Kablosuz Güç Teknolojisin'de Arduino Çağı

Yarı iletken teknolojisi dünya üzerindeki en önemli teknolojilerden birisidir. Zaten yarı iletken teknolojisinde var olmayan hatta üretim yapmayan birçok şirketin ayakta kalamadığı da gün gibi ortadadır. Arduino teknolojisi, yarı iletken ve elektronik iletişim kanalları programlanmasında büyük bir çığır açmaya hazırlanıyor. Uzun zamandır projelendirmesi ve yapılandırılması sağlanan küçük bir verici sistemi Arduino sayesinde başarılı bir şekilde test edildi.

Aslında bu sistemin Nesnelerin İnterneti ve kablosuz ağlarla veri aktarımı alanıyla doğrudan bağlantısı olduğunu söylemek gerekir. Çünkü sistem çevredeki verilerin toplanarak aslından cihazlar arasındaki iletişim ağına göre işlenerek merkeze aktarılmasından oluşmaktadır. Bu programlama aslında bir mikro denetleyici programlanmasından daha fazlasını içeriyor olsa da, teknolojiyi üreten şirket şimdilik bu konu hakkında detay vermekten kaçınmaktadır. Bu sinyal alış verişi yapan sistem hakkında daha çok soru sorulmasına sebep olmaktadır.

 Düşük Enerjili Bluetooth Bağlantılı Dokunmatik Ekran Teknolojisinin Yeni Adı: nRF52832

Nordic Yarıiletkenler şirketi değişik bir teknoloji ile piyasada çok sık kullanılması muhtemel bir teknolojiyi yakın zamanda basın mensupları ile paylaştı. İnternet ağı üzerinden bluetooth teknolojisini kullanarak yüksek boyutlarda veri aktarımının sensörler ve sensörlere bağlı cihazlar sayesinde gerçekleştirildiği basın mensuplarına söylendi. Şirketin temel olarak SOP denilen ve mikro denetleyiciyi sabit bir disk gibi kullanarak, nano teknolojik verilerin aktarılmasında kullanılması aslında mikro elektronik teknolojisinin geliştirilmesi aşamasında büyük bir devrim olarak nitelendiriyorlar. Bu da yeni bir veri aktarım sisteminin piyasada doğmasına sebep oluyor.

Geliştirilen teknolojinin en önemli noktalarından birisi de, sensörler yardımı ile birbiriyle bağlantı kuran cihazların direk olarak internet bağlantılı cihazlarla da bağlantı kurup otomatik olarak veri aktarımı yapabilmesi olayıdır. Bu aslında diğer takip ve Nesnelerin İnterneti yazılımları ile ciddi şekilde uyumlu çalışacak bir mantık alt yapısı oluşturmaktadır. Bilindiği üzere nesnelerin interneti denilen yapıda, cihazlar ya da sensörler buna göre programlanarak sisteme dâhil edilir, böylece cihazların birbirleriyle kesintisiz iletişim kurması sağlanır.

Ancak nRF52832 gibi özel yazılmış sistemlerde, bu durumun aslında oldukça farklı şekilde programlandığını ve şirketlerin bu açıdan baktığımızda IOT temelli kodlamaların aslında ne kadar zor olduğunu anlamalarına yardımcı olmaktadır.

Şirket yeni ürettiği ürün ile IPv6 protokolü ile internete bağlanan cihazlara, bu sistem ile bağlanabilen sensörlerin tüm veri aktarımlarını belirli bir port ve Wi-fi üzerinden yapabileceğini söylemektedir. Böylece IOT ağı kurulmadan şirketler, Arduino sistemiyle aslında etraflarındaki tüm veriyi internet üzerinden birbirine aktarabilirler. Ayrıca bu işlemi yaparken düşük enerjili bir haberleşme sinyali ile besleme voltajı sistemin çalışmasını yeterli kılmaktadır. Bu da geliştirilen ürünün her şart ve ortamda en iyi şekilde görev yapabilmesine hatta en iyi veriyi toplamasına imkân sağlamaktadır. Sistemin şimdilik adını nRF52832 koysalar da, sistemin sonraki zamanlarda başka farklı sürümlerinde isimlerin değişebileceği söylenebilir. Aynı şekilde bu konudaki çalışmalarında şirket bünyesinde devam ettiği biliniyor.

Yapılan açıklamalarda bu ürünün İskandinav ülkelerinde çok fazla satışına başlanacağı ve akıllı şehirlerde bu sistemin kullanılmaya başlanacağının söylenmesi birçok İskandinav ülkesinde de heyecan yarattı. Çünkü sistemin diğer bir özelliği olan uydu temelli iletişim kanallarına da uyumlu olması, şirketin bu ürünün küresel çapta bir kullanım alanı sunmasına da olanak sağlamaktadır.

Birçok araç takip cihazı, tekne takibi ya da şehirlerdeki güvenlik problemlerine üst düzey maliyet sorununu aşarak başlayan nRF52832 ürününün, nano güç ve takip teknolojileri konusunda da oldukça faydalı olacağı hatta santraller de bile kullanılma ihtimalinin olduğunu şirketin pazarlama müdürü belirtmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here