IoT SIM Kart Nedir

IoT/M2M SIM kartı, akıllı telefonlar gibi kişisel mobil cihazlarda kullanılan ve IoT cihazları için tasarlanmış ek özelliklere sahip geleneksel SIM kartların bir çeşididir. IoT sim kartlar; daha dayanıklı, daha güvenli ve esnektir.

SIM kartlar, ana bilgisayar ağıyla bağlantı kurarak, cihazınız ile IoT platformunuz arasında veri aktararak çalışır. Bu amaç için teknik olarak geleneksel SIM kartları kullanabilirsiniz, ancak çoğu IoT projesinin ihtiyaçlarını karşılayacak donanıma sahip olmadıkları için önerilmez.

IoT cihazlarının, telefonlar ve tabletler gibi diğer akıllı cihazlardan benzersiz ihtiyaçları vardır. Neredeyse her zaman güvenli bir bağlantı sürdürebilmeleri, daha zorlu koşullarda hayatta kalabilmeleri ve IoT projenizin hedefleri doğrultusunda özel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri gerekir. IoT SIM’ler, geleneksel SIM’ler gibi cihazlarınızı internete bağlı tutmak gibi ortak bir özelliğe sahip olsa da; geleneksel SIM’lerden farklı olarak uzaktan yönetilebilir bir yapıya sahiptirler. IoT SIM’ler toplu olarak, normal SIM’ler ise bireysek bir tüketici tarafından birer birer etkinleştirilirler.

IoT SIM’leri, veri planı toplamalarını desteklemek için de oluşturulur. Bu, bir IoT projesine eklenen her SIM’in o projenin veri üst sınırını artırdığı anlamına gelir. Bu tür bir veri planı, IoT projelerini daha uygun maliyetli ve uygun maliyetli hale getirir.

IoT SIM’ler Ne Kadar Dayanıklıdır?

IoT cihazları genellikle sert rüzgarlara, olağanüstü yüksek veya düşük sıcaklıklara, suya ve aşırı harekete maruz kalan zorlu koşullarda hayatta kalmak zorundadır. Bu nedenle, geleneksel muadillerinden önemli ölçüde daha sağlam olacak şekilde üretilmiştir.

IoT SIM kartlar da; IoT cihazlar ile aynı zorlu koşullarda bulunduğunda dayanıklı olması için, endüstriyel sınıf SIM teknikleri kullanılarak oluşturulmuştur. Bu onları korozyona ve hava koşullarına karşı çok daha dayanıklı hale getirir. Ayrıca aşırı titreşimlerin yanı sıra -40°C ila 105°C (-40°F ila 221°F) arasındaki sıcaklıklara dayanacak şekilde yapılmıştır.

Bu durum, IoT cihazlarınızı zorlu koşulların olduğu bir ortama sokarken, IoT SIM kartınızın bozulma endişesi yaşamamanızı sağlar.

IoT SIM Ömrü ile Standart SIM Ömrü Karşılaştırması

IoT SIM kartların ömrü, IoT cihazların hangi ortamlarda kullanılacağına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Geleneksel SIM’lerin yalnızca yaklaşık üç yıllık bir ömrü vardır ve bu, Makineden Makineye (M2M) bir ağda pratik olamayacak kadar kısadır.

IoT/M2M SIM’ler, her biri farklı bir ömre sahip birkaç farklı form faktöründe gelir. Son derece dayanıklıdırlar ve çoğu değiştirilmeden önce on yıla kadar dayanabilir. Gömülü SIM‘ler, cihazlarınıza yüzeye monte edilmeleri ve vakum sızdırmazlığına sahip olmaları nedeniyle özellikle dayanıklıdır. Bu, onları çok zorlu ortam koşullarında bile on yıldan fazla sürdürülebilir bir seçim haline getirir.

