Kaçak Akım Rölesinin Başlıca Atma Sebebleri

Evlerimizde ve iş yerlerimizde bulunan Kaçak akım (K.A.R)  rölesinin atması gibi durumlarda elektrikçi ve kullanıcıların baş belasıdır.  Zaman zaman bu rölenin durduk yere attığı gibi söylemlerle karşılaşmaktayız ve bu gibi durumlarda bilinçsizce yapılan müdaheler sonucunda K.A.R rölesinin iptal edilerek yanlış bir müdahele yapıldığının farkına varılması gerekilmektedir. Madem K.A.R rölesi iptal edildiği zamanda sistem çalışmaktada dır demi?  İlk önce bu  kaçak akım rölesinin ne amaçla kullanıldığını bilmemiz gerekir ve ondan sonra kullanmamızın neden gerekli olduğunun  farkına varmış oluruz. Bazen masraftan kaçınılmak için ev tesisatlarımızda kullanılmıyor; ve aslında hiç düşünülmüyor. Ufak bir maliyetten kaçarken aslında insan sağlığını  ve mal kayıplarını da önemsememiş oluyoruz. Hiç bir maddi fedakarlık insan sağlığından önemli değildir. Piyasada ucuz kaçak akım röleleride bulunmaktadır; ve bir kaç lira fazla vererek bilinmiş markalardan almaya önem göstermeliyiz. (ABB, SCHEİDER, SİEMENS,LEGRAND) 30 mA değerindeki Kaçak akım rölesi insan hayatını kurtarır. 300 mA değerindeki Kaçak akım rölesi tesisatta meydana gelebilecek elektrik yangınlarını önler. KAÇAK AKIM RÖLESİ HAYAT KURTARIR!

Kaçak Akım Rölesinin Başlıca Atma Sebebleri

 • Yanlış kullanım; daire içi kaçak akım 30mA olmalı 300mA ise ana panoya (apartman girişi )takılmalıdır.
 • Kaçak sonucu; evlerimizde kullandığımız elektrikli aletlerin ve kablolarının deforma olması sonucunda gövde kaçağı oluşması sonucu kaçak akım rölesi açar.
 • Kettle, kahveci gibi ısıtıcıları yıkarken elektrik aksamına su kaçması en çok karşılaşılan bir durumdur. Mümkün olmadıkça yıkamamaya dikkat edelim yada çok dikkatli yıkanmalıdır.
 • Dairemizin toprak hattının kötü olması
 • Pirizlerden kaçak olması, kışın kullandığımız elektrikli ısıtıcılar (elektrikli soba, ufo) yüksek akım çektiklerinden dolayı kablolarda ısınma meydana gelir ve kablo kesiti düşük gelen kablolar ısınarak üzerindeki izole erir ve kablolar bir birlerine temas ederek kısa devre meydana getirir.
 • Kaçak akım rölesinin bozulması
 • Yıldırım düşmesi sonucunda
 • Nötr toprak teması
 • Priz içlerinde meydana gelen nemler genellikle banyo içlerinde kullanılan prizlerde rastlanmaktadır.
 • Toprak hattının hiç olmaması genellikle çok eski yapılan binalarda
 • Kullanılan kaçak akım rölesinin akım taşıma kapasitesi düşük olabilir.

6 YORUMLAR

 1. ustam saygar öncelikle teşekkür ederim verdiginiz bilgilerden dolayı
  Benim sorunum bir yakınımın evine termosifon taktırdık servis 16 lık sigorta takın dedi taktık servise haber verdik gelmiş termosifonu takmış var olan siemens marka 25 a 30 ma lık kaçak akım resi atmış evin diğer sigortaları 25 lik sizce sorun nerde olabilir ayrıca termosifonu kaçak akıma bağlamadan kullansam sorun olurmu
  Tekrar teşekkür ederim.

 2. MERHABA İYİ GÜNLER.
  BİNAMIZDA 6 ADET DAİREMİZ VAR VE DAİRELERİMİZİN HEPİSİNDE DE KAÇAK AKIM RÖLESİ VAR. VE BİNAMIZDA KIŞ GÜNLERİ VE YAĞMURLU GÜNLERDE BAZEN AYNI ANDA 3 BAZEN DİĞER 3 Ü VE BAZEN DE 6 SI BİRDEN ATIYOR. SEBEBİNİ BİLEN YAZABİLİR Mİ?

  • Muhtemelen tesisatta açık, izolesi sıyrılmış, bir kablo olabilir bu genellikle asma tavan olan dairelerde asma tavan yapılırken kabloların aliminyum atkılardan ezilmesi sonucu olabilir.Çok bela bir arızadır çok basittir ama buluncaya kadar canınız çıkar.en sağlamı binanın elektrik tes,satının yapan ustaları bulmak, neyi nerden geçtiğini bilirler en azından Kolay gelsin

 3. Hocam merhabalar
  Bizim binanın kaçak akım sigortası normal kullanımlarda atmıyor kullaniyorum fakat binanın ana şalterinden elektirigi kesip tekrar verdigimizde benim dairenin ve bunun gibi 5 arkadasin daha dairesinkn kacak akim sigortası atıyor diger 10 bina da bu problem yok elektrikciler getirdim bir cok kez ama cözülmedi sebep ne olabilir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here