Apple’ın akıllı cep telefonu iPhone 13; şık görünümü, mükemmel kameraları, pil ömrü ve 120 Hz ekranıyla şimdiye kadarki tartışmasız en eksiksiz iPhone modeli. Apple, iPhone 13 Pro modelinde, A15 Bionic yonga seti, 6 GB ram ve 1 TB’a kadar depolama imkânı sunuyor.

Arka tarafında üç adet 12 MP kamerası bulunan iPhone 13 Pro sadece, işlemci ve ram hızıyla değil, kamera çözünürlüğüyle de göz dolduruyor. Apple’ın gerçek amiral gemisi telefonlarından biri olan iPhone 13 Pro, tamamen yenilenen ekran teknolojisi sayesinde, düşük ışıkta bile önemli bir kamera performansı sergiliyor. iPhone 13 Pro, çok daha iyi pil performansı ve büyük ekranı sayesinde, Apple severlerin yükseltmek için beklediği iPhone serisi telefonlar arasında yer alıyor.

Ülkemizde genelde 128 GB’lık versiyonu bulunan iPhone 13 Pro’nun fiyatı 18.000 – 19.000 TL bandında satışa sunulmuş durumda. iPhone 13 Pro, gerçekten bu fiyatları hak ediyor mu? Birlikte detaylı olarak inceleyelim, kararı siz değerleri okuyucularımıza bırakalım.

iPhone 13 Pro Özellikleri

iPhone 13 Pro’yu; tasarım ve ekran, kamera, verim, pil ömrü gibi birçok açıdan inceleyeceğiz. Hazırsanız iPhone 13 Pro’nun özelliklerini inceleyelim.

  • Ağırlık: 203G
  • Boyutlar: 71,5 x 7,65 x 146.7 mm

Tasarım ve Ekran

iPhone 13 Pro, 120 Hz daha hızlı yenileme hızına sahip bir ekrana sahiptir. Diğer iPhone modellerindeki paneller 60 Hz yenileme özelliğine sahipti, bu da saniyede 60 kez yenilemeye çalıştıkları anlamına geliyordu. iPhone 13 ve iPhone 13 Pro ise 120 Hz’e kadar destekleyen ekran panelleri sayesinde, saniyede 120 kere yenileme sağlayabilir. Peki, bu ne demek? Bu en temelde, eylemlerin daha hızlı hissettirilmesini sağlar. Bir web sitesinde veya ana ekranda gezinirken hiçbir sarsıntı olmaz ve uygulamalar sorunsuz bir şekilde görüntülenir.

iPhone 13 Pro tasarım ve ekran

120 Hz’de yenileme her zaman iyi bir güç kullanımı değildir, bu nedenle bu LTPO panelleri uyarlanabilirdir. Apple’ın ProMotion olarak adlandırdığı özellik sayesinde; eldeki göreve bağlı olarak yenileme hızları arasında hareket ederler.

Örneğin; iPhone 13 Pro, oyun oynarken, 120 Hz yenileme hızına geçerek gözle görülür bir fark oluştururken, 30 fps’de çekilmiş bir Youtube videosu izliyorsanız yavaşlayarak daha düşük bir Hz hızına geçecek, kitap okurken ise 10 Hz gibi düşük bir seviyeye kadar daha da yavaşlayacaktır.

iPhone 13 Pro, OLED ekran teknolojisiyle sonsuz kontrastla derin siyahlar sunarken, parlaklık seviyeleri, gördüğüm en iyiler arasında dış mekânda okunabilirlik sağlıyor. iPhone 13 Pro, 6.1 inçlik ekran büyüklüğüyle, videolarda muhteşem bir deneyim sunmaktadır.

Kamera

iPhone 13 Pro, arkasında bulunan üç adet 12 megapiksel kamera, ön tarafında ise yine 12 megapiksel özçekim kamerası ve videografi için ekstra özellikleriyle birçok fazla seçeneğe sahip. Üçlü kamera dizisi, f/1,5 lensli 12 megapiksel genişliğinde bir sensör, 120 derecelik görüş alanı için 12 megapiksel f/1,8 ultra geniş ve 3x optik özellikli 12 megapiksel 77 mm telefotodan oluşur. Düşük ışıkta portrelere yardımcı olacak bir LiDAR sensörü de var.

Bu 12 megapiksel genişliğindeki kamera, öncekinden çok daha büyük piksellere ve daha geniş bir diyaframa sahip. Apple, bunun öncekinden 2,2 kat daha fazla ışığa izin verebileceğini ve yeni ultra geniş alanın %92 daha fazla ışık girmesine izin verebileceğini iddia ediyor.