Yönlendirilmiş ve Yönlendirilmemiş Çoklu Ağ Açık Dolaşım IoT Sim Kart

IoT cihazlarının önemli bir kısmı uzak veya mobildir ve birden çok ağda dolaşım gerektirir. Ancak dolaşım sırasında SIM’inizin birincil ağınızın dışına bağlanma şekli farklı olabilir. Tüketici SIM’lerinden farklı olarak, IoT SIM kartları, ihtiyaçlarınıza göre yönlendirilen veya yönlendirilmeyen çoklu ağ dolaşımı sunabilir.

Yönlendirilmiş IoT SIM kartları, daha güçlü bir ağ mevcut olsa bile sağlayıcınızın ağını tercih eder. Tamamen kapsama alanı dışına çıkana kadar sağlayıcınızın ağına bağlı kalacaklar, bu da IoT cihazlarının bağlantısını kaybetmesine veya çok zayıf bir sinyalle çalışmasına neden olabilir.

Yönlendirilmeyen ağlar, mevcut ağlara öncelik vermez ve orijinal sağlayıcının ağı olmasa bile mevcut en güçlü ağa bağlanır. Bu, operatörler arasında yönlendirmeli SIM’lerin en güçlü sinyale atlamasına izin veren belirli anlaşmalar yoluyla yapılabilir. Yönlendirilmemiş bağlantılar, özellikle tıbbi cihazlar veya navigasyon cihazı gibi birçok IoT cihazının kesintisiz bağlantı sağlaması için çok önemlidir.

IoT SIM Modelleri

IoT SIM kart nedir? Nasıl çalışır? Gibi konuları detaylı inceleyerek, IoT SIM kartları hakkında detaylı bilgi sahibi olduk. Üç IoT SIM modeli vardır.

Standart IoT SIM’leri

Bunlar IoT için tasarlanmış SIM kartlardır, ancak yine de geleneksel SIM kartların omurgası üzerine inşa edilmiştir. Böylece, ekstra dayanıklılık yükü olmadan IoT cihazlarınızı bağlı ve yönetilebilir durumda tutmak için ihtiyaç duyulan özelliklere sahiptir. Bunlar, daha basit, daha az zorlu ortamlarda IoT cihazları için iyi çalışır.

Endüstriyel IoT SIM’leri

Endüstriyel IoT SIM’leri çok daha dayanıklıdır ve zorlu koşullarda kullanmak üzere tasarlanmıştır. Yüksek ve düşük sıcaklıklara, titreşimlere, korozyona gibi zorlu şartlara karşı dayanıklıdırlar.

Otomotiv IoT SIM’leri

Endüstriyel IoT SIM’lerine benzer şekilde, Otomotiv SIM’leri, özellikle bağlı motorlu araçlar söz konusu olduğunda, standart SIM’lerden çok daha dayanıklı olacak şekilde üretilmiştir. Bunlar daha aşırı sıcaklıklara, hava koşullarına ve hareketli araçlarla birlikte gelen titreşimlere ve hareketlere karşı dayanıklıdırlar.

Endüstriyel IoT SIM çesitleri

Doğru SIM Form Faktörünü Seçme

Tam Boyut (1FF)

Bu, bir kredi kartının boyutuyla ilgili en büyük SIM kart form faktörüdür. Artık çoğu modern cihazda kullanılmamaktadır.

Mini SIM (2FF)

Mini SIM, 25 mm x 15 mm x 0,76 mm ölçülerinde bir SIM kart boyutudur. Genellikle araçlar, otomatlar ve ödeme noktaları gibi cihazlarda kullanılır.

Mikro SIM (3FF)

Mikro SIM, Mini SIM’ın yarısı kadardır ve tabletler, GPS, mHealth ve diğer mobil IoT cihazları gibi daha taşınabilir cihazlarda kullanılır.

Nano SIM (4FF)

Nano-SIM, mikro varyasyondan %40 daha küçüktür ve bu da onu küçük IoT cihazları için harika kılar. Ancak bu SIM’ler çok iyi korunmadıkları için zorlu ortamlardaki cihazlar için önerilmez.

