Çin’de Wuhan kentinde ortaya çıkan daha sonra tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü özellikle Avrupa’da yüksek sayıda can kayıplarına neden oldu. İngiltere’de ise ölü sayısının artmasının ardından tehlikeli bir gelişme yaşandı. Çevrimiçi komplo teorileri yanıltıcı bir şekilde baz istasyonları koronavirüs salgını yaydığını haberleri çıkmaya başladı. Bu haberlerden sonra İngiltere’de 5G telefon kuleleri ateşe verildi. BBC raporlarına göre en az 3 tane 5G kuleleri yanıyor. Polis ve itfaiye hizmetleri alevleri söndürmeye çalışıyorlar.

Komplo Teorisi

5G’nin yayılması ile korona virüsün yayılması arasındaki bağlantı üzerine söylentiler ve komplo teorileri öncelikle sosyal medya ile yayıldı. 5G bağışıklık sistemini zayıflatması, böylece insanları virüsü yakalanması daha yüksek hale getirir. Facebook kullanan binlerce üyenin 5G’nin sözde zararlı olduğu iddialarını yanlış ve yanıltıcı iddiaları yayınlandığı çeşitli sayfalar var.

Bu komple teorileri ilk önce Ocak ayında ABD’de görülmeye başlandı. İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) müdürü Stephen Powis ‘in yaptığı açıklamada “İnsanların bu acil durumla başa çıkmamız gereken altyapıya karşı harekete geçeceğinden kesinlikle öfkelendim ve utanıyorum” dedi. Polis şimdi 5G kulelerinin nasıl tutuştuğuna ilişkin soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Komplo teorisine karşı savunma olarak, yeni korona virüsün Wuhan ‘da ortaya çıktığını ve bu yüzden Çin kenti son zamanlarda 5G’yi geçti. Şimdi de 5G kullanan diğer şehirlere yaydığını. Bu sahte komplo teorileri, oldukça bulaşıcı bir virüsün 5G’ye erişimi olan yoğun nüfuslu şehirlerde doğal olarak daha fazla yayılacağını ve koronavirüs pandemisinin 5G’nin henüz kullanılmadığı ülkelerde vaka sayısı 5G’ye geçen ülkeler açısından İran ve Japonya gibi daha fazla vaka sayısı görülmüştür. Bu yüzden 5G teknolojisinin etkisinin olmadığı gözlemleniyor.

5G elektromanyetik spektrum

5G’yi çevreleyen sağlık endişelerini açıklığa kavuşturmak için, elektromanyetik spektrumda serbest ve serbest radyasyon arasındaki farkı bilmek de gereklidir (Şekil / BBC)

5G İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir?

Koronavirüs salgının 5G’ye bağlayan herhangi bir bilimsel kanıt veya 5G ile hemen olumsuz sağlık etkileri yoktur. 

Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonun yaptığı uzun bir çalışma sonucu , mobil ağların kansere veya diğer hastalıklara neden olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını söyleyerek bu iddiaları çürüttü .

Bu komple teorisinin yayılması bir Facebook grubu insanları 5G kuleleri yakmaya teşvik etmek için kurulmuştur. İngiltere’deki bir mobil ağlar altyapı uzmanı Peter Clarke, bu grubu Facebook’a bildirdi, ancak şirket başlangıçta onu kaldıramadı. Dikkatin artmasından sonra, grup kaldırıldı, ancak birçoğu hala yanlış bilgilerle ve binlerce insanı 5G kulelerini yakmaya teşvik ediyor.

Çok sayıda Facebook grubu son zamanlarda bu teorileri ortaya çıkarırken, geçen yıl New York Times’ın bir raporuna göre , Rus dezenformasyon kampanyalarının aktif olarak 5G sağlık korkularını sömürdüğü konusunda bizleri uyardı. Rus hükümeti tarafından finanse edilen bir TV ağı olan RT Amerika, bir RT muhabirinin 5G’nin “sizi öldürebileceğini” iddia ettiği bir yıldan uzun bir süre önce bir rapor yayınladı. Bu olayı yeni gibi ortaya çıkarmaya başladılar.

Bunlar şimdi Facebook’ta görmeye başladığımız yayınlar bizi ulusal altyapıya zarar verecek kadar ikna ediyorlar. Tüm bunlar, İngiltere ve dünyadaki birçok ülkenin koronavirüs salgınına karşı savaştığı gibi oluyor.

Virüsler insan veya hayvan hücrelerinde bulunur ve bunları çoğaltmak için kullanır, bu da enfeksiyona neden olur. Virüsler, canlıların dışında çok uzun süre yaşayamazlar. Virüs genellikle öksürük veya hapşırmalardan sıvı damlacıkları yoluyla bulaşır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here