James Watt Kimdir

Sanayi Devrimi’nin önde gelen mucitlerinden James Watt kimdir? çok merak edilen bir soru. 18.Yüzyılın en önemli bilim insanlarından biridir.

James Watt, sanayi devriminin babası olarak bilinmektedir. Bir mucit, mühendis ve bilim adamı. Dünyayı tarıma dayalı bir dünyadan mühendislik ve teknolojiye dayalı bir dünyaya dönüştürmedeki önemli rolü, güç birimi olan Watt ile tanınmaktadır.

James Watt 1736’da Greenock’ta doğdu. Sağlıklı bir çocuk değildi ve ilk yıllarının çoğunda evde eğitim gördü. Babası, kendisini tüccar ve armatör olarak işe koyan bir marangoz ve gemi işçisiydi. Watt, babasının atölyesinde modeller yapmayı ve denizcilik aletlerini tamir etmeyi severdi ve vaktinin çoğunu burada geçirirdi.

James Watt Buluşları

 19 yaşındayken Londra’da bir ölçüm aletleri imalatçısının yanında çalışmaya başladı. İzinsiz olduğu için işyeri kapatılana kadar kendi iş yerinde çalışmalarına devam etti. Üniversite Watt’a sahip çıkarak onu laboratuvarlarında cihaz yapması için işe aldı. Üniversite profesörleri Watt’ın kabiliyetini fark ederek onu yetiştirdiler. 1750’lerin sonlarında Watt, o zamanlar Glasgow Üniversitesi’nde Kimya Profesörü olan Joseph Black ile tanıştı. Arkadaş oldular ve Watt, Black’in ısının özellikleri konusundaki derslerinde kullanması için model motorlar üretti ve geliştirdi.

Peki genç yaşta birçok şey başaran James Watt buluşları nelerdir?

  • Endüstriyel devrimi başlatan buhar motorunu kökten geliştirdi.
  • Bir dizi yeni fikir ve icat üretmeye devam etti, bu da sonunda önceki motorlara göre %80 daha az yakıt gerektiren bir motorla sonuçlandı.
  • Daha da yüksek verimlilik sağlayabilen yüksek basınçlı buhar motorlarını icat etti, ancak o zamanın teknolojisi onları güvenli bir şekilde çalıştırma yeteneğine sahip değildi.
  • Bir motorun güç çıkışını tanımlamak için beygir gücü kelimesini tanıttı. Artık gücü ölçmek için genellikle watt kullanıyoruz, ancak motor gücü hala genellikle beygir gücü olarak derecelendiriliyor.
  • Suyun oksijenle kombine edilmiş hidrojenden yapıldığını savunan ilk kişiydi.
  • Bilimsel gizli ısı kavramını bağımsız olarak keşfetti.
  • Fotokopi makinesine benzeyen, dünyanın ilk fotokopi makinesini icat etti. 

James Watt Buhar Motoru Çalışmaları

Sanayi devriminde çığır açan icadı ise Glasgow Üniversitesi’nde buhar motoruyla ilgili çalışmalara katılmasıyla başlamıştır. 1711 yılında yapılan buhar makinesini tamir etmesi istenmiştir. Makine tamiri için farklı bir çözüm bulmaya çalışmıştır. Buhar makinesinin olması gerekenden daha fazla enerji harcadığını fark eder ve değişiklikler yaparak enerji kaybının azaltılabileceğini, makinenin daha verimli çalıştırılabileceğini düşünür.

Suyun davranışına ve gizli ısı ilkesine ilişkin bilimsel anlayışıyla, Newcomen buhar makinesindeki sorunun şu şekilde olduğunu fark etti: ısı, motor tarafından buhar üretmek için kullanılıyordu, ancak buhar işini tamamladığında silindir su ile soğutuldu. Her piston için aynı silindiri ısıtmak ve soğutmak, bunu yapmak için gereken enerji açısından çok maliyetliydi.

Watt motoru yeniden tasarladı. Onun fikri, hava basıncının pistonu, buhar sıvı suya yoğunlaştığında oluşan kısmi bir vakuma iteceğiydi. Buhar, Watt’ın soğuk suyla çevrili kondansatöründe suya dönüştü.

Kondansatöre bağlı bir vakum pompası, yoğuşan buharla yapılan sıcak suyu alıp hala sıcakken tekrar buhara dönüştürülmeye hazır kazana ileten bir vakum pompası ile işleme yardımcı oldu.

Çalışmaları sonuç verdi. Böylece James Watt, Thomas Newcomen’in icadını geliştirerek sanayide kullanılmasını sağlamıştır. 1774’te Watt, gelişmiş buhar motorunu üretmek için yatırımcı Matthew Boulton ile Birmingham’da bir iş kurdu. Bu ortaklık oldukça yüksek bir ses getirdi.

Boulton & Watt Company, her yerde kullanılabilen buhar motorları üretti ve bunlara talep yüksekti. Watt ve Boulton, Sanayi Devrimi’nin önde gelen isimleri oldu.

James Watt uzun yıllar çalışmaya devam etmiştir. Uzun yıllar boyunca çalıştığı hayatında teleskop ile mesafe ölçümü(mikrometre), mektup kopyalama aleti, yağ lambasında iyileştirmeler, buhar merdanesi ve heykel kopyalama cihazı (Perspektif makinesi) gibi daha birçok icada imza atmıştır.

James Watt, 1819’da Birmingham yakınlarındaki Heathfield’de 83 yaşında öldü.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here