interneti Kim Buldu

İnternet, dünya genelinde milyarlarca cihazın birbirine bağlanarak bilgi, veri ve iletişimin paylaşıldığı küresel bir bilgi ağıdır. İnternet, farklı cihazlar arasında bilgi alışverişini sağlayan bir iletişim ve bilgi paylaşım platformudur. Günümüzde, hayatımızın her alanında sıklıkla kullandığımız internet, pek çok insan tarafından geliştirildi. Bu yüzden interneti kim buldu? Sorusunun tek bir cevabı olmasa da birçok insanın katkıda bulunarak bugünlere getirdiğini söylemek mümkündür.

İnternetin mucitleri, birçok kaynakta, Robert Kahn, Vint Cerf ve Tim Berners-Lee olarak sayılsa da tarihçeye bakıldığı zaman bu hikâye aslında çok daha karmaşık. 1960-1990 yılları arasında, Dünyanın dört bir yanındaki bilgisayar ve bilimciler yavaş ama emin adımlarla interneti parça parça icat etmeye başladılar. Vinton Cerf ve Robert Kahn’ın 1973’teki TCP protokolünden, Tim Berners-Lee’nin 1990’daki World Wide Web’ine kadar, interneti kim buldu? Hikayesi uzun ve karmaşık. Aslında, bazıları internetin kökenlerinin, Nikola Tesla’nın küresel bir kablosuz ağ hayalinin delilik gibi göründüğü 1900’lerin başına kadar uzandığını söylüyor. Tesla, yeterli enerjiyi kullanabilirse, herhangi bir kablo kullanmadan dünyanın her yerine mesaj iletebileceğine inanıyordu. Çok geçmeden, diğer öncüler Tesla’yı haklı çıkardı. Bu, interneti kimin icat ettiğinin tam tarihidir.

İnternet, daha yeni icat edilmiş gibi görünse de aslında bir asırdan daha eski bir kavramdır. Hem de dünyanın her yerinden insan ve kuruluşların katkılarını içermektedir. Ancak kökenlerinin uzun tarihi öncelikle iki dalgaya bölünmüştür: birincisi, teorik anlamda internet kavramı ve ikincisi, internetin kendisinin fiili inşası. Bu yüzden teorik olan kısım için, internetin ilk belirtileri, Nikola Tesla’nın bir “dünya kablosuz sistemi” teorileştirdiği 1900’lere kadar uzanmaktadır. Tesla, yeterli güç verildiğinde, böyle bir sistemin varlığının, kabloları kullanmadan tüm dünyaya mesaj iletmesine izin vereceğine inanıyordu. 1900’lerin başlarında Tesla, mesajların uzun mesafeler boyunca iletilebilmesi için yeterli enerjiyi kullanmanın bir yolunu bulmaya çalışırken çok çalışıyordu. Ancak Guglielmo Marconi, 1901’de İngiltere’den Kanada’ya “S” harfi için Mors kodu sinyalini gönderdiğinde ilk transatlantik radyo iletimini gerçekleştirdi.

İşte tam da bu nokta interneti kim buldu? Hikâyesi başlamış oldu. Çünkü Marconi’nin inanılmaz buluşuna kayıtsız kalamayan Tesla, daha büyük bir şey başarmak istedi. O zamanlar Wall Street’teki en güçlü adam olan bağışçısı JP Morgan’ı “dünya telgraf sistemi” adını verdiği bir şey üzerindeki araştırmasını finanse etmeye ikna etmeye çalıştı. Buradaki fikir, esas olarak, mesajları dünyanın her yerine ışık hızında iletebilecek bir merkez kurmaktı. Fakat bu fikri abartılı bulan Morgan, sonunda Tesla’nın deneylerine fon sağlamayı bıraktı.

Tesla, fikrini gerçeğe dönüştürmek için çok mücadele etti, 1943’teki ölümüne kadar dünya çapında bir sistem hayalinin peşinden koşmasına rağmen, bunu gerçekleştiremedi. Ancak, böylesine radikal bir iletişim yolu tasavvur ettiği bilinen ilk kişi olarak kabul edilir.

Tarihsel Keşiflerle İnternetin Gelişim Hikayesi

Yazımızın buraya kadar ki kısmında interneti kim buldu? Sorusunu teorik olan kısımlardan bahsederek yanıtladık. Bundan sonraki süreçte farklı insanların, fiili olarak inşaya katkıda bulunduğu kısımlardan bahsedeceğiz. İnternetin doğum tarihi yaygın olarak 1 Ocak 1983 olarak kabul edilir, ancak interneti oluşturmanın yolu, internet için gerekli teknoloji bile var olmadan çok önce başladı.

