İşbirlikçi Robotik

Endüstriyel robotlar, insanlığın gidişatını tamamen değiştirdi. Endüstri 4.0 teknolojik devrimin zirvesinde, işbirlikçi robotik, her seviyedeki şirketler için daha verimli, otomatik, güvenli ve erişilebilir ortamlar yaratmayı vaat ediyor. Giderek daha fazla şirketin dahil olduğu işbirlikçi robot hakkında bilgi edinmeden önce, işbirlikçi robotun ne olduğuna kısaca göz atalım.

İşbirlikçi robot bir başka ifadeyle cobotlar, insanlarla birlikte aynı çalışma alanını güvenli bir şekilde paylaşabilme yeteneğine sahip robotlardır.  Ekipmanların tasarımından sorumlu robotik dalına ise işbirlikçi robotik denilmektedir. Bu tür bir teknoloji, süreç otomasyonu, işbirlikçi çalışma, bulutta çalışma ve endüstriyel nesnelerin interneti (IIoT) sayesinde geniş bir dinamik talebi karşılayabilmektedir. Aynı zamanda, yüksek oranda birbirine bağlı çalışma alanları üretmeyi amaçlayan, Endüstri 4.0 olarak bilinen şeyin de temelidir. İşbirlikçi robotik, operatörleri herhangi bir operasyonel düzeyde sıkıcı ve mekanik görevlerden kurtarmak için tasarlanmıştır. Böylece daha geniş seviyelerde öne çıkabilir veya değer katabilirler.

İşbirlikçi robot hakkında kısaca bilgi edindik. İşbirlikçi robot çalışma prensibi konusuna da göz atalım. İşbirlikçi robotik, cobotlar olarak da bilinen işbirlikçi robotlar aracılığıyla çalışır. Cobotlar, insan personellerle birlikte her türlü görevi yerine getirmek üzere programlanmış robotlardır. Hatta bir çalışma masasını paylaşmak için programlanmış hafif bir mekanik estetik bir kola estetik benzeyen ekipmanlardır. Böylece operatör karar vermekten sorumluyken robot tüm tekrarlayan hassas görevleri yapar.

Cobotlar, çarpışmalardan kaçınmaları ve hareket alanlarında herhangi bir anormallik tespit etmeleri durumunda acil durdurmalar yapmalarını sağlayan kapsamlı güvenlik araçlarına sahiptir. Bu da onları çok güvenli kılar. Bir cobot, iş kalıplarını öğrenebilen yapay zekanın (AI) dahil edilmesi sayesinde, görevleri tek başına da yerine getirebilir.

İşbirlikçi Robotların Özellikleri

İşbirlikçi robot pazarı çok çeşitlidir. Her endüstrinin ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir. Ancak hepsinin bazı ortak temel özellikleri vardır. İşbirlikçi robotların özellikleri şunlardır:

 1. Sezgisel: Cobotlara eşlik eden yazılım genellikle çok basit ve sezgiseldir. Yapılandırmalarını veya devreye almalarını sağlar. Robotik konusunda ileri düzeyde bilgiye sahip olmayan kullanıcılar tarafından bile gerçekleştirilebilir.
 2. Sigorta: Cobotlar genellikle geleneksel meslektaşlarına kıyasla çok hafif malzemelerden yapılır. Bu da geniş duyusal çerçevelerine eklenir ve hassas hareketler etraflarındakiler için son derece güvenli olmalarını sağlar.
 3. Uyarlanabilir: Cobotlar çok sayıda göreve uyum sağlayabilir. Yüksek oranda eklemli hareketleri, hareketlerinde etkinlik, güvenilirlik veya hassasiyet kaybetmeden çok zorlu alanlarda bile çalışmalarını sağlar.
 4. Esnek: Cobotlar, çok kısa sürede üretim zincirindeki herhangi bir noktaya kolayca yeniden atanabilir. Hafiflikleri ve programlama kolaylıkları göz önüne alındığında, benzer araçlarla eşleştirilmesi müthiş bir esnekliğe sahiptirler.
 5. Kalibre Edilebilir: Bir cobot aynı göreve sadece yeniden atanmakla kalmaz, aynı zamanda görevleri farklı hızlarda yürütmek veya gerektiğinde farklı güç seviyeleri uygulamak için kalibre edilebilir. Böylece özel işler için iyidirler.

