IOT ekosistemine karşı ortaya çıkan donanım tehditleri

IOT ekosistemi son yıllarda teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte sıklıkla gündeme gelmektedir. Gündemde olmanın getirdiği dezavantajlardan biri ekosisteme karşı ortaya çıkan donanım tehditlerinin konumudur. Peki IOT nedir?

IOT kısaltmasının açılımı “Internet Of Things” olarak bilinir. Türkçe karşılığı ise “Nesnelerin İnterneti” olarak tercüme edilir. Tam anlamı ile tanımlanması bir hayli zordur çünkü IOT oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Bir anlamda internet dünyası üzerindeki her şeyin birbiri ile bağlantısını sağlayan bir ağ olarak değerlendirilebilir. IOT’nin bilgi aktarımı üzerindeki bu denli etkin gücü aynı zamanda satış ve pazarlama alanında da kendisini göstermesini sağlamakta.

Peki bu denli ses getiren IOT ekosisteminin olumsuz yönleri nelerdir? IOT ekosistemine karşı ortaya çıkan donanım tehditleri nelerdir?

IOT ekosistemi için donanım bileşenlerinin bütünlüğü sistemin başarılı bir şekilde işlemesi için büyük önem taşır. Ancak şu an donanım bileşeni olarak adlandırılan bu araçların adressiz bırakılması da kritik anlamda tehdit unsuru olarak görülmektedir. IOT ve donanım tehditleri hakkında en çok merak edilenler yazımızda.

IOT Güvenliği

IOT ekosisteminin güvenlik odağı, IOT cihazlarından iletilen verilen var olan çözüm yığınını engellememesi üzerine kurulmuştur. Birçok ağ protokolü tarafından standart olarak kullanılan şifreleme yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan biri de uçtan uca AES şifreleme yöntemidir. Bu yöntemler iyi korunan ve zamanında test edilmiş yöntemlerdir. Saldırganlar bu tarz şifreleme yöntemlerini geçmek için çok çaba harcamalıdır. Bu nedenle saldırganlar tarafından pek tercih edilmez.

Son yıllarda en çok görülen saldırı yöntemlerinden biri de bir sunucunun (bu bir hizmet veya ağ da olabilir) trafiğini, internet trafiği seline boğmak ve bir çeşit dağıtma girişiminde bulunmaktır. Saldırının IoT ekosistemini bozduğu bir geçektir. Saldırı ile birlikte iletilen veriler kötü amaçlı olmasa dahi ekosisteme büyük zarar vermektedir. Bu saldırılara verilen ad ise DDOS saldırılarıdır.

Nano Ölçek

Bilgisayarların mikroişlemcileri neredeyse milyarlarca transistörden oluşur. Transistörler ise girişin voltajlarına bağlı olarak elektronların çıkışa akması için izin veren veya vermeyen kapılardır. Günümüzde transistörler nano ölçek boyutlarında küçülmüştür. Teknolojinin bir sonu olarak nana ölçeğe kadar küçüklen transistörler ise bir çeşit kapı görevi gördükleri için hala risk teşkil edebilmektedir.

Bit Flip

Bit Flip, bilgisayar terminolojisinde 0 olarak var olan bit değeri 1’e çevirmek ya da tam tersini yapmak anlamlarına gelmektedir. Teorik olarak, bir dalga etkili elektron yeterince küçük bir kapıya sahip bir transistörle karşılaştığında ortaya kuantum tünelleme meydana gelebilir. Bu tünellemenin meydana gelmesi ile 0 olan bit değeri 1’e dönüşür.

Bit çevirme işleminin gerçekleşebiliyor olması IoT ekosistemi için büyük bir tehdittir. Günümüzde 5nm düğümler kullanan transistörler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yakın zamanda 3nm düğümler kullanan transistörler de piyasaya sürülecek. Bu IoT ekosistemi için tehdidin büyüdüğü anlamına gelmekte.

Sensör Bütünlüğü

Donanımın bütünlüğe sahip olması ekosistem için büyük önem taşır. Erişim yetkisi söz konusu olduğunda test edilmiş ve sağlıklı erişim yetkisi veren yollar kullanılmalıdır. Bütünlüğün korunması IoT ekosisteminin sağlığı için önemlidir. Ayrıca ekosistemin doğru çalışabilmesi için donanımın bütünlüğünün korunması gerekir. Üretim protokolleri tercih edilirken mutlaka test edilmiş protokoller tercih edilmelidir.

Günümüzde IoT ekosistemini tehdit eden asıl unsurlar güvenlik, nano ölçek, bit flip ve sensör bütünlüğü olarak ele alınabilir. Bu hususlarda güvenliğin tam olarak sağlanması IoT ekosisteminin korunması için büyük önem taşır. Ekosistemin sağlığı tehditler için hazırlanan güvenlik duvarlarına bağlıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here