iPhone 13 Pro Max Özellikleri

iPhone 13 Pro Max, şimdiye kadarki en iyi iPhone olmanın dışında şimdiye kadarki en iyi kamera güncellemesine sahip olan modeldir. Daha büyük ve daha iyi kamera, yüksek yenileme hızına sahip bir ekran, daha fazla pil ve yonga yükseltmesiyle karşınıza çıkan iPhone 13 Pro Max, Apple severlerin göz bebeği durumunda.

Apple iPhone 13 Pro Max’in kamerasındaki gelişmeler, daha büyük bir sensör, daha parlak bir mercek ve ultra geniş bir kamera, ancak en önemlisi de ultra geniş kamera için ilk olan otomatik odaklanma özelliğine sahip olmasıdır. Bunun dışında, biraz daha sönük bir mercekle de olsa artık 3x’e kadar daha iyi erişim sunan telefoto var. Ön taraftaki selfie kamerası teknik olarak aynı kaldıysa da, , çentik boyutundaki %20’lik bir görsel azalma oldu.

Apple, sonunda pazar trendlerine uyarak iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’i 120 Hz ekranlarla, Apple’in değimiyle ProMotion ile donattı. Uyarlanabilir yenileme hızı, yüksek yenileme hızı gerekmeyen durumlarda, 10 Hz’e kadar düşerek pili korumaktadır. Telefon ek olarak; DolbyVision desteği, bol miktarda parlaklık ve mükemmel renk sunumu içeren zaten harika bir ekran özelliğine de sahiptir.

iPhone 13 Pro Max Özellikleri

1.Tasarım ve Ekran

Sürekli büyüyen kamera çıkıntısı, içerideki daha büyük ve daha karmaşık modülleri barındırmak için bir kez daha büyüdü.  Bu yılki en önemli değişikliklerden biri, artan pil kapasitesidir bunun bir bakışta fark edilebilecek kadar olmasa da, ağırlık ve kalınlık üzerinde yalnızca küçük bir etkisi vardır.

160.8 mm boy, 78.1 mm en, 7.65mm kalınlık boyutlarıyla 240 gr. Ağırlığa sahip olan iPhone 13 Pro Max, IP68 sertifikasıyla; 6 metre su altında 30 dakika kadar dayanabiliyor. iPhone ayrıca ekranında, Corning’in onlar için yaptığı sertleştirilmiş cam olan,  bir Seramik Kalkan koruyucu katmana sahiptir.

Apple iPhone 13 Pro Max‘in diğer birçok iPhone modelinden farklı olduğu bir alan da, çerçeve için malzeme seçimidir. Apple, İphone 13 Max Pro’da yaygın alüminyum yerine paslanmaz çeliği tercih ediyor. iPhone 13 Pro Max’da da önceli iPhone modellerinde olduğu gibi kontrol düzeni değişmemiş durumda, sol tarafta; iki ayarı ses düğmesi, sessiz düğmesi ve SIM kart yuvası bulunuyorken, altta Lightning portu ve arkasında bir hoparlör ve bir mikrofon bulunan birkaç delik var.

iPhone 13 Pro Max’in ekranının teknik özellikleri, dikkate değer bir istisna dışında geçen yılki modelden o kadar da farklı değil, Apple uzun süredir yüksek yenileme hızı trendini yakalıyor.

iPhone 13 Pro Max'in ekranının teknik özellikleri

iPhone 13 Pro Max’in ProMotin özelliği sayesinde, içeriğe ve etkinliğe bağlı olarak ekran yenileme hızı 10 Hz ile 120 Hz arasında değişkenlik gösteriyor.  iPhone 13 Pro Max, 6.7 inç ekran genişliğine, 1284×2778 piksel ekran çözünürlüğüne ve 458 ppi piksel yoğunluğuna sahiptir.

iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro’ya kıyasla en yüksek parlaklıkta %25 daha fazla artış vaat ediyor ve testlerde durumun böyle olduğunu kanıtlar nitelikte. Daha ilginç bir olaya değinecek olursak; iPhone 13 Pro Max, otomatik parlaklıkta 1050nit’lik yüksek bir sonuç yakalarken, manuel olarak en parlak duruma getirildiğinde sadece 850 nit’lik bir sonuç verebiliyor. Bu durumu, Apple’ın, olası yanmayı ve/veya aşırı pil tüketimini önlemek için her zaman emrinizde 1000 nit’ten fazla bir ayar istememesine bağlıyoruz, otomatik ayarda gerektiğinde kendisinin ayarlayabileceği şekilde planlamalarını normal karşılıyoruz.

ekran testi

iPhone 13 Pro Max, DCI-P3 renk alanını kapsayan geniş bir renk gamına sahip ekrana sahiptir. Telefon, uyumlu içeriği algıladığında otomatik olarak P3 moduna geçer.

2.Kamera

Apple iPhone 13 Pro Max’in kamera özellikleri inceleyecek olursak; arkadaki birincil kamera, daha büyük piksellere sahip yeni bir 12MP sensör kullanıyor, piksel aralığı, geçen yılki Pro Max’in 1,7µm’sinden 1,9µm’ye yükseldi.  Apple, sensörün genel boyutunu açıklamıyor, ancak Xperia’nın Type 1/1.7″ modelinden biraz daha büyük, Mi’nin 1/1.12″ boyutundan çok rahat bir şekilde daha küçük.

Apple, 12 Pro Max’te sensör kaydırmalı görüntü sabitlemeyi tanıttı ve tüm 13’lerdeki ana kamera bu şekilde sabitlendi. Objektif sadece başa çıkmak için odaklama ile bırakılır. Süper parlak f/1,5 diyafram açıklığına ve 26 mm eşdeğeri odak uzaklığına sahiptir.

Selfie kamerası. 1/3,6″ sensörlü ve 23 mm odak uzaklıklı f/2.2 diyafram lensli 12MP çözünürlüğe sahiptir. Maalesef selfie kamerasında otomatik odaklama yok. FaceID için yapılandırılmış hafif 3D tarayıcı burada Portre modu için de yardımcı oluyor.

iPhone 13 Pro Max kamera

iPhone 13 Pro Max, Apple görüntü işleme, Akıllı HDR, tüm kameralarda Gece Modu ve Deep Fusion gibi tüm eski özellikleri içerir. Düşük ışıklı bir sahne kendini gösterdiğinde Gece Modu simgesi otomatik olarak açılır ve elbette elde taşınırken sözde uzun pozlu bir çekim yapar. Deep Fusion, örneğin iç mekanlarda ışık koşullarının ideal olmadığı durumlarda kullanılır. Akıllı HDR ve Gece Modu yerine tetiklenir. Deep Fusion, siz deklanşöre basmadan önce dört kare, bir kez bastığınızda dört kare daha ve bir uzun pozlama çekimi kullanır.

Kamera arayüzü çoğunlukla değişmez. Modlar arasında geçiş yaparsınız ve yukarı kaydırma ile ortaya çıkarabileceğiniz birkaç ayar vardır; flaş, gece modu, canlı fotoğraf, fotoğraf en boy oranı, poz telafisi ve filtreler. Video modunda, vizörden çözünürlüğü ve kare hızını değiştirebilirsiniz.

Resimlerinizi renklendirmek ve iPhone’dan arındırmak istiyorsanız, temel global parametreleri değiştirebileceğiniz ve daha etkileyici bir görünüm elde edebileceğiniz Fotoğraf Stillerini kullanmaya her zaman başvurabilirsiniz.

Yeni telefoto kamera, ana kameranın genel havasını koruyor ve kaliteli görüntüler sunuyor. Gürültü minimum düzeydeyken keskin ve ayrıntılıdırlar. Dinamik aralık iyidir, kontrast yüksektir ve renkler kısıtlıdır ancak genel olarak hoştur.

