izolasyon trafosu Şebekeden gelen gerilimi alıcı ( yük ) gerilimi ile bir birinden ayırarak izole eder ve trafonun çıkışına bağlı olan ekipmanları korur ayrıca insan’ larıda elektrik çarpılmalarına karşı korumuş olur.

Şebeke gerilimlerinde bazı nedenlerden dolayı gerilim dalgalanmaları meydana gelmektedir.

Bu dalgalanmalarda ani gerilim düşümü ve yükselmelerinde izolasyon trafosukullanılmadığı zaman yükteki ekipmanlar bu dalgalanmaların etkisiyle zarar görebilirler. Bu tip arızaları önlemek için bu trafolar kullanılmalıdır. İzolasyon trafolarını elektrik panolarının çoğunda kullanılmaktadır.

Panoya gelen 380 voltluk bir gerilimi pano içindeki güc ve kumanda gerilimden ayırmak için izolasyon trafosu kullanılarak ekipmanların çalışma geriliminde istenilen çıkış gerilimi sağlanır. Bu gerilim seçilen trafonun giriş ve çıkış değerlerine bağlıdır. Panoda oluşan harmonikleride engelleyerek cihazların daha uzun ömürlü olmalarını sağlar.

İzolasyon Trafosunun İnsan Hayatına Önemi

Elektrik tesislerin ( ev, dükkan, fabrika ) vs… İnsanların yanlışlıkla şebeke fazına temas ettiklerinde vücüdumuz devre özelliği görür ve vucudumuzun her hangi bir yeri toprakla temas halindeyse gerilim üzerimizden geçerek devresini toprakta sonladırı ve o anda elektrik çarpar. Eğer temas ettiğimiz faz izolasyon trafosunun çıkış gerilimi olsaydı referans değeri toprak olmayaçağı için çarpılanmadan etkilenmeyiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here