Yerleşik SIM (MFF2)

eSIM olarak da bilinen gömülü SIM’ler, IoT cihazları için en popüler seçenektir. Bu SIM’ler doğrudan IoT cihazlarınıza lehimlenmiştir, dolayısıyla bunları takmanıza gerek yoktur. Yalnızca 6 mm x 5 mm x 1 mm boyutlarındadırlar ve en dayanıklı IoT SIM seçeneklerinden biridir.

eSIM Nedir? Nasıl Çalışır?

Evrensel Entegre Devre Kartı (UICC), belirli bir mobil ağdaki bir cihazı tanımlamaya yardımcı olan SIM kartlardaki işlevselliğin bir parçasıdır. Tarihsel olarak bu, SIM kartların statik bir öğesi olmuştur, yani her SIM kart için onunla ilişkili bir evrensel entegre devre kartı vardır.

UICC’nin başka bir fiziksel SIM’e geçiş yapması mümkündür, ancak geçerse, artık orijinal SIM ile ilişkili değildir. Evrensel Entegre Devre Kartı, SIM’ler arasında profil taşıma ihtiyacını ortadan kaldırır ve kablosuz ağ üzerinden profil aktarımlarına olanak tanır. Bu, tek bir SIM’de birden fazla UICC barındırma gibi bir dizi olasılık açar. eUICC ile ilişkili hizmetler, uzaktan sağlama yeteneklerine bağlı olarak genellikle eSIM, yerleşik SIM veya dijital SIM olarak adlandırılır.

Bunun sonuçları büyüleyici, ancak eSIM’in ortaya çıkışı, dikkate alınması gereken bazı yeni şeyler de sunuyor.

IoT SIM Kartlarının Güvenliğini Sağlama

IoT proje yöneticilerinin IoT teknolojisiyle hızla karşılaştığı bir endişe güvenliktir. Her IoT cihazının merkezi ağa erişimi vardır, veri yükleyebilir, indirebilir ve alabilir, bu da güvenlik riski oluşturur. Akıllı şehirler gibi belirli IoT projeleri doğası gereği, IoT cihazlarını halkın erişebileceği bir yere yerleştireceği de ayrı bir güvenlik riski anlamına geliyor.

Bu nedenlerle, IoT cihazlarınızı olabildiğince güvenli tutmak birinci önceliktir ve buna IoT SIM’lerinizi güvende tutmak da dahildir. IoT SIM kartlarını güvende tutmanın en yaygın yollarından biri özel bir APN’dir.

Standart, paylaşılan bir mobil ağ operatörünün aksine, özel bir APN kullanan bir SIM, yalnızca kendisi ile bu ağı kullanmak üzere programlanmış diğer SIM’ler arasında paylaşılan sınırlı bir ağa bağlanabilir. Bu sınırlı bağlantı, sizin ve aynı operatöre bağlı herhangi birinin aynı ağı kullandığı geleneksel cep telefonundan farklıdır.

Özel APN Ağı Nedir ve IoT SIM’in Neden Buna İhtiyacı Var?

APN, erişim noktası adının kısaltmasıdır, belirli bir ağ ile ona bağlanmaya çalışan cihazlar arasında aracı görevi görür. Bir APN ağına bağlanmak isteyen herhangi bir cihaz, o ağa erişmek için özel olarak programlanmış bir SIM’e ihtiyaç duyar.

Özel APN’leri kullanmanın, başta güvenlik olmak üzere, çeşitli faydaları vardır. Özel bir APN ağındaki cihazlara yalnızca erişmeye programlandıkları ağ üzerinden erişilebilir. APN ağınıza erişimi olmayan birinin IoT cihazlarınıza bağlanması mümkün değildir.

Bunlar dışında; özel bir APN ağına sahip olmak, bu ağı yalnızca diğer cihazlarınızla paylaşacağınız anlamına gelir. Bu, bant genişliğinin tüketici düzeyindeki cihazlarla paylaşılması nedeniyle ağınızın tıkanmasını önleyecektir.

