kablosuz elektrik iletimi tesla bobini

Elektriğin kablosuz iletimi 1891 yıllarında sırp asıllı amerikalı mucit Nikola Tesla tarafından yapılan ve kendi adını vermiş olduğu tesla bobini ile gerçekleştirilmiştir.

Bu yazımıza başlamadan önce kısaca  Nikola Tesla’dan bahsedelim

Nikola Tesla kimdir?

Sırbistanın Similjan kasabasında 10 Temmuz 1856 tarihinde dünyaya gelmiştir. Babası papaz annesi ise çiftçi bir hanım idi. Nikola Tesla Dane, Angelina, Milka ve Marica da dahil olmak üzere beş çocuktan biriydi.

Tesla , 1884’te çalışmak için amerikaya  gider.  İlk iş hayatına New York’ta Thomas Edison’un Manhattan merkezinde bulunan şirketinde bir mühendis olarak işe başlar ve Edison‘un icatlarına geliştirmelerine yardımcı olur.  Bu 2 bilim adamının beraberlikleri uzun sürmemiştir ve tesla 1 yıl sonra  edisonun şirketinden ayrılmıştır. Ayrıca Nikola Tesla, fizikçi ve elektrofizik uzmanıdır.

Tesla Bobini Nedir?

Tesla Bobini, hava çekirdekli rezonans transformatörü olarak adlandırılan özel olarak tasarlanmış yüksek frekanslı  bir transformatördür. Tesla Bobini, yüksek gerilim ve yüksek frekanslı bir elektrik akım üretmek için kullanılmaktadır. Düşük gerilim kaynağını yüksek gerilim kaynağına dönüştürmek için ise bir indiksiyon bobini kullanılmaktadır.

Tesla’nın en büyük amacı Kablosuz elektrik iletimini uzun mesafede gerçekleştirmekti. Nitekim Tesla kablosuz güç iletimini lokal olarak başararak tesla bobinin patentini 1891 de almıştır. Tesla kablosuz elektrik  iletiminin  çalışmalarını neon ve flüoresan lambanın icadında, ilk X-ray fotoğrafın çekiminde, MR cihazlarının temellerinin atılmasında kullanmıştır.

Colorado Springs Laboratuvarı

Tesla, Colorado Springs Laboratuvarında 1899 yılında yaklaşık 50 km uzaklıktaki toplam 10 kW’lık 200 tane akkor ampulü kablosuz enerji transferi yöntemiyle yakmayı başarmıştır

Tesla Bobinin Çalışma Prensibi

Tesla bobininde primer ve sekonder olmak üzere iki çeşit sargı vardır. Sekonder (birinci) sargısının  sarım teli  primer (ikinci) sarımından daha kalındır ve daha az sarılmıştır. Primer sargısında kullanılan ince bakır tel ise daha çok sarılmıştır.

Tesla bobini

Bir transformatör yardımı ile Tesla bobininin birinci sarımı devresini kondansatör üstünden tamamlayarak kondansatörü doldurur.   Birincil sarım manyetik olmayan bir çekirdek üstüne sarılı birkaç sargıdan oluşur ve çok sargılı olan ikinci sarımdan, ya hava boşluğuyla ayrılır. Birinci sarımdaki gerilim, tıpkı indüksiyon bobinindekine benzer bir süreçle artarak, ikincilden çıkarak  tersine, akan elektrik akımı manyetik bir alan üretir böylece, ikinci bobinde en yüksek verim elde edilir.

Tesla’hayal ettiği uzun mesafede kablusuz elektrik iletimini  Dünya’nın istenilen bölgesine elektrik veya veri iletimini sağlayabilmek için 1901 ile 1905 yılları arasında Long Island’da Wardenclyffe Kulesini inşa ettirdi.

Wardenclyffe Kulesi

Bu güç kulesi; piramit şeklinde, sekizgen ve 187 metre yüksekliğinde, 68metre çapında, idi  kulenin en üst tepesinde 3metre çaplı hava çekirdekli transformatör vardı ve üzerinden metrelerce uzunlukta şimşeklerin çıktığı 1metre  çaplı bir bakır küre bulunmaktaydı. Tesla’nın amacı, New York’taki kuleden İngiltere’ye ve Atlantik Okyanusu’ndaki gemilere telgraf mesajları, ses, hatta görsel ve elektrik iletmekti. Kulenin yapımında 2000 insan çalıştı. Ne yazık ki Tesla’nın maddi sorunları nedeniyle yapılan kule de 1917 yılında yıkılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here