Jeneratör Nedir

En basit haliyle, bir jeneratör seti veya “jeneratör”, enerji sağlamak için kullanılan bir motor ve bir alternatör / elektrik jeneratöründen oluşan bir taşınabilir ekipman parçasıdır.

Jeneratör mekanik enerjiyi alıp, bunu elektrik enerjisine çeviren bir makinadır. Bu makinanın genel olarak çalışma prensibi, elektro manyetik kuvvetinin oluşması sonucu çalışmaktadır. Elektrikli motorlar, elektrik enerjisini hareket enerjisine çevirmektedir. Jeneratör ise tam tersini yaparak hareket enerjisini alır ve elektrik enerjisine dönüştürür. Jeneratörler alternatif akım ve doğru akım jeneratörü olmak üzere iki grup olarak bilinir. Alternatör adı verilen makinalar alternatif akım üretir bu yüzden bu ismi almıştır. Doğru akım üretebilen makinalara ise dinamo adı verilmiştir. Kullanıcı tercihlerine bakıldığın da fiyat yönünden alternatif akım üreten jeneratör daha çok tercih edilir.

Jeneratörler genellikle gelişmekte olan alanlarda ve elektrik şebekesine bağlı olmayan diğer alanlarda kullanılır; elektrik kesintilerinin sık olduğu yerler ve elektrik kesintisinin

tehlikeli sorunlara neden olabileceği durumlarda. Belki de en yoğun kullanım saatlerinde ana enerji kaynağı veya ek bir güç kaynağı olarak hizmet edebilirler.

Jeneratörler genellikle elektrik kesintisinin önemli veya tehlikeli sorunlara neden olabileceği, işyerleri, toplu konutlar, fabrika gibi daha birçok alanda kullanılmaktadır. Hastane, sağlık ocakları gibi resmi hizmet birimlerin de mutlaka jeneratör kullanılması gerekir. Jeneratör benzin ve mazotla çalışmaktadır. Çevrenizde gördüğünüz birçok jeneratör, alternatif akım jeneratörüdür. Uzun ömrü ve kullanımı açısından çok tercih edilir. Jeneratör elektrik olmayan bir bölge de mutlaka kullanılması gereken bir makinedir. Yakıt tasarrufu yapan jeneratörler piyasada daha çok tercih edilmektedir.

Jeneratörün elektrik gücü çıkışı kilowatt (KW) cinsinden ölçülür.  Kilowatt tam olarak

1 kW = 1000 watt 1 watt = saniyede 1 joule

1 joule = 1 saniye boyunca 1 ohm’dan geçen 1 amper

Jeneratör Çeşitleri

Yukarıda belirttiğimiz gibi alternatif akımlı ve doğru akımlı jeneratörler olarak iki grupta incelenir. Dünyada bulunan birçok firma küçük boyuttan tutunda, büyük bir fabrikaya yetecek kadar çok elektrik üretebilen jeneratörler üretmektedir. Alıcı kişinin tercihine göre jeneratör seçimi yapılır. Her iki jeneratör çeşitlerinin elektrik üretebilmesi için kullandığı güç kaynakları aynıdır. Jeneratör üreticileri genel olarak doğru akım üreten jeneratör üretimi yapmazlar. Bunun nedeni ise maliyeti alternatif akım üreten jeneratöre göre çok fazla olmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Alternatör akım üreten jeneratör çeşidi piyasada daha çok satılmakta ve fiyatı uygun olmaktadır. Jeneratör fiyatları jeneratörün büyüklüğüne elektrik üretme kapasitesine bağlı olarak değişmektedir.

