kablo akım taşıma kapasiteleri

Kablolar elektrik enerjisinin iletiminde ve dağıtımında görevleri büyüktür. Kabloların iletkenleri tek damarlı ve çok damarlı (aynı kalınlığı vererek birden fazla ince tel ) iki çeşit de  bakır  veya alüminyumdan oluşarak üzeri  yalıtkan madde ile kaplanarak imal edilirler.  

Kablolar kullanım alanları ve ortam koşullarına göre uzun ömürlü olması ve kullanılması önemlidir.  Kablolar en çok sıcaklıktan ve kullanım ortamlarına göre seçilmediklerinden dolayı ömürlerini yitirir. Bu etkenin en önemli unsurlarından biri kablo seçimlerinde yapılan yanlışlıklar. Bilindiği üzere her kablo kesiti nin akım taşıma  kapasitesi farklıdır. Eğer seçilen kablo kesiti üzerinden geçen akım taşıma kapasitesinden büyük olduğu zamanlarda kablolar ısınarak üzerindeki yalıtkan izoleye zarar verir; ve kablo eriyerek kullanılan ortamlarda büyük tehlikelere sebep olur. Bu yüzden kablo seçiminde kablo akım taşıma kapasiteleri dikkat edilmelidir.

Kablo kesit seçiminde havada toprakda ve boruda üç ortam vardır. Boru içinde veya elektrik panolarında kanal içi olarak kullanılmak istenildiğin de seçilen kablo kesiti havada kullanılan kablo kesitinden büyük olmalıdır. Kablo kanalı  ve boru içinde geçen kablolar birden fazla olduklarından dolayı ısınma daha fazla olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here