12 megapiksel geniş kamera tek kelimeyle büyüleyici. Bu daha büyük pikseller, görüntülere daha doğal bir derinlik verirken, özellikle kürk ve saçta yakalanan ayrıntı seviyesinin harika olmasını sağlıyor. Apple’ın Akıllı HDR sistemi şimdi dördüncü yinelemesinde ve her şeyin gerçekçi görünmesini sağlarken daha zor durumlarda dinamik aralığı ve renkleri dengelemek için harika bir iş çıkarıyor.

Performans

  • Yeni A15 Bionic yonga seti
  • 6 GB RAM
  • 1 TB’a kadar depolama
  • 5G bandı

iPhone 13 Pro, AI (yapay zeka) görevleri için altı çekirdekli bir CPU, beş çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli bir sinir motoruna sahip A15 Bionic‘ yonga seti mevcuttur. Apple, Pro modellerini iPhone 13’teki dört çekirdekli sürüm yerine beş çekirdekli GPU ile donattı, ayrıca normal iPhone 13 modellerine göre 2 GB’lık bir artış ile RAM’i 6 GB’a çıkardı.

Sinematik modu, iOS 15’teki canlı metin özelliğini ve ProRaw ve ProRes çekme özelliğini destekler. Ayrıca ProMotion ekranının olabildiğince iyi çalışmasını sağlar. Apple Arcade kategorisindeki; The Pathless, Asphalt 8+, Sayonara Wild Hearts gibi iyi donanım gerektiren oyunlar sorunsuz olarak oynanabilmektedir. iPhone 13 Pro, bazı oyunlarda pil ömründen tasarruf etmek için ProMotion özelliğini devreye sokarak; menülerdeyken 60 Hz, oyundayken 120 Hz yenileme hızını kullanıyor.

iPhone 13 Pro, 5G bant desteğiyle ülkenizde 5G vericiler varsa, size yüksek hızlı internet sunuyor. Yalnız WiFi 6E desteğinin olmadığını üzülerek belirtelim. Çağrı kalitesi ve Wi-Fi sinyal alımının mükemmel olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

iPhone 13 Pro 5G

Ülkemizde genelde olan sürümü 128 GB olsa da, 256 GB, 512 GB ve 1 GB’lık sürümlerinin var olduğunu söyleyelim. 1 TB’lık sürüm iPhone için bir ilk diyebiliriz. Eğer ProRaw’da fotoğraf, ProRes’te video çekmeyi planlıyorsanız, 1 TB’lık model kullanışlı olacaktır, çünkü iPhone’larda hâlâ genişletebilir bir depolama alanı yok.

Pil Ömrü

  • Önceki iki Pro modellere göre daha iyi pil ömrüne sahiptir.
  • 100 dakikadan daha kısa sürede tam şarj olur.

Tüm iPhone 13 modellerinde, dayanıklılıktan çok dikkat çekici yükseltmeler yer aldı. iPhone 13 Pro, hem iPhone 12 Pro hem de iPhone 11 Pro’ya göre daha uzun süre pil ömrüne sahiptir. Yine de en iyi pili istiyorsanız, iPhone 13 Pro Max’ı seçin, yine de yoğun bir kullanıma rağmen iPhone 13 Pro bir günü rahat bir şekilde geçirmenizi sağlıyor.

iPhone 13 Pro, yoğun kullanım sağlanan bir günden sonra bile, %10 – 15 arasında bir şarj miktarında kalabiliyor. Yoğun kullanıma örnek olarak, gün içerisinde sürekli; sosyal medya gezintiler, Youtube’dan video izleme, Netflix’den film ve dizin izleme gibi kullanımlar yer alıyor. Yine bu durum sizin kullanımınıza göre farklılık gösterebilir, daha yoğun kullanımda farklı durumlar ortaya çıkabilir, bu örneği iPhone 13 Pro’nun pil ömrünü anlamanız için referans olarak verdik.

iPhone 13 Pro’nun pil ömründeki bu artış, daha büyük bir pil, daha verimli bir yonga seti ve ProMotion yükseltmelerinden geliyor. Şarj işlemi hâlâ Lightning ile yapılıyor. Lightning kablosu kullanarak yapılan iPhone 13 Pro şarjı süresi; 9 dakikada %15, 33 dakikada %50 ve 98 dakikada tam şarj olacak şekilde gerçekleşiyor.

Kablosuz şarjı tercih ederseniz, iPhone 13 Pro, hem standart 7.5W Qi şarjı hem de Apple’ın kendi MagSafe çözümünü destekler, MagSafe 15W’a kadar hızlı şarj sunar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here