Isı Pompası

Isı pompası, evin dışına kurulan, ev ısıtma ve soğutma sisteminin bir parçasıdır. Bütün bir evi veya binayı soğutan merkezi büyük klima sistemi veya evlerde kullanılan klima gibi, evinizi soğutabilir, ancak aynı zamanda ısı da sağlayabilir.

Isı pompası, özellikle bazı ülkelerin enerji tasarruflu ısı pompaları da dahil olmak üzere daha yeşil seçenekler lehine fosil yakıtla çalışan fırınların ve kazanların kurulumunu yasaklamaya çalıştığı Avrupa’da, bugünlerde çok revaçta. Isı pompası, geleneksel ısıtıcılardan daha pahalı ancak uzun vadede çok daha verimlidir. Isı pompalarını kullanmaya teşvik etmek için Avrupa ülkeleri kurulum için vergi teşvikleri sunmaya başladı. Isı pompası, heat pump adıyla da bilinir. Aslında ısı pompası soğutma çevrimi prensibine dayanır. İlk olarak 1824 yılında Leonard Sadi Carnot tarafından ortaya atılmıştır. Fakat bu fikir teoride kalmıştır. Fikrin temellerinden 26 yıl sonra 1850 yılında Lord Kelvin’in soğutma cihazlarının ısıtma makasıyla kullanabileceğini ileri sürmesiyle uygulama girmiştir.

Isı pompası (heat pump) nedir kısaca bilgi sahibi olduk. Isı pompası, soğuk aylarda, soğuk dış havadan ısıyı çeker ve iç mekana aktarır. Daha sıcak aylarda evinizi ise soğutmak için iç mekan havasından ısıyı çeker. Elektrikle çalışırlar ve tüm yıl boyunca konfor sağlamak için soğutucu akışkan kullanarak ısıyı aktarırlar. Hem soğutma hem de ısıtma işlemlerini gerçekleştirdikleri için ev sahiplerinin evlerini ısıtmak için ayrı sistemler kurmaları gerekmeyebilir. Daha soğuk iklimlerde, ek yetenekler için iç fan coil’e elektrikli ısı şeridi eklenebilir. Isı pompası, fosil yakıtlar kullanmaz, bu da onları daha çevre dostu yapar.

Isı Pompasının Bileşenleri

Tipik bir hava kaynaklı ısı pompası sistemi, bir dış ünite (split sistem klima sisteminin dış ünitesine benzeyen) ve bir iç mekan klima santrali olmak üzere iki ana bileşenden oluşur. Hem iç hem de dış ünite çeşitli önemli alt bileşenler içerir.

  • Dış Ünite: Bir bobin ve bir fan içerir. Serpantin, bir kondansatör (soğutma modunda) veya bir evaporatör (ısıtma modunda) olarak çalışır. Fan, ısı alışverişini kolaylaştırmak için serpantinin üzerinden dış hava üfler.
  • İç Ünite: Dış ünite gibi, genellikle klima santrali olarak adlandırılan iç ünite de bir bobin ve bir fan içerir. Bobin, bir evaporatör (soğutma modunda) veya bir kondansatör (ısıtma modunda) görevi görür. Fan, havayı bobin boyunca ve evdeki kanallar boyunca hareket ettirmekten sorumludur.
  • Soğutucu: Soğutucu akışkan, ısı pompası sistemi boyunca dolaşırken ısıyı emen ve reddeden maddedir.
  • Kompresör: Soğutucu akışkanı basınçlandırır ve sistem boyunca hareket ettirir.
  • Ters Çevirme Valfi: Isı pompası sisteminin, soğutucu akışkan akışını tersine çeviren, sistemin ters yönde çalışmasını ve ısıtma ile soğutma arasında geçiş yapmasını sağlayan kısmı.
  • Genleşme Valfi: Soğutucu akışkanın sistemden geçerken akışını düzenleyen ve soğutucu akışkanın basıncının ve sıcaklığının düşürülmesine izin veren bir ölçüm cihazı görevi görür.

Isı Pompası Nasıl Çalışır?

Isı pompası, buzdolabında veya klimada bulunana benzer bir teknoloji kullanır. Çevredeki hava, zeminde depolanan jeotermal enerji veya yakındaki su kaynakları veya bir fabrikanın atık ısısı gibi bir kaynaktan ısı alır. Daha sonra ısıyı yükseltir ve ihtiyaç duyulan yere aktarır. Isının çoğu üretilmek yerine aktarıldığından, kazanlar veya elektrikli ısıtıcılar gibi geleneksel ısıtma teknolojilerinden çok daha verimlidir ve çalıştırılması daha ucuzdur. Isı biçimindeki enerji çıkışı, normalde elektrik biçiminde, ısı pompasına güç sağlamak için gerekenden birkaç kat daha fazladır. Örneğin, tipik bir ev tipi ısı pompası için performans katsayısı dört civarındadır, yani enerji çıkışı, onu çalıştırmak için kullanılan elektrik enerjisinden dört kat daha fazladır. Bu, mevcut modelleri gaz kazanlarından 3-5 kat daha fazla enerji verimli hale getirir. Isı pompaları, hibrit konfigürasyonlarda genellikle gaz olmak üzere diğer ısıtma sistemleriyle birleştirilebilir.

Isı pompasının kendisi, bir soğutucuyu soğutma döngüsü boyunca hareket ettiren bir kompresörden ve kaynaktan ısıyı çeken bir ısı eşanjöründen oluşur. Isı daha sonra başka bir ısı eşanjörü aracılığıyla bir soğutucuya iletilir. Binalarda ısı, cebri hava veya radyatörler veya yerden ısıtma gibi hidronik sistemler kullanılarak iletilir. Isı pompaları, sıhhi sıcak su üretmek veya hidronik sistemlerde esneklik sağlamak için bir tanka bağlanabilir. Isı pompalarının birçoğu, kışın hacim ısıtma ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra yazın da hacim soğutması sağlayabilir. Endüstride ısı pompaları, sıcak hava, su veya buhar sağlamak veya malzemeleri doğrudan ısıtmak için kullanılır. Ticari veya endüstriyel uygulamalardaki veya bölgesel ısıtma şebekelerindeki büyük ölçekli ısı pompaları, endüstriyel proseslerin, veri merkezlerinin veya atık suların atık ısısından kaynaklanabilen konut uygulamalarına göre daha yüksek giriş sıcaklıkları gerektirir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here