Ultrawide, çoğunlukla, benzer sessizce yetkin bir performansla devam ediyor. Global özellikler diğerleriyle eşittir, bu nedenle renkler ve dinamik aralık harika bir uyum sağlar. Ancak piksel düzeyinde, bu çekimlerde biraz ekstra yumuşaklık ve parazitte bir artış görüyoruz. Ultrawide’ın yeni eklenen otomatik odaklama özelliği, artık onu perspektifi vurgulamak ve nesnelerin çevreleriyle nasıl ilişki kurduğunu göstermek için kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

3.Performans

En yeni Apple A15 Bionic çip, tüm iPhone 13 modellerine güç sağlar. İkinci nesil 5nm Apple çipi, 15 milyar transistör içerir. Bu, iPhone 12 telefonlarındaki A14’ten %27 daha fazladır. Yeni A15 yongası, 3,23 GHz’de maksimuma çıkan 2 büyük Avalanche çekirdeği ve 1,82 GHz’e kadar çalışan 4 küçük Blizzard çekirdeği ile hala altı çekirdekli bir işlemciye güveniyor. Pro modelleri için geliştirilmiş 5 çekirdekli Apple GPU vardır.

iPhone 13 Pro Max’da 6 GB RAM bulunmaktadır. iPhone 13 Pro Max’ın performansını görmek için, GeekBench’te test soktuğumuzda, en yeni Snapdragons veya Exynoses rahatlıkla solladı.

iPhone 13 Pro Max’ın performansı

iPhone 13 Pro Max’ın performansı 2

iPhone 13 Pro Max‘te de birkaç kararlılık testi yaptık.  Uzun vadeli performansta CPU %77’lik iyi bir performans gösterdi, yine de seviyeye hızlı düşüş güven verici değildir. Benzer şekilde, GPU performans düşüşü de oldukça hızlıydı ve 3DMark Stress testinde ilk performansının yaklaşık %67’sine kadar daha da düştü.

4.Pil Ömrü ve Şarj

iPhone 13 Pro Max, 4352 mAh pili ile en uzun pil ömrüne sahip iPhone modelidir. iPhone 13 Pro Max’ın pil ömrünü;

  • Hem Safari hem de Chrome tarayıcılarını kullanarak 60 Hz yenileme hızıyla yapılan internet gezintisi 20 saat 10 dakika,
  • Çevrimdışı video oynatma işlemini 24 saat 12 dakika,
  • Sesli aramada ise 27 saat 26 dakika olmak üzere aktif kullanıma ek olarak

Kalan sürede ise telefon beklemede kalarak toplam 121 saatlik bir pil performansı gösterdi.

iPhone 13 Pro Max, şarjı olmadan gönderilir. Testler, Apple iPhone 13 Pro Max’in hızlı şarjının genellikle 25W’ta maksimuma çıktığını gösteriyor, ancak bazı şarj cihazı modellerinde 27W’a kadar çıkabiliyor.

Kablolu şarj ile telefon şarj edildiğinde; 30 dakikada %42’ye ulaşan telefon, aynı sürede yalnızca %25’e ulaşan MagSafe kablosuz şarjdan daha hızlı. Tam şarj, kabloyla 1 saat 46 dakika sürerken, MagSafe kablosuz şarj ile 2 saat 20 dakika sürdü.

MagSafe tam şarj süresi saygındır, ancak normal kablolu olan çok rekabetçi değildir. Ayrıca değeri ne olursa olsun, iPhone 13 Pro Max 27W’a kadar şarj edebilir. Bu nedenle telefonu 65W şarj adaptörü kullanarak yeniden test etmeye karar verdik ve yarım saatte %55’lik bir görünüme sahip daha iyi bir sonuç elde ettik, tam şarj ise 1 saat 54 dakika gibi daha uzun bir zaman aldı.

 iPhone 13 Pro Max 30 dk şarj testi

 iPhone 13 Pro Max tam şarj süresi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here