jel akü nedir

Çağımızda enerji konusunda insanoğlunun beklentisi ve talepleri bir hayli arttı ve enerjinin kullanım alanları da haliyle yaygınlık kazandı. Bunun yanında enerji elde etme yolları da değişti ve gelişti. Herhangi bir şekilde enerji elde edildiğinde bu enerjinin daha sonra da kullanılabilmesi için depolanması gerekir. Jel akü teknolojisi ilk olarak 1930’larda tasarlanırken, 1980’lere kadar mükemmelleştirilemedi ve ticarileştirilemedi.

Bu depolama ihtiyacı aküler sayesinde giderilmektedir. Eğer ki bir rüzgar türbini veya güneş enerji sistemi kurduysanız, elde edilen enerjinin muhafaza edilebilmesi için bir akünün de olması gerekmektedir. İçerisinde jel veya jöle kıvamında elektrolit bulunan akülere Jel Akü denir.

Rüzgar türbinleri ve güneş panelleri gibi yenilenebilir enerji sistemlerinde en çok kullanılan akü ise Jel Akü yani Solar Akü dür. Jel akülerin diğer akülerden farklı olan özeliği ise saf su ilavesi gerektirmemesidir. Bu sayede jel aküler bakım gerektirmez, bu nedenle damıtılmış suyun doldurulması veya su seviyesinin izlenmesi için kontrol etme gereksinimini ortadan kaldırır.

Jel Akü’nün Diğer Akü Tiplerine Göre Farkı

Jel akülerin diğer akü tiplerinden büyük avantajı ise deşarja dayanıklı olmalarıdır. Karşılaştıracak olursak; sulu akülerin deşarj oranı 25 ken jel akülerin deşarj oranı ise 75 civarındadır. Üstelik jel aküler zorlu şarj ve deşarj ortamına en dayanıklı aküler dir. Tamamen deşarj olup yeniden şarj olduklarında içerisinde bulundurdukları kimyasal maddeler hiç bir şekilde zarar görmemektedirler. Fakat sulu ve kuru akülerde aynı durum geçerli değildir. Sulu ve kuru akülerde son noktasına kadar deşarj olup yeniden şarj olduklarında içlerinde bulundurdukları kimyasal maddeler zarar görmektedirler. Hal böyle olunca jel akülerin kullanım süreleri diğer akülere oranla oldukça uzun ömürlü ve verimlidir.

Jel Akü Çalışma Prensibi

Solar aküler dönüşüm prensibini esas alarak çalışır ve içinde gaz haline geçen elementler ( sülfürik asit, isli silika) kimyasal bir tepkimeye uğrar. Tüm bu sebeplerden dolayı Jel aküler de özel bir valf sistemi bulunur ve bu sistem güvenlik nedeniyle sadece yüksek bir basınç halinde açılır, gazlar aküden uzaklaşır ve su kaybını minimum seviyelere çekilir.

Jel akülere yapılmaması gereken işlemlerden biriside akü valflarını zorlayarak açmamaktır. Çünkü içerisinde bulundurduğu gazların aküden uzaklaşmasına bu da akü ömrünün kısalmasına neden olacaktır.  Gaz çıkışları yüksek basınca ulaştığında meydana gelmektedir ve sistem kendini minimalize etme özelliğine sahiptir. Çıkan gazları ortamdan uzaklaştırmak için sulu akülerin aksine çok daha küçük havalandırma işlemleri yeterli olacaktır. Peki jel akü nasıl anlaşılır: Su eklemek için kapakları var mı? Varsa su dolu bir aküdür. Jel akünün içerisinde sıvı değil, jel kıvamında elektrolit bulunur.

Jel Akü’nün Özellikleri ve Avantajları

Jel akülerin yapımında kullanılan teknoloji AGM pillere benzer . Bununla birlikte, AGM pillerinin kullandığı Emici Cam Malzemeyi kullanmak yerine jel piller ve jelleşmiş elektrolitler kullanır. Katılaşmış elektrolitler, korozyon sorunlarına neden olan dökülme ve buharlaşma riskini azaltır.

Jel aküler ortama, darbeye, titreşime ve ters tutulma gibi olaylara diğer akülere göre çok daha dayanıklıdırlar. Çünkü içerisinde elektrolit bulundurmamaktadırlar. Bu yüzden bulunduğu alana zarar verme veya akü içerisinde bir sızıntı veya zarar görebilecek herhangi bir etmende oluşmaz. Jel akülerde akü içerisindeki iyon transferi, sülfürik asit silika ile karıştırılarak oluşan jel elektrolit sayesinde gerçekleşir.

Çevre dostu olarak adlandırabileceğimiz bu akülerin fiyatı performans ve kapasitelerine göre değişiklik göstermektedir. Jel akülerin enerji depolama, verimlilik, performans, kullanım süresi, dayanıklılık ve çevreye oluşturduğu etmenler göz önünde bulundurulduğunda, bu akülerin üretimlerinin daha çok artacağına ve kullanım alanlarının da çoğalmasıyla birlikte müşteri taleplerinin de artacağı aşikardır.

Akü kullanımı sona erdiği sırada çevreye atılmamalı, geri dönüşüme verilmelidir. Çünkü her akünün içerisinde kurşun metali yer almaktadır ve çevreye çok zararlıdır.

Jel Akülerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Bahsettiğimiz gibi jel akülerin avantajlı halleri kullanım alanlarını da arttırmış ve verimlilik sağlamıştır. Bu alanlar;

 • Yenilenebilir enerji sistemleri
 • Arazi araçları ve golf araçları
 • Tekneler
 • Karavanlar
 • Haber ve yayın kuruluşları
 • Askeri radar sistemleri
 • Havaalanı aydınlatma sistemleri
 • Barkod okuma sistemleri
 • Hastane temizlik makineleri
 • Acil aydınlatma sistemleri
 • Solar sistemler
 • Telekomünikasyon
 • Endüstriyel otomasyon sistemleri
 • Otomasyon sistemleri
 • Deniz araçları ve denizcilik ürünleri
 • Fotoğraf baskı cihazları
 • Elektronik teraziler
 • Havaalanı aydınlatması
 • Hava trafik kontrol merkezleri
 • Mobil dükkanlar
 • Yer temizleme araçları

Jel Akü Bakımı

Jel pili şarj ederken bazı kısıtlamalar vardır. Hücrelerin içinde fazla gaz oluşmasını önlemek için, kullanıcı bunları daha düşük bir hızda şarj etmek zorunda kalacaktır. Bu piller aşırı şarjı önlemek için daha düşük bir voltajda şarj edilmelidir. Aşırı şarj jeli pilleri kalıcı olarak gözenekli olmasına neden olabilir ve bu pilin ömrünü etkiler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here