TERMİSTÖR

Termistör yarı iletken malzemeden yapılan direnci sıcaklıkla çok hızlı değişim gösteren devre elemanıdır. PTC ve NTC olmak üzere iki çeşit termistör vardır. Görünüm olarak mercimek tanesini anımsatan bir yapısı vardır. Termistörün değerleri üzerinde veya renklerle belirtilir. Malzeme yapıları olarak polimer yada seramik malzemeler kullanılır. Yangın ihbar devrelerinde ,Elektrik motorların sargılarında dijital termometrelerde vb. alanlarda yaygın olarak kullanılır.

İKİ ÇEŞİT TERMİSTÖR VARDIR

ptc-ntc1. Pozitif katsayılı termistör ( PTC )
Direnci sıcaklıkla doğru orantıda değişir. Sıcaklık artıkça direnci de artar. Sıcaklığı düştüğünde ise direnci azalır. Boryum ve titanyum oksitten yapılırlar.Ptc ler -60 °C ve +150 °C sıcaklık aralığında çalışırlar.
2. Negatif katsayılı termistör ( NTC )
Direnc değeri sıcaklıkla ters orantıda değişir. Soğukluk artıkça direnci de artar. Sıcaklıkta direnci düşüktür. Krom, manganez, demir, kobalt ve nikel oksitten yapılır. Ntc ler -300 °C ve +50 °C sıcaklık aralığında çalışırlar. Trafo ve aşırı ısınan motorlarda kullanılır.

PTC SAĞLAMLIK TESTİ

Ölçü aleti ohm kademesine alınır ve uclarını ptc ye değdirdiğimiz zaman bize bulunduğumuz ortamın sıcaklık değerini göstermiş olur. Daha sonra ptc ye farklı sıcaklık uyguladığımızda eğer ölçü aletinde artış görünürse ptc miz sağlamdır. Bu testin tam tersini ntc icin uyguladğımız zaman ntc nin sağlamlık testini yapmıs olur.

TERMOKUPL

Isı enerjisini ölçmek için kullanılan sensördür. Isı enerjisini elektrik enerjisine dönüştürür.termokupl Termokupl’ lar – 200 °C ve + 2320 °C aralığında olan sıcak proseslerde kullanılırlar. Bir birinden farklı potansiyel oluşturan iki ayrı cins teki metal alışımının uçlarının kaynaklanması ile yapılırlar. Termokupl’ un yapımında en fazla bakır, mangan, nikel, konstantan, nikel, vb. alışımlar kullanılır.

TERMOSTAT

termometreKatı ve sıvı gazların belli sıcaklık değerleri arasında sıcaklığı sabitlemek icin kullanılan devre elemanıdır. Termik bir anahtadır. Fırın, klima, elektrikli soba vb. alanlarda kullanılır. İki tip termostat vardır.

1. Düz termostatlar : Bulunduğu ortamda ayarlanan sıcaklık değerinin altında bir ısıya ulaştğı anda kontaklarından çıkış veren devre elemanıdır.
2. ters termostatlar : Bulunan ortamda sıcaklık artışı olduğu zaman kontakların dan çıkış veren termostatlardır.

 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here