ip kamera nedir

IP kamera, üst kısmında ve ya genellikle alt kısmında bulunan bir sensör yardımıyla görüntüleri kaydeden ve kaydettiği bu görüntüleri ağ sistemleri üzerinden gönderen bir yapıya sahiptirler.

Bu kameraların çalışabilmesi için herhangi bir şekilde bir kayıt kartına gerek yoktur. Bu bakımından son teknoloji olarak görülmektedirler. Bu kameralara önceden belirlenenen bir internet sistemi üzerinden erişim sağlanabilmektedir. Nerede ve nasıl kullanıldığına göre değişen bir özellikleri vardır. Buna göre 2 ye ayrılmaktadırlar.

Birincisi kablolu ip kamera, ikincisi de kablosuz ip kameradır. Bu kameraların aldığı görüntüleri herhangi bir masa üstü bilgisayar, diz üstü bilgisayar, telefon ve ya tablet üzerinden görüntülenebilmektedir. Ayrıca en önemli ve işe yarayan özellikleri bu kameraların ayarlanabilir bir sistem yapısına sahip olmalarıdır.

Yani bu kameralarla alarm sistemi kurulabilmektedir. Böylece hareketi algılayabilen bu kameralar sayesinde hırsızlık gibi durumlarda alarm sistemini devreye sokmanız mümkündür.

IP Kameralar Nasıl Çalışır?

En temel şekilde anlatmak gerekirse bu kameralar yakaladıkları her görüntüyü belirlenen ve ister o an takip edilebilecek isterse kaydetme özelliğinden faydalanarak daha sonra izlenebilecek olan bir ağ sistemi üzerine göndermektedir.  Çalışma sistemi bu temel prensip üzerine kurulmuştur. Yani bu kameralar anlık bir kaydetme cihazı olarak algılanabilir.

Ip kamera, içinde bulunan senyörlerin aracılığı ile kayıt ettikleri görüntüleri, dijital bir veriye çevirip uzaktan bağlantılı olduğu ağ üzerine gönderebilmektedir. Böylece daha sonrasında ve ya anlık olarak bu görüntülere ulaşılabilmektedir. Bu kameraların kendilerine ait IP numaraları bulunmaktadır. Bu yüzden herhangi bir ağ sistemi gibi kolay bir şekilde programlanabilmektedirler. Bu sistemin çalışabilmesi için önceden programlanma ve kurulumun yapılmış olması gerekmektedir.

Böylece IP kameraları depolama yapabilme, alarm sistemi oluşturma gibi birçok avantajlı sistem haline getirebilmektesiniz. Ayrıca bu IP kameralar analog kameraların aksine ses de kaydedebilmektedirler. Bu özelliği kullanabilmek için yine bir kurulum ve programlamaya ihtiyaç vardır. Bu işlemlerden sonra IP kamera ses ve görüntü kaydetmeye hazır hale gelecektir.

ip kameralar analog olan diğer kamera sistemlerinden farklı olarak çalışmaktadırlar. Öncelikle en önemli farkı bilgisayar ve ya kayıt cihazı gibi başka bir güç sağlayışına ihtiyaç olmadan çalışmaktadırlar. Böylece ağ üzerine direk görüntü aktarabilmektedirler. Ancak analog kameralar bu işlemi daha az görüntü kalitesi ile bir kayıt cihazına ve ya bilgisayara bağlı olarak yapabilmektedir. Bu IP kameraların tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden biridir. Ayrıca IP kameraların sistemsel olarak programlanabilmesi çok büyük bir avantaj olabilmektedir.

Hırsız, yangın gibi kötü sonuçlara yol açabilecek durumlarda IP kameraların alarm sistemine yaraması büyük bir avantajdır. Bunun dışında IP kameraların bakımı ve ara yüz kullanım özellikleri oldukça basittir. Örneğin bir iş yerine sahipsiniz, bu iş yerinde bulunan her bir bölüme bu IP kameralardan yerleştirerek gereksiz kablo angaryasından kurtulup görüntüleri tek bir ağ üzerine toplayarak hem maddi hem manevi fazlalıklardan kurtulmuş olursunuz. Böylece iş yerinizin takibini kolay bir şekilde sağlamış olursunuz.

IP Kamera Nerelerde Kullanılabilir?

IP kamera sistemleri aklınıza gelebilecek her yerde rahatlıkla kullanılabilecek birçok avantajlı özelliğe sahip bir sistemdir. Bu kamera sistemini bebeğinizi kontrol etmek için evde ve ya hırsızları evinizden uzak tutmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca büyük fabrikalarda, küçük işletmelerde gibi birçok kullanım yeri vardır.

IP kameraların kullanımı analog kameralara göre daha kolay ve daha avantajlı olduğundan kullanım yerinde herhangi bir sınırlama olmasına gerek yoktur. Bu yüzden son teknoloji bu sistem sıkça tercih edilmektedir. Ayrıca günümüz güvenlik sistemlerinde de bu kameraya geçilmiştir. Bunun nedeni iP kameraların görüntü kalitesinin çok yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Uzaktan ve ya yakından fark etmeksizin IP kameranın yakaladığı görüntü kesinlikle analog kameralara göre daha kaliteli daha işe yarar görüntülerdir. Günümüzde birçok suçun ortaya çıkmasında da çok faydalı olan bu sistem sayesinde artık bazı suçların takibi daha kolay yapılabilmektedir.

Ip kamerada analog kameradan farklı olarak isterseniz bir kamerayı bilgisayarınıza ve ya diğer cihazlara yönlendirebilirken isterseniz birden fazla kamerayı yönlendirebilirsiniz. Bunun için herhangi bir şekilde aparata kullanmanız gereksiz kablo ile uğraşmanıza gerek yoktur. Analog kameralarda ortak olarak 65 adet kamera kullanılabilirken IP kamerada bu sayı 257’ye çıkmaktadır. Başlı başına bu özellik bile IP kamerayı tercih etme sebebidir.

IP kameraların AVM gibi insan yoğunluğunu çok olduğu yerlerde tercih edilmesinin sebebi, bu kameraların analiz özelliğinin olmasından kaynaklanmaktadır.  Kişi sayımı yapabilen bu cihazlar ayrıca alan yoğunluğu gibi, yüz tespiti gibi AVM’ler için son derece avantajlı birçok özelliğe sahiptirler.

Otoparkta kullanılan IP kameralar plaka okuyabilme özelliklerinden dolayı tercih edilmektedirler. Buna göre aylık abonelerin ücretlendirilmesinden bu özellik kolaylık sağlamaktadır. Bu kullanım alanları çoğaltılabilir. Analog kameraların artık kullanılmadığı birçok alanda bu kameralar rahatlıkla kullanılmaktadır.  Son teknolojinin avantaj haline getirilmesi hem maddi olarak hem de manevi olarak daha tercih edilebilen özelliklere sahiptir.

IP Kamera kullanmak için neler gereklidir?

Bir IP Kamera, Yüksek Hızlı İnternet bağlantısı (DSL gibi), bir yönlendirici ve ethernet kablosu gerektirir. Verileri görüntülemek için bir bilgisayara ihtiyaç vardır, ancak kamera bilgisayardan bağımsız olarak çalışır.

IP Kameram Güvenli mi?

Görüntüler şifrelenir ve bir Kullanıcı Adı ve Şifre yardımı ile yetkili kullanıcıya kontrol erişimi verilir. Bu, yetkisiz kişilerin kameranıza erişmesini önlemeye yardımcı olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here