İşbirlikçi Robotların Kullanıldığı Uygulamalar

İşbirlikçi robotlar, bir insan elinin yapacağı hemen hemen her mekanik işi yapabilir. Tutma, bırakma, kaynak, hareket, bükme, konumlandırma bunlardan yalnızca bazılarıdır. Sıkılmamaları, yorulmamaları veya işlerinde öznel önyargılara sahip olmamaları diğer avantajları arasındadır. Bu anlamda, işbirlikçi bir robot için aşağıdaki süreçler veya uygulamalar idealdir:

 • Seç ve Yerleştir
 • Kaynak
 • Makine besleme
 • Yörünge izleme
 • Laboratuvar numunelerinin işlenmesi
 • Kalite kontrol
 • Ambalaj
 • Vidalama parçaları
 • Cilalama
 • Milimetre montaj
 • Paletleme

Bu görevler, işbirlikçi robotların uygulama alanlarından bazılardır. Bazı ilaveler ile farklı sektör veya işletmelere özgü olarak başka faaliyetler de yaptırılabilir. Sonuç olarak bu faaliyetler tekrarlama üzerine kuruludur ve bunları yapmak için araçlar mevcuttur.

İşbirlikçi Robotların Avantajları

İşbirlikçi robotiklerin sanayileşmiş ortamlarda veya KOBİ’lerde uygulanmasıyla ilgili büyük avantajlar vardır. İşbirlikçi robotların avantajları şunlardır:

 • Yüksek yatırım getirisi: Cobotlar, çoğu sanayileşmiş teknolojik araçtan çok daha yüksek bir yatırım getirisine sahiptir. Bu da onları süreç otomasyonu için harika bir başlangıç noktası haline getirir.
 • Daha sağlıklı ortamlar: Cobotlar, insan personeli ergonomik olmayan, tekrarlayan, tehlikeli, yorucu veya sıkıcı görevlerden kurtarır. Daha sağlıklı çalışma ortamları oluştururlar.
 • Daha iyi çalışma ortamı: İşbirlikçi teknoloji, genellikle çalışmayı teşvik eder. Personelin ilgisini yeniden canlandırır. Cobotlar, son derece sessizdir, bu sayede daha akıcı bir çalışma ortamı oluştururlar.
 • Çok hızlı devreye alma: İşbirlikçi teknolojinin kurulumu ve kullanımı daha kolay hale geliyor. Bu da onu hızlı bir şekilde kurup çalıştırmayı basit hale getiriyor.
 • Fiyat: İşbirlikçi robotik, büyüklüğünü diğer robotlara kıyasla çok düşük bir fiyatla telafi eder. Bu da onları, daha yüksek güçlü endüstriyel makineleri karşılayamayan KOBİ’ler için ideal bir seçim haline getirir.
 • Çok düşük gerekli teknik bilgi: Bir cobot kurmak için robotik uzmanı olmanıza gerek yok. Bu, işbirlikçi robotiği daha erişilebilir bir teknoloji haline getiriyor.
 • Alan optimizasyonu: Cobotlar bir güvenlik çitine ihtiyaç duymadan küçük alanlarda çalışabilir. Bu nedenle, çalışma alanı onlar için nadiren bir sınırlamadır.

İşbirlikçi Robotların Endüstri 4.0 Üzerindeki Etkisi

Bu teknolojinin muhalifleri, cobotların, insan personelin yerini almaya çalıştığı konusunda yanlış bir fikri yaymakta ısrar ediyorlar. Gerçekte, işbirlikçi robotik, operatörleri sıkıcı, yorucu veya tehlikeli işlerden kurtarmaya yardımcı olur. Görevler ne kadar sıkıcı veya mekanik olursa olsun tüm süreçlerde istikrarlı bir verimlilik eğrisini korumak temel hedefleridir.

Bu anlamda robotik, insanların farklı endüstrilerde çok önemli bir varlık olarak rolünü devam ettirmesini, yaratıcılık, karar verme ve yaratıcılık gibi değerler oluşturmasını, makinelerin ise ağır işlerle uğraşmasını amaçlamaktadır.

Bu, yarının yüksek verimli, birbirine bağlı, dinamik ve güvenli endüstrisinin temelidir. Bu süreç, gereksiz yere değerli zamanı tüketmeden, büyük hacimli taleplerin karşılanabilmesini sağlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here