ips nedir

Monitör pazarının gelişmesiyle beraber farklı özelliklerde ekranlara rastlamaktayız. Son dönemlerde sıkça adından söz ettiren IPS ekran teknolojisi  ile karşı karşıya kalırsınız. Peki IPS ekranın diğer ekran panellerinden farkı ne olabilir gelin hep beraber IPS ekran teknolojisini birlikte inceleyelim.

IPS, birçok bilgisayar monitörü-ekranı  ve telefonu da dahil olmak üzere LCD’lerde (sıvı kristal ekranlar) kullanılan bir panel teknolojisidir. Daha spesifik olarak, bir IPS paneli bir TFT LCD türüdür (veya “aktif matris” LCD’dir). LCD veya zengin renkler üretmek için paralel olarak hizalanmış Sıvı Kristal Ekran, düz panel veya elektronik görsel ekran sağlamak için ışıksız sıvı kristallerin ışık modülasyon özelliklerinin kullanılmasıdır.

İnce Film Transistörü anlamına gelen TFT, kontrast ve siyah seviyelerinin yanı sıra gelişmiş renkler için üretilmiş ve pazarlanmış bir LCD ekran çeşididir. En yaygın kullanılan iki TFT LCD türü IPS ve TN ekranlarıdır. IPS ekranlar pikselleri paralel değil paralel olacak şekilde değiştirerek daha geniş görüş açıları ve daha yüksek kalitede renk üretimi sağlar.

IPS monitörlerinin bizlere sağlamış olduğu geniş görüş açıları, ekrana bakış açımız nereden olursa olsun olağanüstü renkler elde etmenize yardımcı olur. IPS monitörleri ile TN monitörleri arasındaki en önemli farklardan biri, IPS monitörleri TN ve VA monitörlerinin performansını kolayca aşmasıdır.

İlginizi Çekebilir: Piksel Nedir?

IPS TFT Farkı

IPS (Düzlem İçi Geçiş), en yaygın TFT LCD ekran türlerinden biridir. TFT LCD, ince film transistör teknolojisini kullanan temel bir LCD ekranın görüntü kalitesini artırır. (Aktif matriks) TFT LCD’lerin bir çeşidi olan IPS LCD, daha iyi renk üretimi ve daha geniş, daha doğru görüntüleme açısı sağlayarak ekran teknolojisini daha da geliştirir. IPS TFT LCD teknolojisi, yüksek performanslı bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bir Monitörün IPS Olduğunu Nasıl Anlarız?

IPS ekrana sağdan, soldan  yukarıda ve aşağıdan farklı açılarla baktığımızda renklerin değişmediğini görürüz ve bakmış olduğumuz monitör IPS ekran teknolojisine sahiptir.

Kaynak: https://www.lenovo.com/us/en/faqs/pc-life-faqs/what-is-ips/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here