ıp65 koruma sınıfı

IP kodunun elektrik panonuzdaki anlamını bilmenin önemi büyüktür. Bu yazımızda sizler için IP koruma sınıfı nedir? IP koruma sınıfı, elektrik malzemelerinde ne anlama geldiğini açıklıyoruz.

Binaların, fabrikaların, otellerin, apartmanların ihtiyaçları için elektrik panoları sipariş ederken, elektrik panolarının IP derecesini öğrenebilirsiniz. IP, Uluslararası Koruma anlamına gelir. IP yazma standardını “IP” takip eder ve ardından arkasında iki sayı vardır.

Örnek 1: IP54. ‘5’ olan ilk sayı, toz ve yabancı maddelerden korunma türünü gösterir. ‘4’ olan ikinci sayı, sudan korunma türünü gösterir. 0 ile 6 arasındaki sayılar koruma seviyesini gösterir. Sayı ne kadar yüksekse, sağlanan koruma o kadar iyi olur.

Örnek 2: IP65 , sayıların koruma derecesini tanımladığı yer. İlk rakam, ekipmanın partiküllere karşı ne ölçüde korunduğunu veya hangi kişilerin kapalı tehlikelerden korunduğunu gösterir. İkinci rakam suya karşı korumanın kapsamını gösterir. Tablodaki ifadeler tam olarak standartlar belgesinde kullanıldığı gibi değildir, ancak boyutlar doğrudur.

Derecelendirmedeki ilk hane temasa ve yabancı cisimlere karşı korumadır. Derecelendirmedeki ikinci basamak su koruma faktörüdür.

Mekanik Koruma İçin İlk Hane

Mekanik Koruma İçin İlk Hane

Sudan Korunmak İçin İkinci Basamak

Sudan Korunmak İçin İkinci Basamak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here