Svein Tore Holsether, “Elbette zorluklar ve aksilikler oldu. Ama bugün burada bu geminin önünde durmak ve bunu yapabildiğimizi görmek daha da gurur verici” dedi

İlk Elektrikli Otonom Kargo Gemisi Yara Birkeland Boyutu ve Gücü

Bir Oslo rıhtımında demirlenmiş şık mavi-beyaz bir gemi olan Yara Birkeland etkinlik için denize açıldı. İlk elektrikli otonom kargo gemisi Yara Birkeland, 80 metre uzunluğu, 3200 deadweight tonluk ağırlığa sahip gemi, yakında kendi kendine manevra yapmayı öğrenmek için ince ayar yapılacağı iki yıllık çalışma denemelerine başlayacak.

İlk elektrikli otonom kargo gemisi Yara Birkeland’ın geleneksel makine dairesi sekiz pil bölmesiyle değiştirildi ve gemiye yenilenebilir hidroelektrik kaynaklı 6.8 MWh kapasite verildi, bu güç, 100 Tesla’ya eşdeğer.

İlk Elektrikli Otonom Kargo Gemisi Yara Birkeland Nasıl Çalışacak

Holsether, 3 ila 5 yıl içerisinde tekerlek yuvarlarının tamamen ortadan kaldırılarak, geminin sensörler yardımıyla 7,5 deniz mili(yaklaşık 14 km) yolculuk yapabileceğini söyledi. Gemilerde meydana gelen olayların çoğunun, örneğin yorgunluk nedeniyle, insan hatasından kaynaklanması nedeniyle, otonom bir işletimin, güvenli bir yolculuk sağlayabileceği iletiliyor.

İlk elektrikli otonom kargo gemisi Yara Birkeland’ın yapacağı yolculuklarda birçok engelle karşılaşılacağı biliniyor. Geminin, Norveç’in en işlek limanlarından birine yanaşmadan önce, dar bir fiyortta gezinmesi ve ticaret gemilerinden, gezi teknelerinden ve kanolardan gelen akıntıları ve yoğun trafiği yönetirken iki köprünün altından geçmesi gerekecek. Bu yüzden önümüzdeki birkaç ay öğrenme dönemi olacak.

Proje yöneticisi Jostein Braaten: İlk elektrikli otonom kargo gemisi Yara Birkeland, bu öğrenme döneminde bir engelle karşılaştığında, öncelikle orada bir şey olduğunu tespit etmeli, örneğin bunun bir kano olduğunu tespit etmeli ve ne yapacağına karar vermeli. Şu an da büyük gemiler, bir kayıkla karşılaştığında pek bir şey yapamıyorlar. Manevra yapamayacaklar için, ya uyarıda bulunabilirler ya da kazayı önlemek için geri dönerler” dedi.

Tüm bu öğrenmeler için otonom navigasyonda, henüz mevcut olmayan bir dizi yeni düzenleme gerekecek.

Denizcilik Sektörünün Emisyon Rakamları ve Yara Birkeland’ın Denizcilik Sektörünün Emisyon Rakamlarına Sağlayacağı Faydalar

Tüm insan kaynaklı emisyonların neredeyse yüzde üçünden sorumlu olan denizcilik sektörü, emisyonlarını 2030 yılına kadar %40, 2050 yılına kadar %50 oranında azaltmayı hedefliyor. Buna rağmen, sektör son yıllarda bir yükseliş kaydetti.

Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün son rakamlarına göre, uluslararası ve yerel denizcilik ile balıkçılığın birleştiği sektör, 2012’de 962 milyon tondan, 2018’de 1 milyar tondan fazla sera gazı saldı. Tek başına, Yara Birkeland’ın küresel iklim çabalarına katkısı, okyanusta sadece bir damla olacak ve kamyonların yaydığı yılda 678 ton karbondioksiti ortadan kaldıracak.

Uzmanlar, elektrikli gemilerin yakın zamanda endüstri için evrensel bir çözüm olmasını beklemese de, uzun vadede kalıcı bir çözüm olabileceğinin altını çiziyorlar. Şu anlık elektriğin, özellikle feribotlar için daha kullanışlı olabileceği düşünülüyor, çünkü feribotlar, kıyı ve nehir taşımacılığında kullanılırken, genellikle kısa ve istikrarlı rotalara sahipler.

Deniz taşımacılığı uzmanı Camille Egloff, “Bir geminin yalnızca uzun mesafeler için otonom olması yeterli olmayabilir, aynı zamanda limanları pil şarj cihazlarıyla donatmanız gerekir. Dolayısıyla, koordine edilmesi gereken teknik ve altyapı zorlukları var” dedi.

Düzinelerce elektrikli feribot, paradoksal olarak elektrikli ulaşımda da lider olan büyük bir petrol ve gaz üreticisi olan Norveç’in fiyortlarını hâlihazırda çaprazlarken, okyanus gemileri çevreci olmak için LNG, e-metanol ve hidrojen gibi diğer teknolojilere güvenmek zorunda kalacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here