% 25 verimli organik güneş pili

23 Mart’ta Toyobo, 23 Mart 2020’de, geliştirilmekte olan organik ince film güneş pilleri için güç üretim malzemeleri kullanarak loş bir odada dünyanın en yüksek dönüşüm verimliliğine ulaşan bir cam substrat güneş pili geliştirmeyi başardığını duyurdu.

Şirket, bir film substrat OPV modülünü prototiplediğini açıkladı. Fransız hükümet ajansı CEA ile yapılan ortak araştırmanın sonucudur.

OPV’ler, Organik ince film güneş pili, karbon veya kükürt atomları içeren organik güç üretim materyalinin bir çözücü içinde eritilmesi ve materyalin elektrotlara sahip bir cam veya plastik substrat üzerine uygulanmasıyla üretilen bir güneş pilidir.

Şirket, malzemelerin kimyasal yapısını optimize etmek için ince kimyasal içinde yetiştirilen organik sentez teknolojisini uyguladı. LED’ler gibi düşük ışık kaynakları ile bile yüksek verim elde edebilen organik güneş pilleri üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Geliştirilmekte olan malzemeler halojen olmayan çözücüler içinde kolayca çözülebilir ve kaplama sırasındaki pürüzler bastırılabilir. Temmuz 2019’da şirket, üretiminin, bir ofis ortamına eşdeğer bir aydınlatma ortamında bir masaüstü hesap makinesinde kullanılan tipik bir amorf silikon güneş pilinden yaklaşık 1.4 kat daha yüksek olduğunu açıkladı.

Bu materyali mümkün olduğunca erken ticarileştirilmesini hedefleyen, Haziran 2019’dan altı ay boyunca CEA ile ortak araştırmalar yürütüyoruz.. çözücü ve kaplama yöntemini optimize eden ve karanlık bir odaya eşdeğer 220 lüks üreten bir neon ışık kaynağı altında yapılan bir testte, masaüstü hesap makinesi için kullanılan amorf bir silikon güneş pilinin 1.6 katı olan yaklaşık% 25’lik bir dönüşüm verimliliği doğrulandı.

Buna ek olarak, bir substrat olarak bir PET film kullanarak bir OPV modülü üretmeyi başardık, bu da güç üretim malzemelerini camdan uygulamak daha zor. Etkili 18 cm2 alana sahip olan prototip, aynı aydınlatma altında yaklaşık 130μW’lık bir çıkış elde etti. Şirket, ortak araştırmanın sonuçlarına dayanarak malzeme nesnelerin interneti uygulamaları için kablosuz bir enerji kaynağı olarak veya sıcaklık-nem ve hareket sensörleri gibi cihazlarda kullanabilinirliği amaçlamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here