IP adresi nedir

IP (Internet Protokolü) Adresi, ağ donanımınızın bir adresidir. Bilgisayarınızı ağınızdaki ve tüm dünyadaki diğer aygıtlara bağlamanıza yardımcı olur. Bilgisayar ağında iletişim için internet kullanan bir aygıtın diğer aygıtlardan ayırt edilmesini sağlayan, cihazınızı belirleyici numarasıdır. IP Adresi rakamlardan veya karakterlerden oluşur.

Günümüzde İnternet’teki tüm bilgisayarlar dahil olmak üzere çoğu ağ , ağda nasıl iletişim kuracağına ilişkin standart olarak TCP / IP protokolünü kullanır. TCP / IP protokolünde, bir bilgisayarın benzersiz tanımlayıcısına IP adresi denir.

IP adresleri genel IP adreslerini ve özel IP adreslerini içerir. Özel IP adreslerine yerel IP adresleri de denir.

Bu sayfada, genel IP adresi ile özel IP adresi arasındaki fark, her bir IP adresinin nasıl kontrol edileceği ve etki alanı ile olan ilişki açıklanmaktadır.

IP Adresi Türü

  1. İnternet bağlantı türü ( Genel IP adresi)
  2. İnternete bağlanmayan tür ( Özel IP adresi)

Genel IP Adresi

Genel IP adresiniz, ev veya iş ağınızın bağlı olduğu ana IP adresidir. Bu IP adresi sizi dünyaya bağlar ve tüm kullanıcılar için benzersizdir.

Birçok bilgisayar, ağ aygıtı ve kişisel bilgisayar İnternete bağlı. Bir IP adresi, bu kişisel bilgisayarların ve ağ aygıtlarının her birine atanan bir kimlik numarası olarak düşünülebilir, böylece kolayca anlaşılabilirler.

İnternete girmek ve ana sayfaya göz atmak aynı zamanda bazı sunucularda depolanan verilere göz atmak anlamına gelir.

Çok sayıda kullanıcı internete girip çıkıyor, ancak ana sayfayı kimler görüntülüyor veya erişiyor? Bu genel IP adresidir.

Başka bir deyişle, internette olmak global bir IP adresi atanması anlamına gelir. Bu genel IP adresi benzersizdir ve dünya çapında çakışmaz.

Özel IP Adresi

Özel IP adreslerine yerel IP adresleri de denir. Hem evde hem de işte, tek bir yönlendirici kullanan ve birden fazla bilgisayar kullanan artan sayıda sağlayıcı var. Kısacası, bir yönlendiricinin yönlendirici adına bir genel IP adresi vardır. Tüm İnternet iletişimleri, bilgisayarın isteği üzerine bilgi döndüren yönlendiriciler tarafından gerçekleştirilir.

Özel IP adresleri benzersiz değildir, çünkü ağınızda sınırlı sayıda cihaz vardır. Yönlendirici tarafından, iki veya üç bilgisayarınız varsa, hangisinin kim olduğunu bilemezsiniz. Özel IP adresi burada kullanılır.

Özel IP adresi 192.168.1.1 (192.168.A.B) gibi bir adrestir. Bölüm A yönlendirici üreticisine bağlı olarak değişir. B kısmı, her birine atanan benzersiz bir sayı olacaktır. Temel olarak, 1, yönlendiricinin kendisine ait olan sayıdır, bu nedenle her bilgisayar 2’den sonra bir sayıdır.

Başka bir deyişle, özel IP adresi, yönlendirici ile PC arasında ve PC ile PC arasında iletişimi sağlamak için kullanılır.

Statik IP Adresi Nedir?

Statik IP adresi basitçe değişmeyen (sabit) bir adrestir. Cihazınıza statik bir IP adresi atandıktan sonra, Ip adresiniz  cihazın devreden çıkarılıncaya veya ağ mimariniz değişene kadar aynı kalır. Statik IP adresleri genellikle sunucular veya diğer önemli ekipmanlar tarafından kullanılmaktadır.

Dinamik Bir IP Adresi Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, dinamik IP adresleri değişebilir IP adresleridir. Dinamik adresler gerektiğinde Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP) sunucuları tarafından atanır.

İnternette, evinize veya ofisinize ISS’nizin DHCP sunucusu tarafından dinamik bir IP adresi atanabilir. Ev veya iş ağınızda, cihazlarınız için dinamik IP adresi – ister kişisel bilgisayarlar, akıllı telefonlar, akışlı medya cihazları, tablet, ne var – muhtemelen ağ yönlendiriciniz tarafından atanır. Dinamik IP, tüketici ekipmanı tarafından ve tüketici ekipmanı için kullanılan standarttır.

IP Adresimi Nasıl Bulurum?

IP adresinizi bulmaya çalışırken, IPv4 ve IPv6 olarak ifade edilen iki farklı sürüm görebilirsiniz. Bilgisayar endüstrisi yavaşça IPv4’ten IPv6‘ya geçiyor, ancak çoğu amaç için sadece IPv4’ü önemsemeniz gerekiyor.

Genel IP adresinizi tanımlamanın birkaç basit yolu vardır. IP adresinizi bulmanın en kolay yolu, HMA’nın IP denetleyicisi gibi ücretsiz bir çevrimiçi araç kullanmaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here