IO-Link Nedir

Bu yazımızda sizlere IO-Link nedir ve IO-Link nasıl kullanıldığını detaylı olarak inleyeceğiz. İlk olarak IO-Link nasıl çalıştığından başlayalım. IO-Link giderek yanlısı için kullanılmakta olan bir seri haberleşme protokolü eş üzerinden çalışır ve otomasyon endüstrisi tarafından oluşturulan güçlü bir standartı haline gelmiştir.

İletişim protokolü tasarlama ihtiyaçları basit ve esnek bir model ile IO-Link büyük üreticilerin cihazlar arasında bilgi alışverişi için evrensel ihtiyacından kaynaklanıyordu. Böylelikle, Sick, Murr ve Balluff gibi endüstri için ana sensör üreticileri ve bileşen üretim şirketleri bir araya gelerek endüstri USB’si olarak adlandırılan uluslararası konsorsiyum IO-Link’i oluşturdular.

Böylelikle Endüstri 4.0 geleceği ASi ağı, CANbus, DeviceNet, profibus gibi ağlar yıllardır piyasadadır. Endüstri için ekipman tasarımcıları bu ağları makine montajı, motor yol vericiler, kontrol için basitleştirilmiş giriş ve çıkış yapılandırması gibi çeşitli uygulamalarda kullanır.

Her ağda bağlanabilen sınırlı sayıda cihaz bulunur ve her cihaz bir düğüm adresi veya IP adresi ile belirlenir. IO-Link yüksek esneklik ve sadelik kabiliyetlerinden dışına taşabilir standart ağını kullanmaya başladı.

IO-Link Hakkında Bilmem Gerekenler Nelerdir?

Adrese göre birden çok akıllı cihaz

IO-Link’in ilk temel faydası olarak birden çok akıllı cihazın ağ üzerinde tek bir adrese bağlanmasına ve böylece bir ağa daha fazla cihazın bağlanmasına izin vermektir.

Akıllı cihaz IO-Link örnekleri blok I / O, valf bloğu konektörleri, sensör ölçümü,

optik renk sensörü ve RFID sistemleridir .

Daha yüksek düzeyde esneklik

IO-Link’in ikinci temel faydası, akıllı cihazların kolay parametre yüklenmesi ve yapılandırılmasına izin vermesidir.

Operatörün her tarif değişikliğinde cihazları yeniden programlaması gerekmediğinden dolayı üretim sürecinde daha fazla esneklik sağlamaktadır.

Basit cihaz değişimi

Basit cihaz değişimi ile kontrolörün doğrudan yedek cihazında parametreleri indirmek için mümkün olan tanır.

Bakım ekiplerinin son teknoloji bir cihazın nasıl yeniden programlanacağını bulmak için değerli üretim zamanı harcamasına gerek kalmaz.

IO-Link, Açık bir Üreticiler Konsorsiyumudur

Oluşan konsorsiyum ile birlikte büyük sensör, ağ ve endüstriyel donanım üreticilerinin çoğu bu gruba aktif olarak katılmaktadır.

Düzenli olarak yeni ürünler piyasaya sürülüyor ve IO-Link Kuzey, Güney Amerika, Asya ve Avrupa’da yer kazanmaktadır.

Basit noktadan noktaya seri iletişim

IO-Link’in nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olması gerekenler için, iki cihaz arasındaki iletişimi belirtmek için sadece bir seri noktadır.

Ölçüm lazeri standart bir 3 telli sensör kablosu yoluyla bir profibus IO-Link ana cihazına bağlanır .

Tüm ölçüm verileri genellikle IO-Link kullanılarak iletilir ve kontrolör üzerinde basit bir bit seti olarak işlenir.

IO-Link Üzerinden Seyahat Eden Veriler

İşlem verileri

Her iletişim döngüsünde güncellenir ve 1 bit ile 32 bayt arasında bilgi içerebilir.

Giriş veya çıkış verileri sensörün en son durumunu gösterir veya aktüatörü istenen durumunu iletir.

Servis verileri

Hizmet Protokolü Veri Birimleri ile kullanıcının cihaz hakkında ayrıntılı bilgi almasına izin verir.

On altı bin bloğa kadar iletişim kurar ve temel cihaz bilgilerinden ve çok daha gelişmiş bilgilere kadar her şeyi iletebilir.

Elde edilen bilginin bazı bölümleri protokol için standarttır, ancak cihaz üreticileri gerekli bilgileri veya yapılandırmayı sağlayabilir.

Etkinlikler

Olaylar, süreç verilerine çok nadiren dahil edilir, ancak yine de bir SPDU’ya danışılmasını beklemeden rapor edilmeleri gerektirir.

IO-Link olay özelliği kullanılarak iletilebilirler ve bir alarm veya bilgilendirme mesajı hakkında satıcıya özgü bilgilerin bulundukları anda teslim edilmesini sağlar.

Neden IO-Link

Neden IO-Link tercih etmeliyiz? Gördüğümüz gibi, sektörde geniş desteği olan güçlü, ancak basit bir protokoldür. IO-Link’i kullanmanın birçok nedeni vardır ve dijital veya analog sensöre sahip hemen hemen tüm yerlerde sensör hakkında daha fazla bilgi ve daha fazla konfigürasyon ve kontrol elde etmek mümkün olacaktır.

  • Otomasyon sisteminin kurulumundan çalıştırılmasına ve bakımına kadar büyük avantaj sunmaktadır.
  • İster yeni bir sistem kurun, ister mevcut bir sistemi uyarlayın, IO-Link bir sistemin kurulumunu ve devreye alınmasını geleneksel makine kurulumlarından çok daha ucuz hale getirir.
  • Standart konektörler ve kablolar, kablolama karmaşıklığını azaltarak özel kablo, konektör veya sonlandırma ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.
  • IO-Link’in parametre yüklenmesi, standartlaştırılmış arayüzleri aracılığıyla sensörlerin yeni konfigürasyonunu basitleştirdiğini de belirtmek gerekir.
  • IO-Link’in cihazları tanımlama ve cihaz parametrelerine erişim sağlama yeteneği , eski sensörler ve aktüatörleri tarafından sunulandan çok daha fazla kontrol sunar.
  • Parametre ile otomatikleştirilebildiğinden, üretimin manuel olarak yeniden yapılandırılmasıyla ilişkili kesinti süresi de azaltılabilir veya ortadan kaldırılabilir.
  • IO-Link korumak ve maksimize etmek için gerekli bilgilere sınıfının en iyi erişim sağlayan üretkenliği bir ağ otomasyonu sunmaktadır.
  • IO-Link olayları , sorunları ve olası işlem hatalarını oluşmadan önce tanımlamaya yardımcı olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here