Jeneratör Tipleri

 • Beşgen kutuplu jeneratör; doğru akımı direkt olarak üretebilen tek jeneratör çeşididir. Bu jeneratör ilk başta AC akımı üretir. Sonrasında ise ürettiği bu AC enerjisini DC enerjisine dönüştürür. Jeneratör alanın da geliştirilen en sağlam jeneratörlerden bir tanesidir.
 • Manyeto hidrodinamik jeneratör; bu jeneratör tipi şu anda piyasa da bulunmamaktadır. Pek tercih edilmez, satışa sunulduğu andan itibaren pek rağbet görmemiştir. Gazı iletken hale getirmek için yüksek derece de ısıya ihtiyaç vardır. Bu makine gereksinimleri karşılamadığı için üretimi durdurulmuştur.
 • Yüksek frekans jeneratörü; Elektrik aletinin ebadı büyüklüğü ele alındığında en düşük elektrik ihtiyacı 60 hertzden yüksek frekanslar da bu jeneratör oldukça kullanışlıdır. Genellikle uçaklar da kullanılmaktadır.

Jeneratör Nerelerde Kullanılır?

Alternatif enerji kaynaklarından birisi olduğu için jeneratör hemen hemen her alan da kullanımı yapılmaktadır. Benzinli jeneratör kullanıcılar tarafından pek sevilmemektedir. Mazotlu jeneratör ise daha fazla satılmaktadır. Aklınıza gelebilecek her alan da ve hatta evlerde dahi küçük jeneratörler ülkemiz de bulunmaktadır. Bu nedenle herhangi özel bir kullanım alanı yoktur. İhtiyacınıza göre her boyutta yüksek voltajlı jeneratör çeşidi bulabilirsiniz.

Jeneratör Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Büyük jeneratör çeşitleri kullanılırken yangın esnasında fazla etkilenmeyecek ve odadan çıkması kolay olacak, jeneratörün konumu çıkış yolunuzu kapatmayacak.
 2. Jeneratör kullanım kılavuzunda yazan bilgilere göre kullanılmalı, düzenli olarak servis ya da usta tarafından bakımları yapılmaktadır.
 3. Jeneratör sürekli kullanılan bir makine olmadığı için, 3 haftada bir çalıştırılmalı ve kullanılmadığı sürece bu durum periyodik olarak devam ettirilmelidir.
 4. Jeneratörünüz yüksek verimle çalışmalıdır. Bu yüzden bakımlarını aksatmanız jeneratörün ömrünü oldukça kısaltacaktır.

Elektrik Jeneratörlerinin Ne Tür Yakıtlara İhtiyacı Var?

Günümüzün elektrik jeneratörleri birçok farklı yakıt seçeneği ile sunulmaktadır. Dizel jeneratörler piyasadaki en popüler endüstriyel jeneratörlerdir. Konut jeneratörleri daha yaygın olarak şunları içerir: doğal gaz jeneratörleri veya propan jeneratörleri, küçük taşınabilir jeneratörler ise genellikle benzin, dizel yakıt veya propan üzerinde çalışır. Bazı jeneratörler iki benzinli ve hem benzinli hem de dizel yakıtla çalışır.

Jeneratör Parçaları

Jeneratörler, benzin, güneş enerjisi veya dizel yakıtı ticari, konut, endüstriyel ve belediye binaları için kullanılabilir elektriğe dönüştürmeye yardımcı olan birkaç temel parçaya sahiptir. Jeneratörler çok fazla bakım gerektirmezken, bazı yedek parçalara veya genel bakım gerektiğinde ana bileşenleri anlamak önemlidir.

 • Alternatör – Mekanik enerjiyi elektriğe dönüştüren bileşen
 • Akü Şarj Cihazı – Jeneratörü çalıştırmak için gereken akü ve şarj sistemi
 • Kontrol Paneli – Jeneratörün çalışmasını kontrol eden anahtarlar ve düğmeler
 • Motor – Birincil jeneratör bileşeni. Genellikle dizel yakıt veya doğal gaz ile çalışır
 • Yakıt Sistemi – Gaz veya dizel yakıtı motora yönlendiren depolama tankları ve hortumlar
 • Soğutma ve Egzoz Sistemleri. Jeneratörler çok fazla ısı yaratır. Soğutma sistemi, makinenin aşırı ısınmamasını sağlar. Egzoz sistemi çalışma sırasında formu yönlendirir ve dumanı çıkarır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here