akıllı cilt

Arlington’daki  Teksas Üniversitesin’de görevli olan Türk elektrik mühendisi Zeynep Çelik-Butler liderliğindeki bir grup ile akıllı cilt geliştirmeyi  başardılar.

Daha önce  birçok robotlarda ve insanlarda denenen yapay deriler den farklı olan bu dijital (akıllı ) cilt insan vücudunun sahip olduğu deri-cilt ‘den daha duyarlı dır.

Çelik-Butler’a göre, akıllı cilt insan derisinden çok daha fazla bilgi alan  her biri yaklaşık 0.2 mikron çapında olan çinko oksit nano çubuklarından yapılan milyonlarca minik esnek sensörü içerir.  Örnek vermek gerekirse, bir insan saçı 40 ile 50 mikron çapında dır.

Bu  akıllı cilt için araştırmacılar, dokunma basıncındaki en küçük değişiklikleri hissetmeyi ve aynı zamanda sıcaklıktaki değişiklikler gibi çevredeki koşulların doğasını anlamayı hedefliyorlar. Sensörler, bir yüzeye karşı fırçalandıkça, robot sensörlerin geri gönderdiği tüm bilgileri toplar.

Dijital deri üzeri esnek, neme duyarlı ve su geçirmez elastik bir tabaka ile kaplanarak zorlu dış ortamlara dayanabilmektedir.  Bu sensörlerin her biri kendi güce sahiptir ayrıca  harici bir güç kaynağına  gerek  duymaz.

Çelik-Butler, “Bu sensörler çok hassastır ve kısmi parmak izi üzerinde fırçalanmışlarsa, bu teknolojik cilt  kişinin kim olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir” diyor.

Bu akıllı deri ile Gelecekteki olası diğer uygulamalar arasında, akıllı bir cildin bazı hislerle donatılması için protezlere yapıştırılması, teknolojinin diğer tıbbi cihazlara uygulanması, bir muharebe askeri üniformasının cilde dokuması ile  herhangi bir toksik kimyasalın tespit edilmesi veya parmak izi tanımlanması da  yapılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here