Statik IP SIM Kart Nedir?

Sabit bir IP adresine sahip IoT/M2M SIM kart, IP adresi asla değişmeyecek olan karttır. Bu, cihazlar nerede olursa olsun, sabit bir IP adresiyle cihazlarınıza daha güvenilir ve güvenli bir şekilde erişmenizi sağlar, bu aslında IoT dünyasında bir zorunluluktur.

Statik IP Adresi Nedir ve Neden İhtiyaç Vardır?

Bir IP adresi, bir binanın adresine benzer şekilde, internete erişirken cihazınızın kimliğidir. IP adresleri dinamik ve statik olmak üzere iki çeşittir.

Dinamik IP adresleri genellikle tüketici cihazlarında kullanılır ve bir cihaz internete her bağlandığında değişir. Bu, dinamik IP adresleri kullanan cihazları takip etmeyi zorlaştırabilir; bu, tüketici gizliliği için faydalıdır, ancak bir IoT cihazları sistemini takip etmeye çalışırken o kadar da faydalı değildir.

Statik IP adresleri veya sabit IP adresleri, bir cihaz internete kaç kez bağlanırsa bağlansın asla değişmeyecek adreslerdir. Bu nedenle, IoT cihazlarınızın hepsinin sabit IP adresleri varsa, ihtiyaç duyduğunuzda onlara belirli IP adreslerinden erişebilirsiniz. Bu size IoT cihazlarınızın garantili görünürlüğünü ve kontrolünün yanı sıra eksiksiz uçtan uca güvenlik ve şifreleme sağlar.

Cihaz Performansını Etkilemeden Sim IoT Güvenliği Nasıl Sağlanır?

IoT cihazlarının karşılaştığı bir diğer zorluk, cihazlarınızın iş yüküne çok fazla eklemeden güvenlik önlemleri uygulamaktır. İşlemci kapasitesinde küçük bir artış bile, IoT ağınızdaki yüzlerce/binlerce cihazla çarpıldığında, şaşırtıcı derecede önemli bir yatırıma dönüşebilir.

IoT cihazlarınız için en büyük tehdit, halka açık internet kaynaklarına bağlanmak olacaktır. Wi-Fi veya geleneksel hücresel ağ gibi genel internete bağlanan herhangi bir cihaz, internete bağlı diğer tüm cihazlara maruz kalır.

Neyse ki, bu güvenlik açığıyla VPN’lerle mücadele edebilirsiniz. Bir VPN, sanal özel ağ, cihazlarınızın internet bağlantısını şifreler, böylece internetteki diğer cihazların hiçbiri cihazınıza erişemez veya verilerini görüntüleyemez. Hepsinden iyisi, bu, IoT cihazlarınıza herhangi bir ek işlemci gereksinimi eklemeden yapılabilir.

IPsec VPN Nedi? Iot SIM’i Nasıl Güvenli Hale Getirir?

IPsec VPN‘ler, VPN’nizi güvende tutmak için IPsec protokolünü kullanan bir VPN alt kümesidir. IPsec VPN‘ler, ağınız üzerinden hassas verileri aktarmak için ideal hale getiren mevcut en güvenli VPN’lerdir.

İnternet Protokolü Güvenliğinin kısaltması olan IPsec protokolü, üzerinden gönderilen verilerin kimliğini doğrulayan ve şifreleyen bir güvenlik önlemidir. Üzerinden bağlanan her cihazın güvenilir bir cihaz olmasını, iletilen tüm verilerin güvenli olmasını ve aktarılan tüm verilerin şifrelenmesini ve olası tehditlerden korunmasını sağlar.

IPsec VPN’leri kullanan IoT projeleri, bir VPN aracılığıyla size mümkün olan en yüksek düzeyde güvenlik sağlar. Ayrıca tüm bu güvenlik özellikleri ağınız tarafından yürütüleceği için IoT cihazlarınıza da fazladan bir yük olmaz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here