İş Zekası Nedir

İş Zekası kavramı veya iş zekası, (İngilizce kısaltması BI) temelde işletmelerde karar alma sürecini iyileştirmek amacıyla, veri işlenmesi ve verilerin kullanımı hususunda bir hayli kolaylık sağlayan  yöntemler bütünü olarak ifade edilebilir.

Ticari işletmelerde çalışma faaliyetlerine bağlı olarak çok fazla verinin gözden geçirilmesi ya da filtrelenmesi gerekebilir. Bu gibi işlemler iş zekası kapsamında yapay zeka sayesinde halledilebilmektedir. Peki tam olarak iş zekası nedir? Ne işe yarar? İş zekası avantajları nelerdir? İş zekası bileşenleri nelerdir? İş zekası hakkında merak edilenler burada.

İş Zekası Ne İşe Yarar?

İş zekası birçok yönden fonksiyonel olan bir sistem bütünüdür. İş zekası sayesinde işletmelerde bulunan ham madde hızlı bir şekilde işlenir ve talebe bağlı olarak anlamlandırılır. Daha kullanışlı hale gelen veriler ile çalışma temposu daha da hızlanır. İşletmelerde veri işleme işlemi için çalışan ve günlerini harcayan birçok personel bulunur. İş zekası adlı yapay zeka teknolojisi çalışma temposunu yavaşlatan bu durumun en hızlı ve kolay çözümlerinden biri olarak biliniyor.

İş zekası aslında çok büyük miktarlarda verilerin kısa sürelerde işlenmesine olanak tanıyan bir sistem bütünüdür. Bu nedenle işletmelerde sıkça tercih edilir. Hangi sektörde faaliyet gösterilirse gösterilsin, iş zekasından elde ettiğimiz bilgiler sayesinde, promosyonlar, planlama, finansal kontrol, maliyet optimizasyonu ve hatta ürün satış trendlerinin öne çıktığı farklı yönleri detaylandırabiliriz.

İş Zekası Araçları Ve Çözümleri

İlgili İş Zekası araçları ve metodolojileri, bunlar bazı ortak özelliklere sahiptir:

 • Bilgi erişilebilirliği, Bilgi olmadan, veri olmadan çalışacak hiçbir şey yoktur. Bu araçlar ve teknikler, kullanıcıların verilere erişimini garanti eder.
 • Karar verme desteği, Kullanıcıların ilgilerini çeken verileri seçmelerine ve işlemelerine olanak tanıyan analiz araçlarına erişim.
 • Son kullanıcıya yönelim, Kullanıcıların teknik bilgileri ile bu araçları kullanma yetenekleri arasında bağımsızlık aranır.

İş Zekası (BI) Bileşenleri Nelerdir?

İş zekası bileşenleri temelde raporlama, analiz, çözümleme, veri madenciliği, süreç madenciliği, olay analizleri, performans ölçümü, performans yönetimi gibi bileşenlerdir. Bu bileşenlerin her biri temelde BI adı altında faaliyet gösteren sistemlerdir. İş zekasının temel amacı yapay zeka kapsamında işletmelere ticari olarak destek olabilmektedir. İş zekası bileşenlerinin her biri daha hızlı ve daha güvenilir bir çalışma ortamı ve süreci oluşturulmasına olanak tanıması nedeni ile tercih edilmektedir.

İş zekası kapsamında kullanılan uygulamalar işletmeler ya da kurumların ihtiyaçlarını ortaya çıkarır ve bu ihtiyaçların giderilmesi için gerekli işlemleri gerçekleştirir.  İş zekası kapsamında uygulanan adımlar ise analiz, veri toplama, veri kategorizasyonu gibi işlemlerdir. İşletmelerin finansal olarak ihtiyaç duydukları birçok rapor, kategorize etme işlemi gibi işlemler iş zekası kapsamında yapay zeka programları ile gerçekleştirilebilmektedir.

BI kullanan işletmeler diğer işletmelere oranla çok daha kısa sürelerde daha fazla iş gerçekleştirebilmektedir. Çalışma temposundan tutun da işletmenin finansal başarısına kadar oldukça etkili olan bu yapay zeka ürünlerinin gelecekte çok daha fazla kullanılacağı tahmin ediliyor.

İş Zekası Neden Tercih Edilir?

İş zekası tercih edilme nedenleri arasında en çok bilinen maliyeti düşürmesi ve daha akılcı kararlar verilebilmesine olanak tanımasıdır. İş zekası hakkında merak edilenlerden biri de yüzlerce faaliyeti tek başına yapabilen yapay zeka sistemlerinin kullanım alanlarıdır. Birçok alanda etkin olarak işletmeleri güvenilir, bütçe dostu şekilde destekliyor olması BI sistemlerinin tercih edilme nedenleri arasına yer alıyor.

İş zekasının ortaya çıkışı da globelleşen ticari faaliyetlerdir. Küçülen dünyada işletmelerin dünyanın öbür ucuna kadar ulaşması olanaklı hale gelmektedir. BI tercih edilmesi büyük ölçekli firmaların işlemlerini gerçekleştirmek için doğrudan ve hızlı bir yol olması nedeni ile popülerliğini korumaktadır. Binlerce veriyi birkaç dakikada istediğiniz ölçeklere bağlı olarak kategorize ettiğinizi düşünün. Zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlayan bu sistem özellikle bu nedenler ile tercih edilir. Hem maddi hem de zaman açısından tam bir kazanç aracı olarak görülen iş zekası uygulamalarının gelecekte daha da gelişeceği düşünülüyor.

İş Zekası Uzmanı Nedir?

İş zekası  uzmanı, şirket operasyonlarının genel kar durumunu artırmak için sistem geliştiren ve sistemi uygulamasında sorumlu olan kişilerdir. İş zekası uzmanı görev ve sorumlulukları ise:

 • İş zekası kalitesini artırmak,
 • İş zekası verilerinin toplanması ile ilgili öncelikleri belirlemek veya firma beklentilerini yönetmek için ilgili departmanlarla iş birliği içerisinde çalışmak,
 • Yeni veri analizi süreçleri geliştirmek,
 • Stratejik karar verme sürecini desteklemek için finansal veri analizi gerçekleştirmek,
 • Şirket veri gizliliğini korumak,
 • İş zekası analizlerine yönelik periyodik raporlar oluşturmak,
 • Tüm verilerin toplanması ve kullanılması da dahil olmak üzere veri ambarını denetlemek,
 • Verilerin toplanması ve analiz edilmesi ile ilgili prosedürler oluşturmak,
 • Mesleki gelişimi sürdürmek,
 • Yıllık bütçeleme süreci için gelir tahminleri geliştirmek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here