  • İnternetin oluşturulması, birçok bilim insanı ve mühendisin çalışmasını gerektirdi. Onu oluşturmak için çalışan birçok insan, onu oluşturacak teknoloji icat edilmeden çok önce İnternet vizyonuna sahipti. Bu yüzden, interneti kim buldu? Hikayesinin başlangıcına, 1900’lerin başlarında mucit Nikola Tesla bir “dünya kablosuz sistemi” ile başlıyoruz.
  • Joseph Carl Robnett Licklider iletişim kurmak için bilgisayar ağlarını kullanma vizyonuyla ortaya çıktı. İnternet için ilk pratik şemaları, 1960’ların başlarında oluşturdu. Bu süreçten önce bilgisayarlar, hesaplamaları hızlandırmak için büyük ölçüde matematiksel cihazlar olarak kullanılıyordu.
  • Kısa bir süre sonra, bilgisayar bilimciler elektronik verileri iletmek için “paket anahtarlama” olarak bilinen bir yöntem geliştirdiler. Bu, ilerleyen zamanlarda, internet için önemli bir yapı taşı haline gelecekti.
  • 1960’ların sonlarında, ABD Savunma Bakanlığı tarafından finanse edilen Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajans Ağı’nın oluşturulmasıyla, internetin uygulanabilir ilk prototipi doğdu. ARPANET ile birden fazla bilgisayar tek bir ağ üzerinde birbirleriyle iletişim kurabiliyordu.
  • ARPANET ilk mesajını 29 Ekim 1969’da California Los Angeles Üniversitesindeki bir bilgisayardan Stanford’daki bir başka bilgisayara iletti. Her bilgisayar küçük bir ev büyüklüğündeydi. Basit bir “giriş” mesajı ağı çökertti. Yalnızca Stanford, ilk iki mesajı aldı.
  • Teknoloji, verilerin çoklu ağlarda nasıl iletildiğini standartlaştıran bir “iletişim modeli” geliştiren Robert Kahn ve Vinton Cerf adlı iki bilim adamının çalışmalarıyla 1970’lere kadar ilerledi. ARPANET bunu 1 Ocak 1983’te benimsedi ve “modern” internet doğdu.

Tim Berners-Lee’ye Neden İnterneti İcat Eden Adam Denir?

İnternetin icadı bir kişiye mal edilemez. Çünkü birçok mühendis, programcı ve bilim adamının bu teknolojik süreçte katkısı vardı. Modern internet, ARPANET’in Kahn ve Vinton tarafından geliştirilen benimseme iletişim modelinden geliştirilmiş olsa da, bu World Wide Web’den farklıdır. Durum böyleyken interneti icat eden kişi bazı kaynaklarda Tim Berners-Lee olarak geçer. Bunun nedeni, terimlerin birbirine yakın olarak kullanılmasından kaynaklı olarak karıştırılmasıdır. World Wide Web ile internet farklı şeylerdir. World Wide Web, insanların web siteleri ve köprüler biçimindeki verilere erişebildiği bir web. İnternet ise tüm pakettir.

İnternet ile ilgili bunca gelişme çok önceki yıllarda yaşanmışken, bu gelişmelerden onlarca yıl sonra, Tim Berners-Lee’nin World Wide Web icadı, insanlarda farklı bir algı oluşmasına neden oldu. Tim Berners-Lee’nin World Wide Web icadı, halk tarafından çok geniş bir alanda kullanılıyor. Bu durum, yalnızca mühendisin kendi genel erişilebilirlik idealleri sayesinde mümkün oldu. İnternete küresel erişim, toplumun hem iyi hem de kötü olabilen bilgileri paylaşma ve kullanma biçiminde radikal bir değişiklik getirdi.

Tim Berners-Lee, World Wide Web kadar güçlü bir aracın halka açık olması gerektiğini en başından beri biliyordu. Bu nedenle World Wide Web için kaynak kodunu ücretsiz olarak yayınlamaya karar verdi. Bu yüzden bazı kaynaklardan interneti icat eden kişi Tim Berners-Lee olarak yer alıyor. Fakat işin özünde World Wide Web’in internetin kendisi değil, bir parçası olduğunun bilinmesi gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here